Kremy na rozstępy

  (50)

Z powodu radykalnych zmian zachodzących w organizmie ciężarnej kobiety, na brzuchu, piersiach i udach często pojawiają się pojawiają się rozstępy. Aby zadbać o stan swojej skóry, warto regularnie stosować krem na rozstępy w ciąży – i to najwcześniej, jak to możliwe.

Sortuj według
Na rozstępy i ujędrnienie

Na rozstępy i ujędrnienie

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy powstają nie w naskórku, ale w głębszych warstwach skóry, dlatego najlepiej nie dopuścić do ich pojawienia się i jak najszybciej zacząć stosować krem przeciw rozstępom w ciąży. Dlaczego przyszłe mamy są tak bardzo narażone na te zmiany skórne?

Z powodu gwałtownego powiększania się brzucha oraz piersi skóra właściwa zostaje zbytnio rozciągnięta, włókna kolagenowe pękają, naskórek zanika, a tkanka łączna ulega degradacji. Skóra jest nieprzyjemnie napięta i występują na niej czerwone, piekące lub swędzące pęknięcia. Z czasem przekształcają się w bliznowate, rozgałęzione zmiany, których trudno się pozbyć.

Oprócz znacznego przybierania na wadze do czynników zwiększających ryzyko pojawienia się rozstępów należy:

  • podłoże genetyczne;
  • zbyt mało ruchu na świeżym powietrzu;
  • wzrost stężenia kortyzolu we krwi, który osłabia włókna kolagenowa;
  • nieodpowiednia dieta;
  • brak odpowiedniej pielęgnacji skóry, czyli nawilżania i ujędrniania (olejek lub krem na rozstępy w ciąży powinien jak najszybciej zagościć w kosmetyczce przyszłej mamy).

Rozstępy w ciąży – jak pielęgnować skórę?

Ciężarna kobieta powinna skupić się na nawilżaniu i ujędrnianiu skóry, delikatnych peelingach oraz poprawie mikrokrążenia. Rozciągany naskórek nieprzyjemnie swędzi, więc smarowanie go odpowiednimi preparatami dobrze wpływa na samopoczucie przyszłej mamy.

Możesz stosować naprzemiennie olejek lub oliwkę oraz krem przeciw rozstępom w ciąży, który zapobiegnie nadmiernej utracie wody przez naskórek. Zabiegi pielęgnacyjne warto wykonywać dwa razy dziennie i kontynuować przez kilka miesięcy po narodzinach maluszka.

Krem na rozstępy w ciąży nie musi być bardzo drogi, aby działał skutecznie. Pielęgnację uzupełnij peelingującymi masażami za pomocą dedykowanej szczotki do ciała albo szczotkowaniem na sucho. Nie musisz kupować kilku różnych kosmetyków – innego na brzuch, a innego na piersi czy uda. Ważny jest sposób aplikacji produktu:

  • na piersi i brzuch nanoś go bardzo delikatnie. Omijaj też brodawki
  • w skórę na pośladkach i udach możesz intensywnie wmasowywać krem na rozstępy w ciąży, a także poprzedzić zabieg drobnoziarnistym peelingiem.

Kremy na rozstępy w ciąży – od kiedy stosować?

Brzydkie blizny zaczynają się pojawiać na skórze pod koniec II trymestru, dlatego krem na rozstępy w ciąży warto zacząć stosować odpowiednio wcześniej. Producenci często zalecają używanie takich kosmetyków od II trymestru, ale niektóre balsamy można wklepywać w skórę już od 8. tygodnia ciąży.

Czy to znaczy, że kosmetyku nie wolno aplikować wcześniej? Niekoniecznie. To prawda, że na początku przybieranie na wadze i rozciąganie skóry zachodzi w mniejszym stopniu, a ciążowy brzuszek staje się wyraźniejszy około 6. miesiąca. Krem na rozstępy w ciąży to bezpieczny, intensywnie pielęgnujący kosmetyk, nie ma więc przeciwwskazań, aby jeszcze przed zajściem w ciążę znaleźć i stosować swojego faworyta. Wmasowywanie kosmetyku na rozstępy wzmacnia skórę i przygotowuje ją na rozciąganie.

Zalecenia producentów wynikają z faktu, że nie przeprowadza się badań na temat skuteczności działania preparatu u kobiet w początkowej fazie ciąży (ze względu na ryzyko powikłań w rozwoju płodu). Jednak pewne substancje aktywne są absolutnie zakazane w I trymestrze, więc koniecznie zapoznaj się z ulotką dołączoną do kosmetyku. Na rynku znajdziesz kremy i balsamy odpowiednie od 1. dnia ciąży. Ważne też, aby krem na rozstępy w ciąży miał pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka, jak najbardziej naturalny skład i skuteczne składniki pielęgnujące.

