Peeling skóry głowy – jak go wykonać i jaki warto kupić?

15. 2. 2023 · 6 minut czytania

Skuteczna pielęgnacja skóry głowy – peeling mechaniczny i enzymatyczny. Sprawdź, który rodzaj peelingu wybrać, aby zadbać o skórę głowy, pozbyć się zanieczyszczeń i pobudzić procesy odnowy komórkowej.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Peeling skóry głowy – jak go wykonać i jaki warto kupić?

Czy wiesz, że regularny peeling skóry głowy wspomaga walkę z przetłuszczającymi się włosami i łupieżem? Złuszczanie to nie tylko zabieg oczyszczający, ale także terapeutyczny. Poprawia krążenie krwi i dostarcza skórze niezbędnych składników odżywczych. Z artykułu dowiesz się, jak wykonać peeling skóry głowy krok po kroku oraz jakie korzyści przynosi systematyczna pielęgnacja skóry głowy.

Co daje peeling skóry głowy?

Peeling skóry głowy jest zabiegiem pielęgnacyjnym polegającym na usunięciu martwego naskórka, zanieczyszczeń i resztek kosmetyków z powierzchni skóry. Przeprowadza się go za pomocą specjalnego preparatu złuszczającego nazywanego peelingiem trychologicznym. Złuszczanie przynosi wiele korzyści:

  • Usuwa martwy naskórek i zanieczyszczenia z powierzchni skóry głowy,
  • Reguluje pracę gruczołów łojowych,
  • Zapobiega przetłuszczaniu się włosów oraz chroni przed łupieżem i wypadaniem kosmyków,
  • Poprawia krążenie krwi i dotlenia cebulki włosów,
  • Dostarcza skórze głowy niezbędne składniki odżywcze,
  • Ułatwia wchłanianie substancji aktywnych z szamponów i odżywek,
  • Nadaje włosom blask i objętość,
  • Przywraca skórze naturalną równowagę pH,
  • Poprawia stan skóry, redukuje podrażnienia i swędzenie.

 

Zabieg można przeprowadzić we własnej łazience lub u kosmetyczki (choć ze względu na dużą dostępność peelingów do skóry głowy, najczęściej wykonuje się go w domowym zaciszu). Oprócz gotowych preparatów, między innymi specjalnych szamponów z zatopionymi drobinkami złuszczającymi wykorzystuje się naturalne składniki, np. cukier, sól morską czy kawę. Co istotne, złuszczanie powinno być wykonywane delikatnie. Pamiętaj, by unikać zbyt mocnego masażu skóry głowy prowadzącego do podrażnienia. Dla wzmocnienia efektu po wykonaniu peelingu nałóż odżywki lub maseczki, aby nawilżyć i zregenerować skórę oraz włosy.

Co daje peeling skóry głowy?

Jak stosować peeling do skóry głowy?

Peeling skóry głowy to ważna czynność w pielęgnacji włosów. Zapewnia skórze odpowiednią ochronę i przygotowuje ją do efektywniejszego wchłaniania składników aktywnych z kosmetyków. Aby uzyskać dobre rezultaty, regularnie złuszczaj martwy naskórek. Jak nakładać peeling? Sposób aplikacji uzależniony jest od rodzaju preparatu. Przed rozpoczęciem zabiegu zapoznaj się z zaleceniami producenta, gdyż na pozór podobne kosmetyki wymagają nieco innych działań. Z reguły zabieg przebiega następująco:

  • Przygotowanie skóry głowy - zaleca się, by przed aplikacją wybranego kosmetyku nie myć włosów. Wystarczy je lekko zwilżyć, by peeling lepiej osiadł na kosmykach i skórze głowy,
  • Nałożenie peelingu - na skórę głowy nałóż równomiernie odpowiedni kosmetyk lub składnik. Może to być specjalny preparat trychologiczny dostępny w sprzedaży albo zdecyduj się na jedną z naturalnych substancji, takich jak cukier, sól czy kawa,
  • Delikatne masowanie - po nałożeniu kosmetyku lub składnika delikatnie masuj skórę głowy przez kilka minut, unikając zbyt mocnego nacisku. W ten sposób pobudzasz krążenie krwi, co przyczynia się do lepszego dotlenienia skóry. W przypadku peelingów enzymatycznych niezawierających drobinek złuszczających wystarczy odczekać wskazany przez producenta czas, by kwasy lub enzymy o działaniu złuszczającym, np. kwasy AHA, bromelina lub papaina, zaczęły działać. Zazwyczaj trwa to ok. 15-20 minut,
  • Zmycie peelingu - po wykonaniu masażu zmyj kosmetyk lub składnik ciepłą wodą. Zwróć uwagę, aby dokładnie usunąć pozostałości peelingu i innych zanieczyszczeń. Umyj włosy delikatnym szamponem,
  • Nałożenie odżywki lub maseczki - na zakończenie zabiegu nałóż na włosy odżywkę lub maseczkę, aby nawilżyć i zregenerować kosmyki.
Jak stosować peeling do skóry głowy

Jak często robić peeling skóry głowy? 

