Kremy do twarzy dla niemowląt i dzieci

  (53)

Skóra dzieci jest narażona na kontakt ze szkodliwymi czynnikami, które mogą wywoływać podrażnienia i nadmierne przesuszenie. Aby zabezpieczyć delikatny naskórek, warto zastosować krem do twarzy dla niemowląt lub starszych pociech. W tej kategorii znajdziesz bogatą ofertę kosmetyków dla najmłodszych.

Sortuj według
Kremy do twarzy

Kremy do twarzy

Skóra dziecka – jak o nią dbać?

Ważnym etapem pielęgnacji dziecka jest kąpiel. W przypadku niemowląt nie powinna odbywać się codziennie, aby nie naruszać naturalnej warstwy ochronnej naskórka i nie dopuścić do jego przesuszenia.

  • Wystarczy kąpać swoją pociechę co 2-3 dni.
  • Codziennie trzeba natomiast przemywać oczy, twarz, miejsca zgięciowe oraz pośladki dziecka. Zamiast nawilżanych chusteczek, które nierzadko wywołują podrażniania, należy zastosować waciki zmoczone w letniej przegotowanej wodzie. W trakcie kąpieli woda w wanience nie powinna być cieplejsza niż 36-37 stopni. Za gorąca woda może poparzyć wrażliwą skórę.
  • Odpowiednimi kosmetykami do kąpieli niemowlęcia lub starszego dziecka są produkty o łagodnym, prostym składzie.

W pielęgnacji niemowlęcia ważne jest również dbanie o skórę w okolicach pośladków. Należy sprawdzać stan naskórka w tych partiach przy każdej zmianie pieluszki. Po krem na odparzenia zaleca się sięgać dopiero wtedy, gdy pojawią się podrażnienia lub zaczerwienienia. Jeśli naskórek jest w dobrym stanie, wystarczy go przemyć i delikatnie osuszyć. Można też zaaplikować krem ochronny pod pieluszkę.

Warto pamiętać o pielęgnacji twarzy dziecka przed wyjściem z domu. W słoneczną pogodę należy zastosować krem z filtrem dla niemowląt. Produkt ochroni delikatną skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV i zapobiegnie powstawaniu oparzeń. Stosowanie kremów ochronnych jest wskazane zimą – również wtedy słońce może działać na naskórek i powodować podrażnienia. Twarz dziecka musi być też chroniona przed mrozem i wiatrem. W pielęgnacji sprawdzi się zatem produkt o natłuszczającej formule.

Jak dbać o wrażliwą skórę dziecka?

Jeżeli skóra niemowlęcia czy starszej pociechy jest gładka i dobrze nawilżona, nie trzeba stosować emolientów ani innych kosmetyków do nawilżania skóry po kąpieli. Balsam czy oliwka dla dzieci sprawdzi się natomiast w pielęgnacji przesuszonej i łuszczącej się skóry. Drugi z kosmetyków pomaga też uporać się z ciemieniuchą. Na kwadrans przed kąpielą warto natłuścić łuski na głowie, a potem wyczesać je z włosków i umyć główkę. Kilkakrotne przeprowadzenie takich zabiegów przed kąpielą pozwala poradzić sobie ze skórnym problemem u niemowlęcia.

Krem do twarzy dla niemowląt – dlaczego warto w ten sposób nawilżać skórę dziecka?

Skóra niemowląt i dzieci do 3. roku życia różni się od skóry dorosłej osoby. Jej naturalna bariera ochronna ciągle się rozwija, dlatego jej funkcje i struktury pozostają osłabione. Ze względu na te cechy dziecięca skóra jest podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Cera noworodków, niemowląt i małych dzieci charakteryzuje się dużą wrażliwością. Jest delikatna i miękka, dlatego potrzebuje starannej ochrony. Skórę najmłodszych można skutecznie zabezpieczyć, stosując odpowiednio dobrany krem do twarzy dla dzieci.

  • Kosmetyk do pielęgnacji cery niemowlęcia lub starszego dziecka powinien mieć łagodną formułę dostosowaną do szczególnych potrzeb wrażliwego naskórka.
  • Musi zapewniać skórze optymalny poziom nawodnienia i wzmacniać naturalny płaszcz hydrolipidowy.
  • Krem do twarzy dla dzieci wygładzi i zmiękczy naskórek. Dzięki niemu skóra będzie ukojona i mniej podatna na podrażnienia. Skórę niemowląt warto nawilżać po wieczornej kąpieli. Niedużą ilość kremu należy nabrać w zagłębienie dłoni i lekko ją ogrzać, rozmasowując na swojej skórze. Delikatnie i bez pocierania trzeba wklepać kosmetyk w cerę niemowlęcia.

