Repelenty – Środki na komary i kleszcze

  (105)

Repelenty dostępne w tej kategorii powstały z myślą o ochronie skóry przed ukąszeniami pasożytów. Oferowane preparaty skutecznie odstraszają insekty i pajęczaki. Można odszukać tu środki na komary i środki na kleszcze pomagające zabezpieczyć się przed ugryzieniami i zakażeniem poważną chorobą.

Sortuj według
Środki na komary i kleszcze

Środki na komary i kleszcze

Czym są repelenty?

Repelenty to środki odstraszające organizmy zwierzęce. Mogą być nimi związki chemiczne, substancje naturalne, urządzenia wydające określone dźwięki czy sprzęty nadające sygnały świetlne. Repelenty wpływają na zmysły zwierząt – wzrok, słuch, dotyk, smak lub węch. Zniechęcają do przebywania i żerowania w określonym miejscu.

Stosując repelenty, można uniknąć bólu, świądu, zaczerwienienia czy opuchlizny związanych z ukąszeniem przez komary. Środki odstraszające minimalizują także ryzyko zarażenia się groźnymi chorobami takimi jak:

  • malaria,
  • borelioza,
  • kleszczowe zapalenie mózgu.

Do zniechęcania komarów i kleszczy najczęściej wykorzystuje się gotowe preparaty tworzące na skórze parującą warstwę ochronną. Repelenty generują barierę nieprzyjemną pod względem zapachu i smaku dla owadów i pajęczaków.

Jakie środki odstraszają kleszcze, a jakie komary?

Popularną, bardzo skuteczną substancją odstraszającą pasożyty zewnętrzne, jest DEET. Zawierające go repelenty pomagają chronić się przed ukąszeniami kleszczy, komarów i moskitów. Substancja ma intensywny zapach nieprzyjemny dla owadów i pajęczaków. Warto wiedzieć, że DEET jako środek na komary może działać drażniąco na skórę i oczy, a także uszkadzać niektóre materiały. Składnik wykazuje też właściwości neurotoksyczne, blokując enzym acetylocholinoesterazę. Oznacza to, że stosując preparat na komary i kleszcze z DEET trzeba zachować ostrożność i umiar. Preparat należy aplikować zgodnie z zaleceniami producenta.

Najczęściej środki przeciw komarom i kleszczom zawierają DEET w stężeniu od 5 do 30%. Sprawdzą się one w trakcie plenerowych wyjść w naszym klimacie. W przypadku podróży do egzotycznych krajów lepiej zaopatrzyć się w repelent z większym stężeniem DEET.

Środki na komary i kleszcze mogą zawierać inną substancję – ikarydynę. Środek nadaje się również do odstraszania much i pcheł. Ikarydyna paruje ze skóry wolniej niż DEET i jest bezpieczniejsza w stosowaniu. Preparaty produkowane na jej bazie mogą stosować dorośli i dzieci od 2 roku życia. Substancja jest delikatna dla skóry i bezzapachowa. Nie powoduje też uszkodzenia materiałów.

Chcąc odstraszyć komary, kleszcze, meszki, pszczoły, osy, pchły i muchy, można zastosować również repelent zawierający IR 3535. Środek ma niską toksyczność i jest bezpieczniejszy niż DEET. Substancja może niestety wywoływać podrażnienia skóry i oczu, a także uszkadzać materiały. Środki na komary i kleszcze z IR 3535 w stężeniu 10-30% wykazują długotrwałe działanie odstraszające, również w niekorzystnych warunkach klimatycznych. W przypadku mniejszych stężeń repelent z omawianą substancją można stosować u dzieci od 1 roku życia.

Mniej skutecznymi, lecz bezpieczniejszymi i bardziej naturalnymi środkami na owady i pajęczaki są olejki eteryczne. Ich intensywny zapach odstrasza pasożyty i zapobiega ukąszeniom.

Odstraszająco na komary działają:

  • olejek cytronelowy,
  • olejek z mięty pieprzowej,
  • olejek eukaliptusowy,
  • olejek lawendowy,
  • olejek rozmarynowy,
  • olejek bazyliowy.