Zalecana częstotliwość wykonywania peelingu skóry głowy to raz na 1-2 tygodnie w zależności od indywidualnych potrzeb skóry. Istnieją jednak pewne wskazówki, do których warto się dostosować:

  • Typ skóry i włosów - w przypadku skóry wrażliwej lub pojawienia się problemów skórnych, takich jak łuszczyca czy trądzik, peeling skóry głowy wykonuj rzadziej, np. raz na 2-3 tygodnie. Możesz też w ogóle powstrzymać się od mechanicznego złuszczania martwego naskórka. Zbyt agresywny masaż przyczynia się do rozprzestrzenienia zmian na zdrowe obszary głowy lub prowadzi do nadkażenia. Optymalnym rozwiązaniem jest konsultacja z dermatologiem lub trychologiem. Specjalista dobierze częstotliwość i rodzaj peelingu, który będzie bezpieczny dla skóry głowy. Z kolei przy suchych i delikatnych włosach stosuj peeling z umiarem, aby uniknąć przesuszenia skóry i naruszenia łodygi włosa.
  • Częstotliwość mycia włosów - jeśli myjesz włosy codziennie lub co drugi dzień, wykonuj peeling skóry głowy raz na tydzień. W przypadku rzadszego mycia włosów stosuj peeling okazjonalnie, np. raz na 2 tygodnie.
  • Stopień zanieczyszczenia skóry - regularne używanie produktów stylizacyjnych, takich jak lakiery, pianki czy żele, wymusza częstsze usuwanie zalegających substancji ze skóry głowy i włosów (tym bardziej, jeśli mieszkasz w dużym mieście, gdzie powietrze jest bardziej zanieczyszczone). W takich sytuacjach wykonuj peeling skóry głowy systematycznie, raz na tydzień.
  • Stan skóry głowy - swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie lub inne niepokojące objawy, np. brodawki skórne wymagają konsultacji ze specjalistą.
  • Warto pamiętać, że nadmierna częstotliwość wykonywania peelingu prowadzi do przesuszenia i podrażnienia skóry, dlatego ważne jest zachowanie umiaru. Intensywne stosowanie peelingu zwiększa podatność na uszkodzenia oraz zwiększa ryzyko łamliwości i osłabienia włosów.
Jak często robić peeling skóry głowy

Jaki peeling do skóry głowy?

Wybierając odpowiedni peeling do skóry głowy, zwróć uwagę na skład. Istnieją różne rodzaje preparatów, a każdy z nich musisz dobrać do Twoich potrzeb. W ofercie kosmetyków drogeryjnych dostępne są 2 typy peelingów trychologicznych - mechaniczne oraz enzymatyczne. Czym się różnią?

Peeling mechanicznyzawiera niewielkie cząstki ścierające, takie jak drobinki łupin orzecha, cukier, sól, kawę czy mikrogranulki syntetyczne. Substancje usuwają zrogowaciały naskórek z powierzchni skóry głowy, poprawiając jej wygląd i kondycję. Peeling mechaniczny pobudza również krążenie krwi, co przyspiesza proces odnowy komórkowej. Jest to zabieg intensywny usuwający zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Może też prowadzić do przesuszenia skóry, dlatego należy go stosować z umiarem i dobrać do rodzaju włosów i skóry.

Przykładowe peelingi mechaniczne to między innymi:

Peeling enzymatycznywykorzystuje enzymy, takie jak papaina z papai, bromelaina z ananasa lub kwasy owocowe do złuszczania martwego naskórka z powierzchni skóry głowy. Składniki nie bazują na mechanicznym ścieraniu skóry, dzięki czemu są łagodniejsze i mniej inwazyjne niż peelingi mechaniczne. Zabieg działa na poziomie chemicznym, rozpuszczając martwe komórki skóry, a także pobudzając proces odnowy komórkowej. Ten rodzaj złuszczania jest szczególnie polecany dla osób z wrażliwą skórą głowy, ponieważ odznacza się delikatnością i nie podrażnia skóry. 

Jaki peeling enzymatyczny wybrać? Polecam np.

Podsumowanie

Peeling skóry głowy to skuteczny sposób na poprawę kondycji włosów i skóry. Dzięki usuwaniu zrogowaciałego naskórka pomaga pozbyć się zanieczyszczeń, pobudza krążenie krwi, a także ułatwia wchłanianie składników odżywczych. Wybierając peeling, zwróć uwagę na skład i rodzaj produktu, aby dostosować go do Twoich indywidualnych preferencji. Pamiętaj, że peeling to intensywny zabieg i należy stosować go z umiarem, aby nie przesuszyć skóry głowy.

O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
Przeczytaj więcej od tego autora