Na porost i wypadanie włosów

  (98)

Jeśli długość lub gęstość fryzury nie spełnia Twoich oczekiwań, sięgnij po szampon na porost włosów. Składniki zawarte w takich produktach dobrze wpływają na cebulki i zapobiegają nadmiernemu wypadaniu kosmyków. Jednak w razie poważnego łysienia pamiętaj o konsultacji ze specjalistą.

Sortuj według
Wypadanie i porost włosów

Wypadanie i porost włosów

Dlaczego włosy nie rosną?

Każdy włos na Twojej głowie znajduje się w określonej fazie rozwoju: wzrostu, regresji lub spoczynku. Fazy te różnią się czasem trwania i występują cyklicznie. Jeśli masz wrażenie, że kosmyki są ciągle tej samej długości albo coraz więcejich ubywa, warto dokładnie przyjrzeć się ich kondycji i zastosować odżywczy szampon na porost włosów. Zachwianie równowagi między poszczególnymi „etapami życia” włosa może doprowadzić nawet do wyłysienia!

Dlaczego tak się dzieje? Jest wiele przyczyn zahamowania wzrostu włosów oraz ich zwiększonego wypadania (tzn. ponad 100 włosów dziennie przez kilka tygodni). Większość z nich dotyczy obojga płci. Łysienie, w zależności od występujących mechanizmów, można podzielić na: :

  • Anagenowe (dystroficzne) – związane z reakcją macierzy włosa na nagły, intensywny czynnik toksyczny lub niedoborowy (chemioterapia, zatrucie metalami ciężkimi, promieniowanie jonizacyjne, głodówka). Takie wypadanie włosów następuje w krótkim czasie od niekorzystnej sytuacji i jest zazwyczaj odwracalne (warto szybko zastosować kosmetyki na porost włosów);
  • Telogenowe – powodowane przez czynnik o charakterze przewlekłym (np. stres, długotrwałe niedobory witamin i kalorii, przyjmowanie niektórych leków, zaburzenia hormonalne, różne choroby). Sprawia to, że włos przedwcześnie wchodzi w fazę spoczynku. Jeśli dodatkowo pojawia się problem z tłustym łupieżem i nadmiernym wydzielaniem łoju, oprócz szamponu lub odżywki na wypadanie włosów niezbędny może się okazać szampon na łojotokowe zapalenie skóry;
  • Mieszane – na porost włosów negatywnie wpływają oba mechanizmy łysienia.

Przyczyny zahamowania wzrostu włosów u kobiet

Zahamowanie wzrostu i zwiększone wypadanie włosów u kobiet często występuje po porodzie, w czasie menopauzy, po odstawieniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych oraz w terapii chorób ginekologicznych. Na porost włosów u kobiet źle wypływają m.in. endometrioza czy zespół policystycznych jajników.

Kobiety zmagają się również z łysieniem androgenowym związanym ze wzrostem stężenia lub aktywności testosteronu i dilhydrotestosteronu. Przerzedzanie włosów najczęściej obserwuje się w okolicy przedziałka. Aby temu przeciwdziałać, lekarz prawdopodobnie zaproponuje pacjentce kosmetyki na wypadanie włosów oraz terapię hormonalną.

Przyczyny zahamowania wzrostu włosów u mężczyzn

Oprócz wcześniej wymienionych przyczyn za zmniejszony porost włosów i łysienie u mężczyzn,  odpowiadają także czynniki genetyczne oraz męskie hormony płciowe. Panowie, których martwi stan ich fryzury, powinni jak najszybciej sięgnąć po szampony na łysienie. Na pewno przyda się także odżywka na wypadanie włosów.

Problem z wypadaniem włosów u kobiet i mężczyzn

Co pomoże na problem z wypadaniem włosów u kobiet i mężczyzn? W tej kwestii najlepiej doradzi Ci trycholog. Pamiętaj, że na porost włosów ma wpływ kondycja Twojego organizmu, więc nie zwlekaj z wizytą u specjalisty – zwłaszcza jeśli zauważysz inne, niepokojące objawy.

Lekarz na pewno przeprowadzi szczegółowy wywiad, a także zleci badania diagnostyczne (np. morfologię). W razie potrzeby skieruje Cię też do odpowiedniej poradni (np. endokrynologicznej, ginekologicznej, dermatologicznej). Przeczytaj też ulotki leków, które regularnie przyjmujesz – być może wypadanie włosów jest jednym ze skutków ubocznych. Warto wtedy skonsultować problem z lekarzem prowadzącym.

Specjalistyczne kosmetyki takie jak szampon na porost włosów oraz odżywki są niezbędne, jednak nie należy ograniczać się jedynie do ich stosowania. Aby zwiększyć skuteczność środków na porost włosów, zadbaj o:

  • Zbilansowaną dietę,
  • Spożywanie odpowiedniej ilości płynów,
  • Zredukowanie stresu i odstawienie użytek (alkoholu, tytoniu).

Żaden (nawet najlepszy!) szampon na porost włosów nie zastąpi zdrowego stylu życia.

