Jak usunąć plamy z krwi? Sposoby na wywabienie plam z krwi

17. 7. 2023 · 6 minut czytania

Praktyczne porady na temat usuwania plam z krwi. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak skutecznie i szybko usunąć plamy z krwi z tkanin, korzystając z prostych domowych rozwiązań.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Jak usunąć plamy z krwi? Sposoby na wywabienie plam z krwi

Plamy z krwi mogą zdarzyć się w każdych okolicznościach. Nawet niewielkie skaleczenie może pozostawić trwały ślad na ubraniach czy domowych tekstyliach. Aby skutecznie pozbyć się zabrudzenia należy zachować spokój i natychmiast działać, ponieważ ostateczny efekt w dużej mierze zależy od tego, jak szybko podejmiemy próbę wywabienia plamy z krwi. Jak i czym usunąć plamę z krwi? W artykule znajdziesz podpowiedź! 

Jak wywabić plamy z krwi? 

Plamy z krwi to wyjątkowo trudny przeciwnik i jedno z najcięższych do usunięcia zabrudzeń. Wysychająca krew tworzy skrzepy, które przyczepiają się do włókien tkaniny, utrudniając ich oddzielenie. Ponadto zawiera barwnik, a także białka i inne związki chemiczne, które z łatwością wnikają w strukturę materiału. Drobny wypadek może przydarzyć się w każdej chwili, dlatego warto mieć świadomość, w jaki sposób efektywnie wywabić plamę z krwi, by uchronić ulubioną bluzkę, świąteczny obrus czy piękną pościel przed wyrzuceniem. 

Czym usunąć plamy z krwi?

Co zrobić, gdy doszło do zabrudzenia? Przede wszystkim należy jak najszybciej podjąć stosowne kroki, ponieważ najłatwiej usunąć świeżą plamę. Im dłużej krew pozostanie na tkaninie, tym trudniej będzie się jej pozbyć. Postaraj się działać od razu, nie dając plamie czasu na wchłonięcie.  

  • Zacznij od moczenia plamy w zimnej wodzie. Unikaj stosowania ciepłej lub gorącej wody, ponieważ to może spowodować, że plama jeszcze głębiej wniknie w strukturę tkaniny. 
  • Po namoczeniu plamy delikatnie pocieraj tkaninę miękką szczoteczką lub czystą szmatką. Staraj się nie rozprowadzać plamy, lecz delikatnie usuwać ją z tkaniny. 
  • Jeśli plama nadal pozostaje, zastosuj wybielacz odpowiedni do danego materiału. Pamiętaj, że każda tkanina jest inna, dlatego zawsze sprawdź metkę lub etykietę tkaniny i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. 
  • Po zastosowaniu powyższych kroków plama nie zniknęła całkowicie? W pozbyciu się resztek zabrudzenia pomoże tradycyjne pranie. Wybierz odpowiedni program i użyj środka do prania, który jest skuteczny w usuwaniu plam. 

Przeczytaj, jak wyczyścić kanapę – domowe sposoby. 

Czym usunąć plamy z krwi? 

Wiesz już, że do wywabienia plamy z krwi należy użyć zimnej wody. Co jednak zrobić, gdy pomimo namoczenia plama nadal jest tam, gdzie była, a efekt jest daleki od zamierzonego? W takiej sytuacji niezbędne będzie wsparcie w postaci specjalistycznych detergentów, które pomogą rozprawić się z niechcianym zabrudzeniem. Sprawdź nasze propozycje: 

Zapoznaj się z rankingiem najlepszych odplamiaczy.

Domowe sposoby na usuwanie plam z krwi

W jakiej temperaturze prać plamy z krwi?

Dość powszechnym błędem jest automatyczne zapieranie plamy gorącą wodą lub wrzucanie zabrudzonej tkaniny do pralki i ustawienie wysokiej temperatury prania. W przypadku zabrudzenia z krwi takie działanie może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, ponieważ plamy z krwi powinny być prane w zimnej lub letniej wodzie. Wysoka temperatura powoduje wiązanie się białek znajdujących się we krwi, w efekcie czego mocniej wnikają w tkaninę i trudniej jest usunąć plamę.  

