Maszynki do golenia

  (45)

Golenie zarostu wymaga nie tylko staranności i doboru odpowiedniej techniki, ale też właściwych akcesoriów takich jak maszynka do golenia. W tej kategorii proponujemy różne rodzaje maszynek pozwalających na dokładne usuwanie włosów ze skóry, w tym warianty jedno- i wielorazowe.

Sortuj według
Maszynki i wkłady do golenia

Maszynki i wkłady do golenia

Golenie męskiego zarostu – kilka ważnych porad

Golenie zarostu warto wykonać tuż po wyjściu spod prysznica, dlatego że ciepło i nawilżenie zmiękczają włosy i skórę, co zapewnia płynniejsze ruchy maszynki. Ogranicza jednocześnie  ryzyko zacięć i podrażnień po goleniu. Do usuwania zarostu skórę najlepiej przygotowuje zastosowanie żelu do mycia twarzy albo peelingu. Kosmetyki pomogą usunąć nadmiar sebum, martwy naskórek, kurz i inne zanieczyszczenia.

Na oczyszczoną twarz należy następnie nałożyć kosmetyk taki jak mydło, żel lub pianka do golenia. Produkty zmiękczają zarost i poprawiają poślizg maszynki. Dzięki nim skóra jest lepiej chroniona przed podrażnieniami i zaczerwienieniem. Ostrze gładko przesuwa się po twarzy, co ułatwia precyzyjne usunięcie zarostu.

Jak się golić, by uniknąć zacięć i podrażnień?

Wielu mężczyzn goli zarost pod włos. Jeśli nie mają naruszonej bariery hydrolipidowej, wrażliwej cery ani skłonności do wrastania włosów, mogą stosować tę metodę bez obaw o kondycję skóry. Niestety u większości osób wspomniany sposób usuwania owłosienia z twarzy powoduje podrażnienia i pogorszenie się stanu naskórka.

Zarost najlepiej usuwać z włosem. Chociaż taki sposób golenia twarzy trwa dłużej niż przy metodzie pod włos, zapewnia lepszy efekt. Usuwanie zarostu z włosem minimalizuje zaczerwienienie, podrażnienia i nie narusza naturalnej bariery ochronnej skóry. Włoski należy golić lekkimi, delikatnymi pociągnięciami. Maszynka do golenia musi być często przepłukiwana.

Nie zaleca się usuwać zarostu na sucho (bez pianki czy żelu) ani wielokrotnie golić tego samego miejsca na twarzy. Nie należy też stukać maszynkami o umywalkę, dlatego że może prowadzić to do uszkodzenia ich delikatniejszych elementów.

Pielęgnacja twarzy po goleniu

Po usunięciu zarostu na twarz trzeba zaaplikować balsam po goleniu. Kosmetyk ukoi cerę i zapobiegnie pojawianiu się podrażnień. W składzie produktu warto szukać emolientów, czyli substancji natłuszczających, które wzmacniają naturalną warstwę ochronną naskórka. Pożądanymi dodatkami będą także humektanty – składniki nawilżające. Wspomniane substancje dbają o optymalne nawodnienie i miękkość cery. Pierwszym składnikiem wymienionym w składzie balsamu powinna być z kolei woda. Dzięki niej kosmetyk będzie miał lekką formułę i szybko się wchłonie.

Innym produktem, który można zastosować po usunięciu niechcianych włosków z twarzy, jest woda po goleniu. Kosmetyk najczęściej bazuje na alkoholu, choć są dostępne preparaty, które go nie zawierają. Woda po goleniu ma za zadanie zdezynfekować skórę po użyciu maszynki do golenia. Produkt raczej nie sprawdzi się w przypadku mężczyzn o wrażliwej cerze. Zamiast niego można aplikować na twarz tonik. Kosmetyk odświeży skórę i ukoi podrażnienia. Tonik przywróci też cerze optymalne pH.

Kiedy skóra wchłonie już wodę czy balsam po goleniu, należy nałożyć na nią nawilżające kremy. Na okolicę wokół oczu warto zaaplikować lekki krem pod oczy. Do pielęgnacji pozostałych partii twarzy trzeba zastosować krem dopasowany do potrzeb swojego rodzaju skóry. Odpowiednio dobrany kosmetyk przywróci cerze równowagę, zadba o jej nawilżenie i przyspieszy regenerację naskórka po goleniu.

Czym warto golić męski zarost?

