Sztućce i naczynia dla dzieci

  (71)

Dostępne w tej kategorii naczynia i sztućce dla dzieci ułatwią naukę samodzielnego jedzenia. Są wygodne w użyciu i wykonane z bezpiecznych materiałów. Oferujemy kubki, miseczki, sztućce, talerzyki i inne naczynia dla dzieci dostosowane do umiejętności jedzenia na każdym etapie rozwoju.

Sortuj według
Naczynia i sztućce

Naczynia i sztućce

Nauka samodzielnego jedzenia przez dziecko

Do 6. miesiąca życia zaleca się karmienie dziecka wyłącznie piersią. W 7-8 miesiącu można zacząć rozszerzanie diety swojej pociechy. Gdy maluch przyjmuje również produkty stałe, wykazuje zainteresowanie jedzeniem i próbuje je łapać, to znak, że przyszła pora na naukę samodzielnego jedzenia. Zanim jednak rozpocznie się nauczanie tej nowej umiejętności, dziecko powinno prosto siedzieć, sztywno trzymać głowę i sięgać rączką po produkty spożywcze.

Talerze dla dzieci w metodzie BLW

Pomocna w nauce samodzielnego jedzenia jest metoda BLW – Baby Led Weaning. Polega ona na tym, że na talerze dla dzieci nakłada się różne rodzaje jedzenia, np. kawałki owoców i warzyw. Pociecha powinna mieć swobodny dostęp do żywności. W metodzie BLW to dziecko decyduje, ile zje i czy ma ochotę spróbować danego produktu. Jedzenie dla dziecka, które można wykorzystać do nauki, to np. kawałki gotowanego mięsa, słupki ogórka czy cząstki jabłka. W zadbaniu o estetykę posiłków pomogą kolorowe talerzyki dla dzieci.

Kolejnym etapem zdobywania nowej umiejętności jest nauka jedzenia łyżeczką. Sztućce dla dzieci powinny być zaokrąglone. Na początku to rodzic nakłada jedzenie na łyżeczkę i podaje ją dziecku. Z czasem można zachęcić malucha do nabierania porcji pokarmów sztućcami. Kiedy pociecha opanuje jedzenie łyżeczką, można rozpocząć naukę używania widelca. W uczeniu się samodzielnego picia pomocne będą z kolei specjalne kubki dla dzieci – na początek warto wybierać kubki niekapki.

Jak wybrać naczynia i sztućce dla dzieci?

Naczynia dla dzieci powinny być wykonane z trwałych i nietłukących się materiałów takich jak plastik, tworzywo bambusowe czy stal nierdzewna. Dziecięca zastawa często spada na ziemię, dlatego musi być odporna na upadki i nie stwarzać niebezpieczeństwa skaleczenia się ukruszonym kawałkiem. Warto zachęcić malucha do tego, by samodzielnie wybrał komplet naczyń, który najbardziej mu się podoba. Połóż przed dzieckiem różne talerzyki, kubeczki i miseczki dla dzieci i pozwól mu zdecydować. Z samodzielnie wybranej zastawy pociecha będzie zdecydowanie chętniej korzystać.

Podczas nauki samodzielnego jedzenia praktyczne okażą się talerzyki dla dzieci z antypoślizgowym dnem. Takie naczynia będzie trudniej zrzucić na ziemię. W estetycznym komponowaniu posiłków pomagają z kolei talerzyki z przegródkami, na których można oddzielić od siebie poszczególne rodzaje jedzenia.

A jak wybrać sztućce dla dzieci? Łyżeczka powinna pasować do dziecięcej dłoni. Nie może być za długa, by nie utrudniała nabierania pokarmów ani za płytka, dlatego że uniemożliwi jedzenie zupy. Płytsze łyżki nadają się z kolei do gęstych deserów. Do kompletu z łyżeczką należy dobrać lekki widelec dobrze leżący w dłoni.

Bezpieczne naczynia i sztućce dla dzieci

Talerzyki, kubki, sztućce i miseczki dla dzieci powinny być wykonane z bezpiecznych materiałów wolnych od BPA (Bisfenolu A). Wspomniany związek wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych ma toksyczne działanie i może szkodzić zdrowiu dzieci. Na etykietach produktów warto ponadto szukać atestów potwierdzających ich wysoką jakość i bezpieczeństwo dla najmłodszych.

Naczynia i sztućce dla dzieci muszą mieć gładkie krawędzie. Takie wyroby nie zranią buzi ani rączek maluchów. Widelce dla najmłodszych powinny być tempo zakończone, aby uniknąć przypadkowego zranienia.

Marki powiązane z kategorią: Naczynia i sztućce