Soki dla dzieci

  (55)

Soki dla dzieci można zacząć podawać niemowlętom na etapie rozszerzania diety. Dzięki naturalnym składom produkty nie podrażniają delikatnego układu pokarmowego. Zobacz dostępne w tej kategorii soczki dla niemowląt i dzieci dostarczające cennych witamin i wspierające prawidłowy rozwój maluchów.

Sortuj według
Soki i napoje

Soki i napoje

Co powinny pić dzieci?

Najzdrowszym napojem dla dzieci jest woda. Pociechy powinny ją pić niezależnie od pory dnia czy roku. Dla niemowląt nadają się wody źródlane o niskim stopniu mineralizacji. Warto wybierać produkty, które uzyskały pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka albo Centrum Zdrowia Dziecka. Takie wody nie budzą zastrzeżeń w kwestii:

  • składu,
  • czystości mikrobiologicznej,
  • sposobu pozyskiwania,
  • czy technologii butelkowania.

Niemowlętom należy podawać wodę przegotowaną, starsze dzieci mogą pić prosto z butelki. Napój powinien być świeży, przechowywany w lodówce maksymalnie 2 dni.

Dla dwu- i trzylatków odpowiednie będą także wody średniozmineralizowane. Łączna ilość składników mineralnych nie powinna przekraczać 500-1500 mg/l. Co zrobić, gdy pociechy nie przepadają za piciem czystej wody? Aby zachęcić dzieci do picia tego napoju, można dodać do niego ulubione owoce.

Herbatki ziołowe dla dzieci

Z myślą o niemowlętach po 1 miesiącu życia zostały opracowane ponadto specjalne herbatki ziołowe. Preparaty z rumianku czy kopru pomagają złagodzić kolki i bóle brzucha. Herbatki nadają się jednak wyłącznie dla dzieci karmionych butelką. Podawanie ich niemowlętom karmionym piersią może zakłócać pobieranie pokarmu matki. Dla takich dzieci przeznaczone są krople na ból brzucha.

Herbatki owocowo-ziołowe można zacząć podawać z kolei w trakcie rozszerzania diety. Odpowiednią dzienną porcją dla najmłodszych będzie pół szklanki. Starsze dzieci mogą wypijać szklankę herbatki na dzień. Dla maluchów zalecane są napary z rumianku, lipy, mięty czy hibiskusa.

Soczki dla dzieci

Soczki dla dzieci można podawać po 5 miesiącu dzieciom karmionym butelką i po 6 miesiącu pociechom karmionym piersią. Na etykietach napojów zwykle znajduje się informacja, dla jakiej grupy wiekowej się nadają. Soki dla najmłodszych mogą być klarowne albo przecierowe. Bezpieczne dla maluchów produkty (czyli wyroby odpowiednie dla dzieci poniżej 3 lat) da się rozpoznać po napisie „środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego”. Pociechom można podawać pół szklanki soku dziennie. Większa porcja mogłaby zaburzać apetyt. Podstawowym napojem w diecie dziecka powinna pozostawać woda.

Dla dzieci nie nadają się soczki w kartonikach, nektary ani owocowe napoje. Wspomniane produkty zawierają mnóstwo niezdrowego cukru. Ponadto nie wolno dawać do picia dzieciom napojów gazowanych.

Soki dla dzieci ze sklepu – jakie

Dzieciom można podawać soki wyprodukowane z owoców i warzyw. Dostarczą one maluchom niezbędnych witamin, minerałów, antyoksydantów i błonnika. Uzupełnią dietę i wprowadzą do niej nowe smaki. Warto wybierać soki dla dzieci bez cukru. Naturalna słodycz owoców i warzyw będzie smakować najmłodszym, nie ma potrzeby dosładzania napojów.

Najwięcej witamin, błonnika i minerałów zawierają soki mętne i przeciery z kawałkami owoców. W przypadku produktów klarownych prawdopodobnie doszło do utraty części cennych substancji odżywczych. Warto wybierać soki NFC (not form concentrate), których nie produkuje się z soku zagęszczonego. Mają one najwięcej wartość odżywczych. Dzieciom powyżej 4 roku życia można kupować tzw. soki jednodniowe wyciskane z owoców albo warzyw i niepoddawane pasteryzacji.

Soki dla dzieci – czego unikać w składzie

Soki dla dzieci nie powinny zawierać sztucznych barwników i aromatów ani konserwantów. Dla najmłodszych nie nadają się też napoje gazowane ani te z dodatkiem czarnej, białej lub zielonej herbaty. Niepożądanym składnikiem będzie również syrop glukozowo-fruktozowy. Należy unikać słodkich kompotów i soczków z rurką.

Soki dla dzieci nie mogą też zawierać cukru. Wspomniany składnik przyczynia się do rozwoju próchnicy, zaparć i zaburzeń łaknienia. Zachodzi również związek między spożywaniem słodkich napojów a występowaniem otyłości. Picie soków z cukrem może sprzyjać także rozwojowi cukrzycy typu 2 i choroby refluksowej. Spożywanie słodzonych napojów nasila też dolegliwości ze strony układu pokarmowego i symptomy alergii pokarmowych.

Marki powiązane z kategorią: Soki i napoje