Mężczyźni mogą korzystać z różnych akcesoriów służących do usuwania zarostu. Najpopularniejszymi z nich są maszynki do golenia twarzy. Narzędzia umożliwiają bardzo dokładne usuwanie włosków. Ich ostrza przesuwają się przy samej skórze. Twarz po goleniu jest idealnie gładka, korzystanie z maszynki do golenia wymaga jednak wprawy, gdy chce się uniknąć podrażnień. Niedoświadczeni użytkownicy mogą łatwo się zaciąć.

Stosując maszynki do golenia twarzy, koniecznie trzeba zaaplikować piankę lub inny kosmetyk zmiękczający zarost na skórze. Włoski należy usuwać ostrożnie i bez pośpiechu. Klasyczna jednorazowa lub wielorazowa maszynka do golenia nie będzie najlepszym wyborem dla posiadaczy szczególnie wrażliwej skóry. Akcesorium może łatwo podrażniać naskórek i przyczyniać się do powstawania nieestetycznych krostek.

Maszynki do golenia

Korzystanie ze standardowej maszynki do golenia jest czasochłonne, lecz pozwala na najstaranniejsze usunięcie zarostu z twarzy. Wymaga zaopatrzenia się w dodatkowe kosmetyki takie jak pianka, żel czy balsam po goleniu. Zaletą jednorazowej maszynki do golenia jest jednak jej niska cena. Akcesorium nie wymaga wymiany baterii ani zasilania prądem. Jednorazowa maszynka do golenia może być użyta maksymalnie 3 razy. Potem koniecznie trzeba ją wymienić na nowe akcesorium. Częstotliwość wymiany ostrzy w maszynkach wielorazowych zależy od zaleceń producenta.

Golarka elektryczna

Alternatywą dla standardowej maszynki do golenia jest golarka elektryczna. Pozwala ona na szybkie usuwanie zarostu bez zacięć i podrażnień. To urządzenie polecane w szczególności posiadaczom wrażliwej skóry. Trzeba jednak mieć świadomość, że elektryczna golarka nie usunie zarostu tak dokładnie, jak klasyczna maszynka do golenia. W przypadku urządzenia ostrza nie stykają się bezpośrednio ze skórą. Pomaga to uniknąć drażnienia naskórka. Chociaż zakup golarki elektrycznej wiąże się z większym wydatkiem niż kupno standardowej maszynki, ze sprzętu można korzystać przez długi czas.

Zalety maszynki do golenia

Klasyczna maszynka do golenia umożliwia bardzo dokładne golenie twarzy. Zarost jest idealnie usunięty, a skóra gładka. Włoski zostają ścięte tuż przy cerze. Nie są wyrywane ani pomijane. Stosowanie standardowej maszynki pozwala na precyzyjne usunięcie włosków i ogolenie tylko wybranej części twarzy. Daje to większą kontrolę nad kształtem zarostu.

Maszynka do golenia jest bardzo lekka, mała i kompaktowa. Bez trudu mieści się w bagażu i nie wymaga zasilania prądem. Można korzystać z niej w każdym miejscu, gdzie znajduje się lusterko i jest zapewniony dostęp do wody. Jej zakup to nieduży wydatek, w dodatku można wybierać między różnymi typami modeli – jedno- i wielorazowymi, z 2, 3, 4 i 5 ostrzami, paskami z balsamem i innymi udogodnieniami.

Kiedy warto stosować maszynki do golenia?

Standardowa maszynka go golenia będzie dobrym wyborem, gdy:

  • nie chcesz wydawać dużo pieniędzy na akcesoria do golenia,
  • szukasz produktu do szybkiego i precyzyjnego usuwania zarostu z trudno dostępnych miejsc,
  • potrzebujesz narzędzia do golenia w podróży albo w miejscach, gdzie nie masz dostępu do energii elektrycznej,
  • chcesz osiągnąć efekt idealnie gładkiej skóry,
  • nie masz czasu na czyszczenie i ładowanie akcesoriów do golenia,
  • szukasz higienicznych narzędzi do usuwania zarostu, które można wyrzucić po zużyciu,
  • doceniasz możliwość wyboru określonej liczby ostrzy w maszynce albo dodatkowe udogodnienia takie jak nawilżające paski z balsamem łagodzącym podrażnienia,
  • chcesz nabyć stylowe akcesorium dopełniające wystrój męskiej łazienki, np. efektowną wielorazową maszynkę z drewnianą rączką albo ciężką metalową maszynkę w stylu retro.