Testy ciążowe

  (18)

Test ciążowy pozwala wykryć ciążę na jej wczesnym etapie. Ze wspomnianego testu diagnostycznego można skorzystać w domu, dlatego że jest prosty w użyciu i ma przystępną cenę. W naszej drogerii oferujemy różne rodzaje testów ciążowych – strumieniowe, płytkowe oraz paskowe.

Pokaż 18 z 18 wyników

Testy ciążowe

Testy ciążowe

Test ciążowy – kiedy korzystać?

Test ciążowy to nowoczesny test diagnostyczny, który może wykryć obecność hCG (gonadotropiny kosmówkowej) w moczu już po ok. 7 dniach od zapłodnienia. Wspomniany hormon produkowany jest przez zarodek, a następnie przez łożysko. Dociera on razem z krwią do jajnika. Pobudza tam ciałko żółte do produkcji progesteronu istotnego dla prawidłowego rozwoju ciąży. Gonadotropina kosmówkowa wydalana jest z moczem, dlatego oznaczanie jej w moczu stało się podstawą działania testów ciążowych. Im mniejsza cyfra przed mlU/ml w opisach właściwości testów, tym większą wykazują czułość i pozwalają wcześniej wskazać prawidłowy wynik.

Test ciążowy warto wykonać w dniu, kiedy powinna wystąpić miesiączka. Wcześniejsze przeprowadzenie badania może zafałszować jego wynik. Pewność co do rezultatu testu będzie największa, gdy zostanie wykonany po dacie spodziewanego krwawienia miesięcznego. Wykonanie badania bezpośrednio po stosunku seksualnym albo 1-3 dni po nim nie ma sensu, dlatego że zapłodniona komórka jajowa wędruje do macicy przez ok. 6 dni, a później następuje zagnieżdżenie się zarodka. Dopiero po tym procesie w moczu oraz krwi można wykryć hormon beta-hCG.

Zastanawiasz się, czy wykonać test ciążowy? Warto przeprowadzić badanie, gdy zaobserwujesz u siebie następujące objawy:

  • częste oddawanie moczu,
  • zmęczenie,
  • powiększone, wrażliwe piersi,
  • poranne mdłości (nieprzyjemne odczucie mimo nazwy może pojawiać się o każdej porze dnia).

Kiedy wykonać test ciążowy w przypadku nieregularnego miesiączkowania?

Przy nieregularnych menstruacjach warto zaczekać ze zrobieniem testu tyle dni, ile miał najdłuższy cykl w trakcie ostatnich 6 miesięcy. Jeżeli przy negatywnym wyniku badania krwawienie miesięczne nadal nie występuje, test ciążowy zaleca się powtórzyć po kilku dniach. W razie kolejnych negatywnych rezultatów, wątpliwości i przedłużającego się braku miesiączki najlepiej skonsultować się z ginekologiem.

Test ciążowy a pora dnia

Testy ciążowe zaleca się wykonywać rano. Poranny mocz charakteryzuje się maksymalną zawartością hCG, co zwiększa dokładność uzyskiwanych rezultatów. Test ciążowy można wykonać także w ciągu dnia i wieczorem, o ile jego czułość to 25 mIU / ml i więcej.

Rodzaje testów ciążowych

Wszystkie testy ciążowe do użytku domowego mają za zadanie stwierdzić obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu. Testy mogą różnić się sposobem zbierania moczu, który zostanie przebadany. Niezależnie od wybranego rodzaju narzędzia diagnostycznego należy ściśle przestrzegać instrukcji użycia. Testy ciążowe nie mogą być stosowane po upływie daty ich ważności. Ponadto przed badaniem nie zaleca się pić zbyt dużo płynów.

 Test ciążowy płytkowy

Test ciążowy płytkowy wymaga zebrania próbki moczu do pojemnika. Kilka kropel moczu należy pobrać pipetą, a następnie wkroplić je na wskazane pole testu. Po kilku minutach test ciążowy płytkowy wskaże wynik. Dokładny czas oczekiwania na rezultat jest określony w dołączonej instrukcji.

Test ciążowy paskowy

Aby wykonać test ciążowy paskowy, pobiera się próbkę moczu do pojemnika. W moczu zanurza się pasek testowy zawierający przeciwciała przeciwko ludzkiej gonadotropinie kosmówkowej. Pasek kładzie się na suchej i czystej powierzchni. Po odczekaniu ok. minuty można odczytać wynik zgodnie z instrukcją. Test ciążowy paskowy to najtańszy i najprostszy do wykonania test pozwalający wykryć ciążę.

