Krem do cery tłustej i mieszanej (56)

Cery tłuste i mieszane wymagają specjalnej pielęgnacji. Zależnie od indywidualnych potrzeb skóry należy dopasować krem do cery tłustej albo krem do cery mieszanej. Tego rodzaju kosmetyki zapewniają niezbędne nawilżanie bez działania komedogennego.

Sortuj według
Cera tłusta i mieszana

Cera tłusta i mieszana

Kremy do cery tłustej i mieszanej – jak działają?

Krem do cery tłustej lub mieszanej ma działanie nawilżające, jednak nie obciąża nadmiernie skóry. Po jego aplikacji skóra się nie wyświeca, ale jest gładka i przyjemna w dotyku. Oprócz tego kosmetyk zawiera składniki o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych To szczególnie ważne w przypadku cery nadmiernie wydzielającej sebum, która jest bardziej skłonna do tworzenia zaskórników i wyprysków. Krem do cery tłustej i mieszanej działa także na warstwę hydro-lipidową skóry. Uszczelnia ją i wzmacnia, co poprawia ogólną kondycję cery i ogranicza nadprodukcję łoju.

Kremy do cery tłustej i mieszanej – dlaczego warto po nie sięgać?

Częsty błąd popełniany przez osoby z cerą tłustą i mieszaną to zaprzestanie stosowania kremu do twarzy. Niestety, takie zaniedbanie jedynie potęguje problem nadmiernego przetłuszczania się skóry, ponieważ także tłusta cera potrzebuje codziennego nawilżania. Każdego dnia należy stosować krem nawilżający do cery tłustej, ponieważ po pewnym czasie ograniczy on wydzielanie sebum. Wzmocni także skórę, zapobiegając powstawaniu niedoskonałości: trądziku, zmarszczek oraz przebarwień.

Jak dbać o cerę tłustą?

Pielęgnacja skóry skłonnej do przetłuszczania powinna uwzględniać starannie dobierane kosmetyki do cery mieszanej lub tłustej. Oprócz żelu do mycia konieczne jest wprowadzenie do pielęgnacji także eksfoliacji skóry, czyli złuszczania martwego naskórka na przykład peelingiem enzymatycznym lub kwasami. Nie oznacza to jednak stosowania wyłącznie produktów złuszczających i matujących cerę, ponieważ wówczas dochodzi do nadmiernego przesuszenia, a nawet uszkodzenia skóry. W rezultacie cera próbuje samodzielnie zwalczyć taki stan, wydzielając jeszcze więcej sebum. Dlatego to przede wszystkim krem nawilżający do cery tłustej i delikatne kosmetyki oczyszczające stanowią podstawę pielęgnacji.

Jak dobrać krem do cery tłustej?

Krem do cery tłustej lub mieszanej nie powinien zawierać substancji działających komedogennie, które służą innym cerom, na przykład skórze suchej. Z tego powodu wybieraj kosmetyki do cery mieszanej lub tłustej, które nie mają w składzie olei mineralnych (parafiny) ani olei roślinnych. Dla skór tłustych znacznie lepiej sprawdzi się lekki krem do cery mieszanej, na przykład w formie emulsji.

Co powinien zawierać krem do cery tłustej?

  • Ceramidy – odbudowują barierę hydro-lipidową.
  • Witaminę C – działa przeciwzapalnie.
  • Witaminę E – wspomaga regenerację skóry.
  • Nienasycone kwasy tłuszczowe – hamują stany zapalne w trądziku.
  • Składniki ograniczające wydzielanie sebum – między innymi cynk, siarka, glinki czy algi. Mają delikatne działanie złuszczające martwy naskórek.

Jaki krem do cery tłustej wybrać na dzień i na noc?

W przypadku skóry tłustej szczególnie ważne jest, by krem na dzień miał lekką, wodno-żelową formułę. Możesz stosować osobno krem nawilżający i krem z filtrem SPF lub jeden kosmetyk o obu właściwościach. Krem na noc może być nieco cięższy, ale nie powinien zawierać substancji komedogennych, ponieważ powodują one powstawanie zaskórników. 

Najlepszy krem nawilżający do cery tłustej, czyli jaki?

Krem nawilżający do cery tłustej powinien mieć prosty skład bez potencjalnie drażniących substancji, takich jak alkohol czy substancje zapachowe. Postaw na krem do cery mieszanej lub tłustej, który odbudowuje płaszcz hydro-lipidowy cery i działa przeciwzapalnie. Szczególnie korzystne składniki nawilżające w kremach dla cer tłustych i mieszanych to na przykład trehaloza, mocznik oraz glicerol. Są lekkie, a jednocześnie zatrzymują wodę w skórze.

Pielęgnacja cery mieszanej

Cera mieszana jeszcze bardziej od cery tłustej jest narażona na nadmierne przesuszenie w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji. Łatwo prowadzi to do stanów zapalnych i trądziku. Z tego powodu kosmetyki do cery mieszanej należy odpowiednio podzielić. Za oczyszczanie i normalizację skóry powinny odpowiadać produkty myjące, natomiast najlepiej, by krem do cery mieszanej wyłącznie nawilżał skórę. Jednak podobnie jak krem do cery tłustej powinien mieć lekką konsystencję i nie powinien zawierać składników komedogennych.

Jak dobrać kosmetyki do cery mieszanej?

W przypadku cery mieszanej, czyli na ogół przetłuszczającej się w strefie T i skłonnej do przesuszania na policzkach, należy stosować produkty wspierające naturalne funkcje skóry. Dobrze sprawdzi się dwuetapowe oczyszczanie, szczególnie jeśli nosisz makijaż. Po każdym myciu cery stosuj krem nawilżający. Bardziej niż na nazwę, czy jest to krem do cery tłustej, czy mieszanej, zwróć uwagę na skład kosmetyku. Wybierz produkt, który uwzględnia substancje wymienione powyżej i nie zawiera składników o działaniu komedogennym.

Jaki krem do cery mieszanej?

Idealny krem do cery mieszanej to taki, który wprowadza kompromis pomiędzy nawilżaniem a nieobciążaniem skóry. Powinien mieć lekką, a zarazem odżywczą formułę, która dobrze się wchłania i nie pozostawia na cerze tłustego filmu. Jeśli na Twojej skórze występują niedoskonałości w postaci zaskórników i wyprysków, dopasuj krem o dodatkowym działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Powinien absorbować nadmiar sebum i zmniejszać aktywność gruczołów łojowych, a jednocześnie trwale wiązać wodę i zapobiegać przesuszaniu skóry.