Kleszcze zniechęca zapach:

  • olejku z paczuli,
  • olejku z mięty pieprzowej,
  • olejku lawendowego,
  • olejku tymiankowego,
  • olejku z drzewa herbacianego,
  • olejku goździkowego,
  • olejku z drzewa różanego.

Środek na komary – co wybrać?

W przypadku swędzenia, bólu i opuchlizny po ugryzieniu owadów warto zastosować na skórę środki na ukąszenia komarów. Preparaty złagodzą nieprzyjemne dolegliwości i przyspieszą gojenie się uszkodzonych tkanek. Będą zapobiegać też rozdrapywaniu ran i ochronią je przed dostępem patogenów.

Ukąszeniom komarów warto jednak przede wszystkim przeciwdziałać, stosując repelent dostosowany do swoich potrzeb. Można zdecydować się na roll-on, żel, płyn czy spray na komary. Najskuteczniejsze produkty zawierają DEET. Delikatniejsze preparaty tworzy się na bazie ikarydyny lub IR 3535. Płyn lub spray na komary nada skórze zapach nieprzyjemny dla owadów. Insekty będą trzymać się od ciała z daleka, dzięki czemu można będzie uniknąć ukąszeń. Repelenty przydadzą się przede wszystkim w lesie, w pobliżu zbiorników wodnych i w tropikalnych krajach.

Żel, płyn czy spray na komary to jednak niejedyne środki odstraszające, na które można się zdecydować. Repelenty dostępne w drogeriach i aptekach mają też postać plastrów czy silikonowych opasek na nadgarstek. Wspomniane produkty tworzy się z wykorzystaniem olejków eterycznych. Choć wspomniane środki nie są tak skuteczne jak płyn czy spray na komary, mogą stanowić naturalny sposób na zabezpieczenie się przed owadami w warunkach, gdy nie trzeba dbać o najwyższy stopień ochrony.

Środek na kleszcze – co wybrać?

Środki na kleszcze mogą mieć postać aerozolu, kremu, żelu, kropel, roll-ona, pudru, plastrów albo opasek. Występują jako preparaty pochodzenia chemicznego bądź naturalnego. Dla najmłodszych najlepsze będą repelenty na bazie roślinnych składników, dlatego że są bezpieczniejsze niż syntetyczne środki odstraszające. W przypadku starszych dzieci i dorosłych najczęściej stosuje się spraye przeciw kleszczom. Produkty są łatwe w aplikacji. Warto jednak pamiętać, że kremy i żele dłużej odparowują z powierzchni skóry i nie ma ryzyka, że dostaną się do dróg oddechowych przy nakładaniu.

Domowe sposoby na komary i kleszcze

Żel, płyn czy spray na komary i kleszcze to niejedyne metody na zabezpieczenie się przed ukąszeniami. Aby uniknąć pogryzienia, warto zastosować również domowe sposoby na owady i pajęczaki takie jak:

  • moskitiera na oknie – tworzy fizyczną barierę dla komarów. Uniemożliwia pasożytom dostęp do domu, nie blokując dostępu świeżego powietrza. Ten prosty środek na komary pozwala na spanie przy otwartym oknie latem,
  • czosnek – zjedzenie aromatycznego warzywa powoduje nieprzyjemną dla kleszczy zmianę zapachu potu,
  • cebula – tani środek na komary. Intensywny zapach plasterków cebuli ułożonych na talerzyku na parapecie zniechęci uskrzydlonych krwiopijców,
  • cytryna – skórka owocu umieszczona w pobliżu zapalonej świecy będzie wydzielać zapach działający drażniąco na owady,
  • rośliny doniczkowe odstraszające komary i kleszcze – pijące krew pasożyty nie lubią zapachu szałwii, mięty pieprzowej, geranium, tymianku, rozmarynu, melisy, lawendy i komarzycy. Dobry środek na komary to również suszone liście eukaliptusa.

Marki powiązane z kategorią: Środki na komary i kleszcze