  • Unikaj prania plam z krwi w gorącej wodzie, która może spowodować trwałe osadzenie się nieczystości. 
  • Optymalna temperatura prania plam z krwi zależy jednak również od rodzaju tkaniny. 
  • Przed praniem zawsze sprawdzaj etykietę ubrania i zalecenia producenta odnośnie do temperatury prania. 
  • Jeśli nie masz takiej informacji, bezpiecznym wyborem jest pranie w zimnej wodzie lub temperaturze do 30 stopni Celsjusza. 
  • Użyj odpowiedniego detergentu, który jest skuteczny w usuwaniu plam. Wybierz detergent o właściwościach rozpuszczających białka, które pomogą w skutecznym usunięciu plamy z krwi. 
  • Pamiętaj, że każda plama z krwi i tkanina może być inna, dlatego zawsze wykonaj próbę na mało widocznym fragmencie przed zastosowaniem konkretnego detergentu. 
W jakiej temperaturze prać plamy z krwi?

Domowe sposoby na plamy z krwi 

Plamy z krwi na tkaninach to niemałe wyzwanie. Przy mniejszych zabrudzeniach wystarczy jak najszybciej namoczyć materiał w zimnej wodzie. Nierzadko to wystarczy, aby skutecznie pozbyć się plamy i doprowadzić ubranie lub inne tekstylne dekoracje do pierwotnego stanu. Jeśli mimo wszystko zauważasz niewielkie pozostałości, sięgnij po domowe sposoby na plamy z krwi, które z powodzeniem były wykorzystywane na długo przed wynalezieniem chemicznych środków odplamiających.  

Jakie ekologiczne i naturalne środki czystości znajdziesz w swoim domu? 

  • Pasta z wody utlenionej i sody oczyszczonej – wymieszaj wodę utlenioną z sodą oczyszczoną, aby uzyskać gęstą pastę. Przygotowaną mieszankę nałóż na plamę z krwi i pozostaw na kilka minut. Delikatnie wmasuj pastę w tkaninę, a następnie spłucz i upierz tkaninę zgodnie z instrukcjami producenta. 
  • Ocet i sól – wylej niewielką ilość octu na plamę i delikatnie potrzyj. Następnie posyp plamę solą i pozostaw na kilka minut. Aby jeszcze lepiej usunąć zaschnięte resztki krwi, możesz wmasować sól w plamę. Po kilku minutach spłucz tkaninę i upierz ją zgodnie z zaleceniami producenta. 
  • Krochmal – nałóż krochmal bezpośrednio na plamę z krwi i dodaj niewielką ilość wody, aby go zwilżyć i rozpuścić. Wmasuj krochmal w plamę za pomocą czystej miękkiej szczoteczki lub czystej szmatki, upewniając się, że pokrywa całą plamę. Pozostaw krochmal na plamie przez około 30 minut lub dłużej, aby skrobia miała czas wchłonąć krew. Po upływie określonego czasu wstrząśnij lub wytrzyj nadmiar krochmalu z tkaniny, a następnie wytrzyj tkaninę delikatnie miękką czystą szmatką, aby usunąć resztki produktu. W przypadku bardzo upartej plamy czynność należy powtórzyć aż do uzyskania oczekiwanego efektu. 

Pamiętaj, żeby wszystkie sposoby najpierw wypróbować na niewidocznym fragmencie materiału. 

Podsumowanie 

Różne tkaniny mogą wymagać odmiennych metod i środków czyszczących. Zawsze sprawdzaj etykietę ubrania, aby upewnić się, jakie metody są bezpieczne dla danej tkaniny. Jeśli masz wątpliwości lub nie jesteś pewna, jak bezpiecznie usunąć plamę z krwi z danej tkaniny, skorzystaj z usług pralni chemicznej, która ma doświadczenie w usuwaniu trudnych plam. Pamiętaj, że skuteczność usuwania plamy z krwi zależy od wielu czynników. W niektórych przypadkach plama może być trudna do całkowitego usunięcia, dlatego ważne jest, aby działać szybko i podejść do tego zadania z odpowiednią ostrożnością. 

    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
    Przeczytaj więcej od tego autora