Ciśnieniomierze – naramienne, nadgarstkowe, elektroniczne

  (66)

Ciśnieniomierz elektroniczny coraz częściej staje się elementem podstawowego wyposażenia domowej apteczki. Masz do wyboru dwa rodzaje tego urządzenia: ciśnieniomierz naramienny albo ciśnieniomierz nadgarstkowy.

Sortuj według
Ciśnieniomierze

Ciśnieniomierze

Ciśnieniomierz – miej serce pod kontrolą

Ciśnieniomierze to bardzo użyteczny sprzęt medyczny, który przydaje się w leczeniu i profilaktyce wielu chorób – przede wszystkim sercowo-naczyniowych, ale nie tylko. Urządzenie wskazuje wartość ciśnienia skurczowego i rozkurczowego oraz tętna, a także często ma wgrane odpowiednie oznaczenia dla prawidłowego i nieprawidłowego wyniku.

Kto powinien posiadać ciśnieniomierz?

Kto najbardziej potrzebuje ciśnieniomierza? Przede wszystkim osoby, u których zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze. Regularne pomiary ciśnienia mają ogromne znaczenie w monitorowaniu stanu chorego oraz skuteczności terapii. Nadciśnienie znacznie zwiększa ryzyko zawału i udaru, dlatego chorzy powinni mieć je stale pod kontrolą. Poza tym ciśnieniomierze są potrzebne osobom z nadwagą, chorobami nerek, cukrzycą, miażdżycą i prowadzącym siedzący tryb życia, a także seniorom.

Rodzaje ciśnieniomierzy

Ciśnieniomierze możemy podzielić ze względu na rodzaj zasilania na:

  • ciśnieniomierze elektroniczne,
  • ciśnieniomierze zegarowe.

Ciśnieniomierze do użytku domowego to najczęściej urządzenia elektryczne, chociaż zdarza się jeszcze, że lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy służb medycznych posługują się ciśnieniomierzami zegarowymi. Składają się z analogowego manometru, mankietu z pompką oraz stetoskopu.

Urządzenia te różnią się także miejscem pomiaru. W takim wypadku można wymienić:

  • ciśnieniomierze naramienne,
  • ciśnieniomierze nadgarstkowe.

Ciśnieniomierze elektroniczne

Ciśnieniomierze elektroniczne składają się z zasilanego sieciowo lub akumulatorowo urządzenia ze zintegrowanym wyświetlaczem oraz pompowanego mankietu. Dzięki procesorowi, który ma zaprogramowany algorytm do pomiaru ciśnienia, całe badanie odbywa się automatycznie. Czujniki regulują stopień napompowania mankietu, dopasowując go do obwodu ramienia użytkownika.

Ciśnieniomierz elektroniczny to naprawdę wygodne urządzenie, z którego obsługą poradzi sobie każdy. Najważniejsze jest opanowanie właściwego sposobu zakładania mankietu oraz pamiętanie o kilku ważnych zasadach dotyczących przygotowania do pomiaru i zachowywania się w jego trakcie:

  • ciśnienie najlepiej mierzyć w podobnych okolicznościach i o stałej porze dnia,
  • nie należy się ruszać ani mówić w czasie pomiaru,
  • przed badaniem warto chwilę posiedzieć w spokoju i wziąć 5-6 głębokich oddechów,
  • mierzenie ciśnienia wkrótce po wysiłku, wypiciu kawy lub mocnej herbaty albo paleniu papierosów daje zafałszowane (zawyżone) wyniki,
  • mankiet musi znajdować się na wysokości serca (niezależnie od tego, czy masz ciśnieniomierz nadgarstkowy, czy naramienny).

Ciśnieniomierze naramienne

Ciśnieniomierz naramienny ma mankiet, który zakłada się na ramię powyżej łokcia. Zazwyczaj znajduje się na nim rysunek ułatwiający prawidłowe umiejscowienie, a także ułożenie wężyka.

Jak działają ciśnieniomierze naramienne? Nadmuchiwany mankiet zaciska się na tętnicy w ramieniu, odcinając dopływ krwi. Następnie urządzenie dokonuje pomiaru i zmniejsza nacisk. Gdy przepływ krwi zostaje wznowiony, ciśnieniomierz naramienny rejestruje fluktuacje ścian tętnicy, które stopniowo słabną, a w końcu ustają (tzw. metoda oscylacyjna). Na podstawie zarejestrowanych oscylacji urządzenie oblicza wynik i wyświetla go na ekranie (często razem z informacją o nieprawidłowościach).

Ciśnieniomierze nadgarstkowe

Ciśnieniomierze nadgarstkowe są kompaktowe i niezwykle wygodne w obsłudze, dlatego cieszą się dużą popularnością. Mankiet zazwyczaj ma wzmocnienie w postaci stalowej płytki, dzięki czemu dokładniej obejmuje nadgarstek.

W jaki sposób mierzy ciśnienie ciśnieniomierz nadgarstkowy? Mankiet zostaje napompowany (podobnie jak w modelu naramiennym), ale tylko w tym miejscu, gdzie bezpośrednio styka się z wewnętrzną częścią nadgarstka. Po odcięciu przepływu krwi na tętnicy promieniowej oraz jego wznowieniu urządzenie mierzy różnice we fluktuacjach ścianek. Końcowo ciśnieniomierz nadgarstkowy prezentuje wynik na wyświetlaczu.

Ciśnieniomierz naramienny czy nadgarstkowy – dokładność pomiarów

Wiele osób zastanawia się, który rodzaj urządzeń jest lepszy: ciśnieniomierze nadgarstkowe czy naramienne? Jak wyjaśniono wcześniej, choć obydwa produkty badają ciśnienie, jeden sprawdza przepływ krwi w sporej tętnicy ramiennej, a drugi w dużo drobniejszej tętnicy promieniowej. Ludzie młodzi, którzy chcą profilaktycznie kontrolować stan swojego ciśnienia, mogą bez obaw stosować ciśnieniomierze nadgarstkowe. Jednak osoby starsze i cierpiące na miażdżycę powinny wybrać ciśnieniomierze zakładane na ramię, a nie na nadgarstek.

W skrócie można to ująć tak: ciśnieniomierz naramienny jest trochę trudniejszy w obsłudze, ale jego pomiary uznaje się za dokładniejsze. Z kolei ciśnieniomierz nadgarstkowy nie sprawia żadnego kłopotu w czasie zakładania, choć wyniki mogą być nieco zafałszowane.

Marki powiązane z kategorią: Ciśnieniomierze