Stopery do uszu

  (31)

Stopery chronią uszy przed szkodliwym hałasem. Douszne akcesoria wygłuszają dźwięki i dają wrażenie ciszy. Ich stosowanie może poprawić koncentrację i jakość wypoczynku. Zobacz stopery do uszu dostępne w naszej drogerii i chroń swój słuch przed niekorzystnymi warunkami.

Sortuj według
Stopery

Stopery

Stopery do uszu – ochrona słuchu i spokojne zasypianie

Stopery stosowane są jako środki ochrony osobistej przez osoby pracujące w miejscach, gdzie występuje duże natężenie hałasu i ryzyko trwałej utraty słuchu, np. w zakładach przemysłowych. Z ochronnej funkcji zatyczek do uszu korzystają także osoby trenujące pływanie. Stopery zabezpieczają w ich przypadku kanał słuchowy przed zalaniem wodą, a w rezultacie przed infekcjami. Opisywane akcesoria stosowane są także jako środek ułatwiający zasypianie. Tłumią hałas i stwarzają warunki sprzyjające wypoczynkowi.

Jak stosować zatyczki do uszu?

W jaki sposób zakłada się stopery do uszu? O czym należy pamiętać, stosując te akcesoria? Poniżej znajdziesz zasady prawidłowego użytkowania stoperów.

  • Zanim otworzysz opakowanie z zatyczkami, umyj uszy i dłonie.
  • Jeżeli stosujesz stopery woskowe lub inne zatyczki do formowania, rozgrzej je w dłoniach i odpowiednio uformuj. Nadaj akcesoriom obły kształt bez szpica.
  • Pociągnij lekko górną część ucha do góry i umieść zatyczkę w kanaliku usznym lub u jego ujścia (stopery silikonowe). Nie wpychaj akcesorium na siłę.
  • Niektóre stopery potrzebują czasu na właściwe ułożeniu się w kanaliku. Pamiętaj, że prawidłowo włożone zatyczki nie stwarzają dyskomfortu i nie są widoczne dla osoby znajdującej się z przodu użytkownika.
  • Stopery powinny być wyjmowane delikatnie. Należy je lekko obrócić i powoli wyjąć z ucha. Każdą zatyczkę warto wyjąć osobno.
  • Jednorazowe stopery do uszu należy wyrzucić po użyciu. Zatyczki wielorazowe trzeba wyczyścić w sposób zalecony przez producenta.

Stopery – jak wybrać?

Wybierając stopery, należy zastanowić się przede wszystkim nad ich przyszłym zastosowaniem. Zatyczki tłumią dźwięki o określonym natężeniu, dlatego trzeba dostosować je do środowiska, w którym będą użytkowane. Stopery powinny też zapewniać odpowiednią wentylację. Mimo odcięcia od szkodliwych dźwięków ucho musi oddychać, aby kanał słuchowy nie zatykał się woskowiną ani nadmiernie nie pocił.

Wybierając zatyczki, warto zwrócić też uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Poszczególne tworzywa różnią się właściwościami, co pozwala na lepsze dostosowanie akcesoriów do indywidualnych potrzeb. Ponadto kupując stopery do uszu do spania należy zadbać o to, by były wyposażone w specjalne filtry tłumiące wyłącznie dźwięki tła, ale pozwalające usłyszeć budzik.

Kiedy warto zaopatrzyć się w zatyczki do uszu?

Stopery do uszu mogą okazać się przydatne:

  • w pracy – pomogą skoncentrować się na trudnym zadaniu albo odciąć od hałaśliwego otoczenia,
  • w bibliotece – kiedy potrzebna jest cisza do nauki czy pracy nad projektem,
  • podczas zasypiania – jeśli nie można zasnąć przez dźwięki w swoim otoczeniu, np. gdy odsypia się nocną zmianę albo przez chrapanie partnera,
  • na basenie – aby ochronić uszy przed zalaniem wodą i zapobiec infekcjom,
  • w podróży – kiedy chce się odciąć od hałaśliwych pasażerów albo zasnąć,
  • w szpitalu – dla zwiększonego komfortu wypoczynku,
  • podczas koncertów i imprez muzycznych – zatyczki pomogą ochronić słuch przed hałasem.

Rodzaje zatyczek do uszu

Stopery różnią się typem tworzywa, z którego zostały wyprodukowane. Na rynku dostępne są następujące rodzaje zatyczek do uszu:

  • stopery z pianki – rozprężają się po włożeniu do zewnętrznego kanału słuchowego i w ten sposób zatykają go w całości. Akcesoria szybko dopasowują się do kształtu ucha,
  • stopery do uszu woskowe – zwykle wykonuje się je z bawełny nasączonej woskiem, parafiną i wazeliną. Mają tłustą powierzchnię ułatwiającą włożenie ich do ucha. Przed użyciem wymagają ogrzania w dłoniach.,
  • stopery gumowe – trwałe i wielokrotnego użytku. Akcesoria łatwe w czyszczeniu,
  • stopery silikonowe – miękkie, wodoodporne, wielorazowe zatyczki do formowania. Zakrywają wejście do kanału usznego. Znakomicie sprawdzają się jako stopery do spania i na basen.

Marki powiązane z kategorią: Stopery