Dezodorant a antyperspirant – czym się różnią i który z nich jest lepszy?

8. 6. 2023 · 5 minut czytania

Dezodoranty i antyperspiranty – przeczytaj, jakie są kluczowe różnice między tymi dwoma produktami i który z nich jest będzie skuteczniejszy w Twoim przypadku.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Dezodorant a antyperspirant – czym się różnią i który z nich jest lepszy?

Przemierzając alejki z kosmetykami, nie sposób nie zauważyć dwóch popularnych kategorii produktów do skóry pod pachami: dezodorantów i antyperspirantów. Czy dezodorant to to samo co antyperspirant? Choć oba kosmetyki mają na celu zapobieganie nieprzyjemnym zapachom, różnią się działaniem i składem. W artykule zgłębimy te rozbieżności i podpowiemy, co sprawdzi się w Twoim przypadku.

Czy dezodorant to to samo co antyperspirant?

W starożytnym Egipcie do neutralizacji zapachu ciała stosowano mieszaninę wosku pszczelego, oleju i soków z roślin, takich jak lawenda i drzewo cedrowe. W antycznym Rzymie, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, używano naturalnych olejków eterycznych, a także soku z cytrusów. Współczesne dezodoranty zaczęły się pojawiać w XIX w., co stanowiło milowy krok w rozwoju produktów mających na celu kontrolę pocenia.

Aktualnie antyperspiranty i dezodoranty są nieodłącznymi elementami naszej codziennej higieny. Wyróżniają je coraz bardziej zaawansowane formuły skutecznie neutralizujące zapachy, kontrolujące pocenie się i zapewniające długotrwałą świeżość. Dzięki nieustannemu postępowi i rozwojowi technologicznemu są dostępne w różnych formach, takich jak roll-on np. Vichy, dezodorant mineralny 48 h, spray, krem, a nawet chusteczki, np. Luba, antyperspiracyjny dezodorant w chusteczce z efektem chłodzenia. Dodatkowo wiele z nich wzbogacono o składniki pielęgnacyjne, jak witaminy czy aloes, aby zapewnić dodatkową ochronę i pielęgnację skóry.

Czy dezodorant to to samo co antyperspirant

Nic więc dziwnego, że stojąc przed drogeryjną półką, możesz mieć dylemat. Który z produktów wybrać i co zapewni skuteczną ochronę przed potem, mokrymi plamami na ubraniach oraz nieprzyjemnym zapachem? Antyperspirant w kulce czy antyperspirant w sprayu? Czy dezodorant ma takie samo działanie co antyperspirant? A może to bez znaczenia? Otóż niezupełnie!

  • Dezodoranty mają za zadanie neutralizować nieprzyjemne zapachy, zapewniając natychmiastowe uczucie świeżości,
  • Antyperspiranty natomiast kontrolują proces pocenia poprzez blokowanie gruczołów potowych. Są szczególnie przydatne podczas aktywności fizycznej, gorących dni lub ważnych wydarzeń, kiedy chcesz uniknąć plam i uczucia wilgoci na skórze,
  • Silniejszą wersją antyperspirantów są tzw. blokery, które całkowicie blokują wydzielanie potu poprzez czopowanie ujść gruczołów potowych. Stosuje się je maksymalnie 2-3 razy w tygodniu, a w zależności od przeznaczenia, mogą być używane na różnych obszarach ciała.

Jeżeli szukasz produktu blokującego nadmierne pocenie się stóp, sprawdź np. Ziaja Stopy Antyperspirant, bloker do stóp przeciwpotny i neutralizujący zapach – produkt stosuje się na noc, dopasowując częstotliwość do indywidualnych potrzeb.

Czym się różni dezodorant od antyperspirantu?

Jak wspomniałam wyżej, dezodoranty i antyperspiranty to dwa odmienne typy produktów stosowane w celu kontroli zapachu i pocenia się. Działają na różnych poziomach fizjologicznych. Na czym konkretnie polega różnica?