Metody zapobiegania powstawania rozstępów w ciąży

Oprócz czynników ryzyka opisanych wcześniej istnieje jeszcze kilka okoliczności predysponujących do pojawienia się rozstępów. Bardziej narażone są kobiety, które nie ukończyły 25. lat, zmagały się z otyłością przed ciążą oraz przybrały na wadze ponad 15 kg. Żadna przyszła mama nie ma wpływu na swoje geny ani na wiek, w którym zaszła w ciążę, ale na szczęście o inne sprawy może się zatroszczyć.

Dieta i suplementacja

Już na etapie starania się o dziecko warto zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę, odpowiednie nawodnienie organizmu i aktywność fizyczną. Pomocne są suplementy z wysoką zawartością cynku oraz witamin C i E, a także glukozaminą (spotykaną w preparatach na stawy). Ważne jest również pilnowanie wagi w czasie ciąży i niedopuszczenie do nadmiernego przytycia (oczywiście w miarę możliwości).

Odpoczynek

Nadnercza ciężarnej kobiety produkują większą ilość glikokortykosteroidów (np. kortyzolu – tzw. hormonu stresu), które osłabiają włókna kolagenowe. Dlatego przyszła mama powinna unikać stresujących sytuacji, dużo odpoczywać i dbać o pozytywny nastrój.

Pielęgnacja skóry

Codzienne zabiegi pielęgnacyjne przyszła mama może traktować jako przyjemność, a nie konieczność. Dzięki temu zyska kilka relaksujących, odprężających chwil. Wiele kobiet angażuje w „antyrozstępowe SPA” swojego partnera. Żaden przejęty przyszły tata nie odmówi i z radością wklepie w powiększający się brzuszek krem na rozstępy w ciąży. Wspólne przygotowywanie się na przywitanie maluszka na pewno umocni więź między rodzicami.

Warto też skorzystać z programów pielęgnacyjnych dla przyszłych mam oferowanych przez profesjonalne salony kosmetyczne. Masaże i inne zabiegi działają ujędrniająco, a przy okazji łagodzą też inne ciążowe dolegliwości, np. bóle pleców czy obrzęki.

A co zrobić, jeśli stosowana profilaktyka nie zadziała i rozstępy się pojawią? Czasami ma to miejsce  tuż przed porodem (np. kilkanaście dni wcześniej), co powiązane jest z ogromnymi zmianami hormonalnymi. W takiej sytuacji warto stosować krem na rozstępy w ciąży jeszcze częściej, nawet 4 razy dziennie. Jeśli mimo wszystko to nie pomoże, zostają jeszcze profesjonalne zabiegi medycyny estetycznej (skorzystać z nich można dopiero kilka miesięcy po porodzie). Należą do nich:

  • peeling głęboki lub dermabrazja – złuszczają naskórek, a nawet skórę właściwą, co pobudza produkcję elastyny i kolagenu;
  • mezoterapia – w zmiany skórne wprowadza się skoncentrowane substancje regenerujące;
  • laser frakcyjny – umożliwia odbudowę włókien kolagenowych.

Najlepsze kremy, balsamy i olejki na rozstępy w ciąży

Wszystkie produkty dla kobiet w ciąży powinny być przebadane pod kątem wpływu na rozwój płodu. Dlatego dobrze, gdy przyszłe mamy stosują dedykowane im kosmetyki – czyli krem na rozstępy w ciąży zawierający tylko i wyłącznie z bezpieczne dla maluszka składniki. Klasyczne kremy, przeznaczone dla wszystkich kobiet, mogą posiadać m.in. niezalecaną dla przyszłych mam kofeinę.

Kosmetyki przeciw rozstępom mają różną formę, np. kremu, balsamu lub olejku. Nos ciężarnej kobiety często staje się bardzo wyczulony, a intensywne aromaty zaczynają jej przeszkadzać, dlatego najbezpieczniejszym wyborem są bezzapachowe, hipoalergiczne produkty.

Jakie składniki zawiera dobry krem na rozstępy w ciąży? Oto kilka z nich:

  • o działaniu keratolitycznym – np. ekstrakty z owoców (bogate w kwasy owocowe, spłycające rozstępy i wyrównujące koloryt skóry w miejscu ich powstania);
  • wspierające syntezę kolagenu i elastyny – do takich substancji należy wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, witamina C, kwas foliowy, olej arganowy oraz z kiełków pszenicy;
  • kolagen i elastynę – najważniejsze dla zachowania jędrności skóry składniki budulcowe;
  • łagodzące świąd i podrażnienia – uciążliwe uczucie napięcia i ściągnięcia skóry często dokucza kobietom niedługo przed porodem, dlatego krem na rozstępy w ciąży powinien zawierać alantoinę, D-panthenol, wyciąg z aloesu, olejek z nagietka, lawendowy, rozmarynowy czy rumiankowy;
  • ujędrniające – świetnie działają naturalne oleje roślinne, np. ze słodkich migdałów i kokosowy;
  • nawilżające – takie jak kwas hialuronowy, gliceryna;
  • odżywcze – w składzie szukaj np. witaminy E, masła shea, oleju bawełnianego.

Marki powiązane z kategorią: Na rozstępy i ujędrnienie