Test ciążowy strumieniowy

Test ciążowy strumieniowy przypomina swoim kształtem flamaster. Po zdjęciu nasadki należy oddać mocz na końcówkę absorbującą. Zaleca się trzymać próbnik pod strumieniem moczu przez ok. 10 sekund do całkowitego zmoczenia. Wynik pojawi się po kilku minutach. Test ciążowy strumieniowy jest produktem jednorazowym. Jeżeli chce się wykonać go ponownie, należy kupić kolejne opakowanie.

Wynik testu ciążowego

Test ciążowy strumieniowy, podobnie jak inne rodzaje testów, daje wynik po czasie określonym w instrukcji. Rezultat odczytany za wcześnie albo za późno może być nieprawidłowy. Testy ciążowe mają różne typy prezentacji wyników. Standardowo znajdują się na nich 2 pola – kontrolne oraz diagnostyczne. Przy prawidłowo wykonanym teście w polu kontrolnym zawsze pojawia się barwna kreska. Jeśli nie znajdzie się ona we wspomnianym polu albo wystąpi wyłącznie w polu diagnostycznym, test ciążowy został wykonany nieprawidłowo.

  • Jeżeli barwna kreska pojawiła się wyłącznie w polu kontrolnym, oznacza to wynik negatywny, czyli brak ciąży.
  • Jeżeli kreska wystąpi na obu polach – kontrolnym i diagnostycznym, wynik badania jest pozytywny.
  • Ciążę najczęściej oznaczają wspomniane dwie linie. Jedna z nich może być jaśniejsza.
  • Elektroniczne testy ciążowe mają nieco inne oznaczenia: tak i nie albo + i -.

Co zrobić w przypadku pozytywnego wyniku?

Jeżeli test ciążowy daje wynik pozytywny, zazwyczaj oznacza to ciążę. W przypadku uzyskaniu takiego rezultatu należy udać się do ginekologa. Lekarz zleci kolejne badania – test ciążowy z krwi oraz badanie USG. Specjalista sprawdzi, czy ciąża rozwija się prawidłowo i założy kartę ciąży. Jeżeli planuje się ciążę albo podejrzewa się, że doszło do zapłodnienia, zaleca się rozpoczęcie suplementacji kwasem foliowym. Przyjmowanie wspomnianej substancji pozwala zapobiegać wadom układu nerwowego u dziecka.

W rzadkich przypadkach test ciążowy może dać wynik fałszywie dodatni. Prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji zwiększa:

  • przyjmowanie niektórych leków (przeciwhistaminowych, psychotropowych i przeciwpsychotycznych, silnych środków przeciwbólowych, leków wspierających płodność i zastrzyków hormonalnych),
  • niedawne poronienie albo ciąża pozamaciczna,
  • wchodzenie w okres menopauzy,
  • białkomocz,
  • choroby tarczycy i nerek, torbiele na jajnikach i choroby nowotworowe.

Wynik fałszywie negatywny

Jeżeli test ciążowy zostanie za wcześnie albo nieprawidłowo wykonany, można uzyskać wynik fałszywie negatywny. Na zafałszowanie rezultatu wpływa także za szybkie jego odczytanie albo za mocne rozcieńczenie moczu. W razie wątpliwości co do prawidłowości wyniku warto powtórnie wykonać test ciążowy.

Jeżeli miesiączka bardzo się spóźnia albo nie występuje i uzyskuje się negatywny wynik, prawdopodobieństwo bycia w ciąży jest nieduże. Jeśli przeprowadza się test przed datą spodziewanej miesiączki, mogło dojść do zapłodnienia, lecz poziom hCG okaże się za niski, aby udało się go wykryć. Fałszywie negatywny wynik nierzadko występuje wtedy, gdy wykorzystany test nie był wystarczająco czuły, aby rozpoznać ciążę na wczesnym etapie.

Jeśli otrzymało się negatywny rezultat, ale nie występuje miesiączka, może być to spowodowane:

  • chorobą,
  • podróżą,
  • dużym stresem,
  • karmieniem piersią,
  • nieregularnym miesiączkowaniem,
  • niewysypianiem się,
  • przyjmowaniem leków wspierających płodność,
  • byciem w okresie przed lub w trakcie menopauzy.

Marki powiązane z kategorią: Testy ciążowe