  • Dezodoranty są formułowane w celu neutralizacji nieprzyjemnego zapachu ciała. Zawierają składniki antybakteryjne, hamujące rozwój bakterii na skórze i ograniczające ich rozkład, w efekcie czego skutecznie maskują lub eliminują nieprzyjemny zapach, zapewniając uczucie świeżości. Często wzbogacane są substancjami zapachowymi, które nadają przyjemny aromat. Dezodoranty mają na celu przede wszystkim zwalczanie zapachu, nie wpływając bezpośrednio na jego ilość,
  • Najpopularniejszą formą dezodorantu jest spray rozpylany w postaci drobnych kropelek za pomocą sprężonego powietrza. Przykładem jest między innymi Equilibra, dezodorant w sprayu, aloesowy, a dla mężczyzn Paco Rabanne Invictus dezodorant spray z orzeźwiającymi nutami mandarynki, jaśminu i paczuli,
  • Antyperspiranty idą o krok dalej, ponieważ skupiają się na kontroli pocenia poprzez zmniejszenie wydzielania potu. Zawierają związki antyperspiracyjne, takie jak sole aluminium czy cytryniany. Substancje tworzą tymczasową barierę na powierzchni skóry, ograniczając przepływ potu z gruczołów,
  • Antyperspiranty zapewniają uczucie suchości i minimalizują ryzyko pojawiania się widocznych plam na ubraniach. Pamiętaj jednak, że blokując gruczoły potowe, wpływasz na naturalne procesy termoregulacji organizmu. Dlatego kosmetyki stosuj z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta, aby zachować zdrową równowagę ciała i skóry.

Do wyboru masz między innymi antyperspiranty w sztyfcie, w sprayu, antyperspiranty w kremie czy w kulce, np. Perspirex Strong, antyperspirant roll-on z silnie działającą formułą, zapewniającą długotrwały efekt. Co ciekawe, antyperspiranty często łączą w sobie właściwości dezodorantu. Zapewniają zarówno kontrolę pocenia się, jak i eliminację nieprzyjemnego zapachu.

Czym się różni dezodorant od antyperspirantu

Co lepsze – dezodorant czy antyperspirant?

Wybór między dezodorantem a antyperspirantem zależy od indywidualnych potrzeb i cech fizjologicznych konkretnej osoby. Ważne jest zrozumienie, że oba produkty mają swoje zalety i ograniczenia. Przed wyborem zastanów się, czy bardziej zależy Ci na eliminowaniu zapachu, czy ograniczaniu nadmiernej potliwości? A może szukasz rozwiązania, które łączy oba te efekty? Pamiętaj też o własnej skórze i jej reakcji na konkretne składniki.

  • Dezodoranty są skuteczne w eliminowaniu nieprzyjemnego zapachu ciała poprzez neutralizację bakterii powodujących rozkład potu. Działają głównie na powierzchni skóry i nie wpływają na ilość wydzieliny. Idealnie sprawdzają się do codziennego stosowania przez osoby, które nie mają problemu z nadmiernym poceniem się, ale chcą utrzymać świeżość i zneutralizować nieprzyjemne zapachy,
  • Antyperspiranty z kolei mają zdolność kontrolowania pocenia poprzez blokowanie gruczołów potowych i zmniejszanie wydzielania potu. Działają dłużej i z większą intensywnością, ograniczając nadmierną potliwość. Mogą wpływać na naturalne procesy termoregulacyjne organizmu. Jeśli więc dokucza Ci nadreaktywność gruczołów potowych, a mokre plamy często szpecą ubrania, lepszą opcją może okazać antyperspirant.

Każda osoba ma unikalny skład ciała i różnie reaguje na składniki aktywne. Dlatego nie ma jednego rozwiązania pasującego do wszystkich. Często najlepszym podejściem jest eksperymentowanie z wieloma produktami. Niezależnie od tego, czy sięgasz po dezodorant, antyperspirant bądź kombinację obu, wybieraj kosmetyki wysokiej jakości, które zapewnią komfort, swobodę i pewność siebie przez cały dzień.

Co lepsze – dezodorant czy antyperspirant

Podsumowanie

Dezodoranty i antyperspiranty mają różne działanie i skład, aczkolwiek oba produkty zapewniają uczucia świeżości. Wybieraj kosmetyki odpowiednie dla Twojej skóry i słuchaj potrzeb organizmu. Pamiętaj także o stosowaniu preparatów zgodnie z zaleceniami producenta i monitoruj reakcję skóry, aby uniknąć podrażnień lub alergii. Nie zapominaj, że codzienne używanie dezodorantów i antyperspirantów nie zastępuje odpowiedniej higieny osobistej. Stanowi tylko jest jej uzupełnienie.

Źródła:

  1. D. Wydro, Leczenie nadpotliwości dłoni i pach toksyna botulinową typu metodą mezoporacji [dostęp 08.06.2023 r.]
  2. K. Sioma, Porównanie składu antyperspirantów w różnych postaciach ze szczególnym uwzględnieniem substancji o znanym działaniu drażniącym lub uczulającym, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/225444 [dostęp 08.06.2023 r.]
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Iwona Bąkowska
    Iwona Bąkowska
    Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
    Przeczytaj więcej od tego autora