Higiena uszu – preparaty do czyszczenia uszu

  (35)

Do czyszczenia uszu warto stosować spraye, krople i inne bezpieczne preparaty pomagające pozbyć się nadmiaru woskowiny. Powszechnie stosowane patyczki nie nadają się do higieny narządu słuchu. Dostępne są produkty przeznaczone dla dorosłych i dzieci. Zobacz preparaty do czyszczenia uszu w ofercie naszej drogerii.

Sortuj według
Uszy

Uszy

Higiena uszu – dlaczego jest ważna?

Woskowina uszna neutralizuje wirusy, grzyby i bakterie. Substancja chroni więc przed infekcjami przewodu słuchowego. Woskowina osłania też zewnętrzną część ucha przed drobnoustrojami, płynami i pyłem. Odpowiednia ilość wydzieliny dba także o nawilżenie i optymalne pH w przewodzie słuchowym. Wszystko to przekłada się na prawidłowe odbieranie dźwięków.

Uszy człowieka oczyszczają się samoczynnie. Nabłonek pokrywający przewód słuchowy przemieszcza się od błony bębenkowej do ujścia przewodu. Oczyszczanie się uszu jest stymulowane przez ruchy żuchwy.  Bywa jednak tak,  że ciało wytwarza zbyt dużą ilość woskowiny. W takich przypadkach niezwykle ważna jest higiena uszu.

Zalegająca woskowina może zatkać przewód słuchowy. Powstały przez jej nagromadzenie czop woskowinowy powoduje:

  • uczucie pełności w uchu,
  • szumy uszne,
  • niedosłuch,
  • swędzenie i kłucie w uchu,
  • ból,
  • zawroty głowy,
  • kaszel.

Poza wystąpieniem wspomnianych dolegliwości może pojawić się stan zapalny ucha. W skrajnych wypadkach dochodzi do częściowej utraty słuchu. Aby uniknąć wspomnianych konsekwencji, konieczna jest staranna higiena uszu z pomocą odpowiednich preparatów. W najpoważniejszych przypadkach usunięciem nadmiaru woskowiny zajmuje się lekarz.

Nieprawidłowa higiena uszu może doprowadzić do pogorszenia się słuchu. Zwiększa ona także ryzyko powstania szumów usznych i dolegliwości bólowych. Zewnętrzne części ucha warto zatem czyścić przy codziennej kąpieli, natomiast nadmiar woskowiny usuwać z pomocą specjalnych preparatów.  

Czyszczenie uszu patyczkiem – dlaczego jest niebezpieczne

Wiele osób do czyszczenia uszu stosuje patyczki kosmetyczne. Przeprowadzanie takich zabiegów stwarza niestety ryzyko urazów i nadmiernego nagromadzenia woskowiny w uszach. Patyczek włożony zbyt głęboko do przewodu słuchowego ubija wydzielinę i wpycha ją głębiej do ucha. Powstały czop woskowinowy upośledza słuch i sprzyja powstawaniu stanów zapalnych.

Patyczki kosmetyczne mogą też ocierać ściany kanału słuchowego i w ten sposób powodować mikrourazy. W rankach nierzadko rozwijają się zakażenia. Używając patyczków do czyszczenia uszu, niekiedy dochodzi również do uszkodzenia błony bębenkowej.

Jak dbać o higienę uszu?

Małżowinę i otwór przewodu słuchowego najlepiej delikatnie myć palcem, używając ciepłej wody i łagodnego środka myjącego, np. mydła albo żelu pod prysznic. Po kąpieli uszy trzeba wytrzeć ręcznikiem. Patyczki kosmetyczne nadają się wyłącznie do oczyszczania i osuszania zachyłków małżowiny usznej.

Jeżeli masz skłonność do szybkiego gromadzenia się woskowiny w uszach w dużych ilościach, możesz sięgnąć po spray lub krople do czyszczenia uszu. Preparaty rozmiękczą wydzielinę i usprawnią naturalne usuwanie jej z ucha. Stosując spray, krople czy płyn do czyszczenia uszu, zapobiegnie się blokowaniu przewodu słuchowego.

Spraye do czyszczenia uszu – dlaczego warto korzystać z takich preparatów?

Spray do czyszczenia uszu pomaga dbać o higienę uszu o każdej porze roku. Z jego pomocą można pozbyć się nadmiaru woskowiny bez ryzyka powstania mikrourazów w przewodzie słuchowym czy przebicia błony bębenkowej. Spray to skuteczny preparat do czyszczenia uszu rozpuszczający nadmiar wydzieliny i ułatwiający usuwanie jej z uszu. Warto stosować go profilaktycznie, jeśli ma się skłonność do zwiększonej produkcji woskowiny albo wysychania i twardnienia woskowiny w uszach. Poręczna butelka z aplikatorem pomoże bezpiecznie przetransportować preparat do wnętrza ucha.

Stosowanie sprayów i innych preparatów do czyszczenia uszu zaleca się przede wszystkim:

  • seniorom,
  • dzieciom,
  • użytkownikom aparatów słuchowych,
  • osobom korzystającym z zatyczek do uszu.

Jeżeli trenujesz  sporty wodne albo masz skłonność do gromadzenia się wody w uszach po kąpieli, warto profilaktycznie zaaplikować spray do uszu przed kontaktem z wodą. Preparaty do uszu powinny bazować na olejach roślinnych przeciwdziałających przedostawaniu się wilgoci do kanału słuchowego.

Marki powiązane z kategorią: Uszy