Czy szampony i odżywki mogą przyśpieszyć porost włosów?

Czy maseczki, wcierki, odżywki i szampony na porost włosów naprawdę działają? Tak, chociaż warto mieć świadomość, że wymagają systematycznego i długotrwałego stosowania. Po odstawieniu preparatu włosy mogą znowu zacząć wypadać, jednak na szczęście – zazwyczaj w mniejszym nasileniu niż wcześniej.

Pamiętaj, że odżywka i szampon na porost włosów różnią się mechanizmem działania. Szampon przede wszystkim oczyszcza skórę głowy i włosy, a odżywka – dostarcza niezbędnych składników pielęgnacyjnych. Jeśli więc chcesz kompleksowo wzmocnić kosmyki, nie rezygnuj z żadnego z tych produktów.

  • Szampon na wypadanie włosów wmasowujesz w skórę głowy, wprowadzając składniki aktywne do mieszków włosowych.
  • Odżywka na porost włosów działa przede wszystkim na łodygę, czyli część kosmyka wystającą ponad skórę.

Na porost włosów może również pomóc regularny peeling skóry głowy. Taki zabieg usuwa zalegający martwy naskórek, sebum oraz resztki kosmetyków. Często zatykają one ujścia mieszków włosowych oraz zmniejszają natlenienie i odżywienie cebulek. Po peelingu cenne substancje aktywne, które zawiera Twój szampon na porost włosów, znacznie lepiej się wchłoną.

Szampony na porost włosów – właściwości i skład

Dobry szampon na porost włosów ma jak najbardziej naturalny skład, warto więc uważnie go przeanalizować przed zakupem. Nie znajdziesz w nim obciążających włosy silikonów czy agresywnych środków myjących. Nie tylko skutecznie oczyszcza skórę głowy, ale odżywia, rewitalizuje i regeneruje włosy. Poza tym dodaje fryzurze blasku oraz zmiękcza i nawilża kosmyki. Jak widzisz, najlepszy szampon na porost włosów działa naprawdę kompleksowo.

Duże znaczenie ma również skład odżywek i masek przeciw wypadaniu włosów. Stosuj produkty na bazie naturalnych olejów bogatych w składniki nawilżające, kwasy wielonienasycone, minerały i witaminy. Szukaj w nich takich komponentów jak masło shea i oleje roślinne (np. kokosowy, macadamia, z baobabu, z pestek malin, z kiełków pszenicy).

Szampony na wypadanie włosów – popularne preparaty i ich efekty

Jakie konkretnie substancje aktywne mogą zawierać szampony na wypadanie włosów i w jaki sposób wpływają one na stan fryzury?

  • Keratyna (np. jako winian keratyny). To niezbędny składnik budulcowy włosów oraz czynnik przyspieszający podziały komórkowe. Szampon na porost włosów z tą substancją w kilka tygodni zagęści fryzurę i wzmocni kosmyki (nawet te zniszczone nieumiejętną stylizacją czy rozjaśnianiem).
  • Witamina C. Wpływa na produkcję kolagenu, chroni mieszki włosowe przed stresem oksydacyjnym oraz zapewnia właściwe funkcjonowanie skóry.
  • Biotyna (witamina B7). Reguluje wydzielanie sebum, wspomaga formowanie się mieszków włosowych i stymuluje cebulki.
  • Witamina B3. Ta substancja przenika w głąb kosmyków i zapewnia im optymalny poziom nawilżenia. Poza tym poprawia ukrwienie skóry głowy, stymulując włosy do wzrostu.
  • Niacyna (witamina PP). Wspomaga transport składników odżywczych do cebulek –  szampony na wypadanie włosów z dodatkiem tej substancji zapewniają właściwą strukturę łodygi oraz pobudzają wzrost.
  • D-pantenol. Bierze udział w procesach podziału komórek macierzystych włosa, zapobiega rozdwajaniu się końcówek i ułatwia rozczesywanie. Szampon na porost włosów z pantenolem skutecznie chroni kosmyki przed uszkodzeniami mechanicznymi, które często rujnują efekty zapuszczania włosów.

Czasami do złej kondycji włosów przyczyniają się infekcje grzybicze. Wtedy szampon powinien zawierać składniki przeciwgrzybicze (np. ketokonazol, pirytonian cynku oraz kwas salicylowy, który wykazuje też działanie przeciwzapalne i antybakteryjne).

Na łysienie androgenowe u kobiet i mężczyzn polecany jest minoxidil. Efekty kuracji lekiem widać po ok. 2 miesiącach regularnego stosowania. Dobre rezultaty w walce z tym rodzajem łysienia przyniesie również szampon na porost włosów z procyjanidyną oraz peptydami miedzi. Te ostatnie hamują działanie 5-α-reduktazy (enzymu odpowiedzialnego za łysienie androgenowe), powiększają mieszki włosowe i zwiększają ich aktywność, a także wprowadzają uśpione włosy w fazę wzrostową.

Marki powiązane z kategorią: Wypadanie i porost włosów