Krem do twarzy dla niemowląt ochroni wrażliwy naskórek przed działaniem promieni słonecznych i zimnem. Kosmetyku nie należy aplikować w ostatniej chwili. Zaleca się nakładać produkt przynajmniej kwadrans przed wyjściem z domu, aby cera zdążyła go wchłonąć. Nie należy poprzedzać aplikacji preparatu myciem buzi. Na dworze policzki mogą spierzchnąć i wyschnąć. W przypadku jesiennych i zimowych chłodów sprawdzi się krem do twarzy dla niemowląt na każdą pogodę, a na mróz lepiej stosować tłusty preparat, tzw. cold cream.

Co znajduje się w składzie kremów dla dzieci?

Krem do twarzy dla noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka powinien zawierać składniki o działaniu nawilżającym. Pożądaną substancją jest d-pantenol mający zdolność wiązania wody w naskórku. Krem dla najmłodszych może wzbogacać także alantoina, która ma właściwości nawilżające i przyspiesza gojenie się podrażnień. W kosmetykach dla niemowląt i dzieci stosuje się również masło shea, glicerynę, mocznik czy olej canola – substancje wiążące wodę w skórze. W nawilżaniu cery sprawdzą się także olej arganowy i olejek ze słodkich migdałów.

W składach kremów dla dzieci mogą znajdować się także:

  • witamina E – chroni komórki przed działaniem wolnych rodników,
  • wazelina – działa natłuszczająco,
  • rumianek – wykazuje właściwości kojące, dezynfekuje i relaksuje, ma działanie przeciwzapalne,
  • aloes – nawilża i łagodzi podrażnienia,
  • lanolina – nawilża, wygładza i zmiękcza naskórek,
  • olej jojoba – dba o nawilżenie, odżywia i regeneruje,
  • filtry UVA i UVB – chronią skórę przed promieniowaniem słonecznym. W kremach dla dzieci powinny być zawarte filtry mineralne, które są łagodniejsze dla wrażliwej skóry niemowląt i starszych pociech niż filtry chemiczne.

Krótki skład kremu – najlepszy dla skóry dziecka

Im krótszy skład kremu dla dziecka, tym lepiej dla jego wrażliwej skóry. W przypadku takiego produktu istnieje mniejsze ryzyko, że można aplikować na twarz swojej pociechy szkodliwe i drażniące substancje. Naturalny, krótki skład kremu okazuje się szczególnie ważny w pielęgnacji skóry dzieci z problemami takimi jak alergiczny wyprysk kontaktowy, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.

Prostymi, bezpiecznymi recepturami wyróżniają się kosmetyki naturalne i ekologiczne oraz produkty tworzone z myślą o najmłodszych użytkownikach. Tego typu produkty są wolne od zbędnych dodatków takich jak barwniki, sztuczne aromaty czy drażniące konserwanty.

Jakich składników należy unikać w kremach dla niemowląt i dzieci?

Substancje, których warto wystrzegać się w składach kremów dla najmłodszych, to:

  • syntetyczne zapachy, barwniki i parabeny – mają właściwości drażniące,
  • pochodne formaldehydu – szkodliwe dla skóry i rakotwórcze,
  • filtry przenikające – mogą być niebezpieczne dla organizmu dziecka, naśladują działanie hormonów,
  • silne detergenty takie jak SLES i SLS – prowadzą do przesuszenia się naskórka i naruszają naturalną warstwę lipidową,
  • PEG i PPG – do ich produkcji wykorzystuje się tlenek etylenu uznawany za substancję rakotwórczą,
  • laurylosiarczan sodu i 2-Fenoksyetanol – podrażniają delikatną skórę dziecka,
  • alkohol – drażni i wysusza naskórek.
  • phenoxyethanol – może podrażniać naskórek i wywoływać wysypki,
  • TEA – podejrzewa się go o działanie rakotwórcze,
  • oleje mineralne, substancje ropopochodne i ciekła parafina – powodują zatykanie porów i nie pozwalają skórze swobodnie oddychać.

Marki powiązane z kategorią: Kremy do twarzy