Okulary korekcyjne do czytania

  (17)

Okulary do czytania dostępne w naszej drogerii są przeznaczone do doraźnej korekcji wad wzroku. Proponujemy akcesoria wyposażone w szkła o różnej mocy optycznej, z oprawkami w rozmaitych stylach do wyboru. Na naszej stronie można zamówić okulary do czytania bez recepty polecane przy prezbiopii.

Sortuj według
Okulary korekcyjne

Okulary korekcyjne

Kiedy osoby sięgają po okulary do czytania?

Po okulary do czytania kobiety i mężczyźni najczęściej sięgają między 40 a 50 rokiem życia. W tym wieku zachodzą naturalne procesy związane ze starzeniem się mięśni i soczewki oka, co wpływa na akomodację i elastyczność wzroku. Każdy kolejny rok prowadzi do pogłębiania się problemów z prawidłowym widzeniem. U osób we wspomnianej grupie wiekowej postępuje prezbiopia, czyli starczowzroczność. Pierwszą oznaką tego stanu jest odsuwanie tekstu na większą odległość od oka podczas czytania, aby wyraźniej widzieć.

Okulary do czytania zwykle zaczyna się nosić wtedy, gdy:

  • pojawiają się bóle głowy przy czytaniu z bliska,
  • obraz skacze i zamazuje się,
  • występują trudności z przeniesieniem wzroku z różnych odległości, np. kiedy po patrzeniu na obiekty znajdujące się blisko potrzeba dłuższej chwili na złapanie ostrości, patrząc w dal,
  • oczy bolą i łzawią.

Chociaż prezbiopia i starzenie się narządu wzroku są naturalnymi procesami, zaniedbanie tego stanu może doprowadzić do poważniejszych chorób. Pogorszenie się widzenia zawsze należy skonsultować ze specjalistą. Po 50 roku życia ważna jest także profilaktyka zaćmy i jaskry.

Okulary do czytania – rodzaje

Okulary do czytania różnią się właściwościami i polecane są przy konkretnych problemach ze wzrokiem. Jaki model wybrać? Niektórym wystarczą zwykłe szkła do czytania, innym potrzebne są okulary korekcyjne do patrzenia zarówno z bliska, jak i w dal. Przed zakupem określonego produktu warto poznać cechy poszczególnych typów okularów.

Wśród akcesoriów do korekcji wad wzroku wyróżnia się:

  • okulary korekcyjne jednoogniskowe – mają standardowe soczewki służące do korygowania niewielkich wad wzroku. Sprawdzają się jako okulary do czytania tekstu z bliska. Mają najniższą cenę spośród wszystkich akcesoriów do korekcji wad wzroku. Można nabyć je w drogerii, aptece czy supermarkecie. Aby dobrać właściwą moc szkieł, warto udać się na wizytę do okulisty,
  • okulary korekcyjne dwuogniskowe – ich soczewki dzielą się na dwa segmenty. Górna część przeznaczona jest do patrzenia w dal, a dolna do widzenia bliskich obiektów. Takie szkła są rozwiązaniem uniwersalnym, zastępującym dwie osobne pary akcesoriów. To odpowiednie okulary korekcyjne, gdy występują problemy zarówno przy widzeniu z bliska, jak i z daleka,
  • okulary korekcyjne progresywne – zastosowane w nich szkła mają płynną ogniskową. Spełnia ona funkcję soczewki dwuogniskowej z płynnym przejściem między segmentami do dali i bliży. Na pierwszy rzut oka takie okulary korekcyjne są nie do odróżnienia od okularów jednoogniskowych. Wyglądają zgrabnie i eliminują konieczność korzystania z dwóch różnych par akcesoriów. Ze względu na to, że zastosowano w nich bardziej zaawansowane rozwiązania, kosztują więcej niż pozostałe okulary do czytania.

Oprawy okularów do czytania – jak dobrać odpowiednie

Oprawa okularów korekcyjnych musi być wygodna i nie może uwierać. Akcesoria powinny dobrze leżeć na nosie i nie uciskać skroni. Warto pamiętać, że długotrwałe noszenie niewygodnej oprawy sprawia ból. Jeśli często będzie się korzystać ze szkieł korekcyjnych, oprawki koniecznie muszą być komfortowe. Jeżeli planujesz nosić swoje okulary do czytania w torbie albo kieszeni, ich oprawa powinna zostać wykonana z mocnego, solidnego materiału. Masywne oprawki wykazują zwiększoną odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Okulary do czytania występują jako okulary pełne albo półramkowe. Które z nich wybrać?

  • Okulary z pełną oprawką – najlepsze akcesoria dla osób spędzających dużo czasu na czytaniu i patrzeniu na przedmioty z bliska,
  • Okulary półramkowe – najczęściej nosi się je na czubku nosa. Wygodne dla osób preferujących zerkanie znad szkieł. Tego typu modele często mają dołączony łańcuszek albo zauszniki pozwalające na swobodne zsuwanie akcesoriów na pierś, gdy nie są potrzebne.

Wybierając okulary do czytania, warto zadbać również o to, by kształt ich oprawek pasował do kształtu twarzy. Takie akcesoria podkreślą urodę i poprawią jej drobne mankamenty. W przypadku okrągłej twarzy najlepiej sprawdzą się okulary z kanciastymi oprawkami. Taka oprawa optycznie wydłuży i wyszczupli twarz. Do trójkątnej twarzy pasują natomiast okulary korekcyjne o zaokrąglonym kształcie. Łagodna forma oprawy złagodzi rysy. Przy wysokim czole warto wybrać oprawki w rozmiarze oversize.

Twarz kwadratowa najładniej wygląda w zaokrąglonych oprawkach z jaśniejszym dołem i ciemniejszą górą. Można zdecydować się też na oprawę typu kocie oczy. W złagodzeniu rysów twarzy podłużnej pomogą owalne lub okrągłe oprawki. Dobrym wyborem okażą się tzw. aviatory. Przy owalnej twarzy okulary do czytania mogą mieć dowolny kształt. W tym przypadku sprawdzi się każdy rodzaj i styl oprawek. Jeżeli korzystasz z okularów tylko w pracy i domu, możesz zdecydować się na zakup dwóch par, aby nie zapomnieć o zabraniu akcesoriów ze sobą.