Wkładki urologiczne

  (43)

Problem inkontytencji dotyka osoby obojga płci. Ta dolegliwość nie musi rujnować Ci życia! W zachowaniu właściwej higieny, dobrego samopoczucia i pewności siebie pomagają wkładki urologiczne (znane też jako podpaski na nietrzymanie moczu).

Sortuj według
Wkładki urologiczne

Wkładki urologiczne

Czym są wkładki urologiczne?

Przyjęło się, że chłonne produkty higieniczne, które panowie stosują przy inkontytencji to wkładki urologiczne dla mężczyzn, a panie – podpaski na nietrzymanie moczu. Tak naprawdę jedne i drugie są wkładkami anatomicznymi, tylko że ich kształt dostosowano do budowy anatomicznej kobiet i mężczyzn. Wkładki urologiczne różnią się też chłonnością,  dobieraną  do stopnia nietrzymania moczu (wyróżniamy cztery – kropelkowy, lekki, średni i ciężki).

Wkładki urologiczne – pomoc w nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu jest wstydliwą dolegliwością, która częściej dotyka kobiety, a prawdopodobieństwo jej wystąpienia zwiększa się z wiekiem (u obojga płci). Aby skutecznie leczyć NTM, należy ustalić, z którym typem zmaga się chory.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu występuje najczęściej i ma związek z osłabionymi mięśniami dna miednicy. Osłabienie to może wynikać z ciąży, porodów, operacji ginekologicznych, otyłości czy utraty siły mięśniowej z powodu starzenia się organizmu. Mocz wypływa w czasie wysiłku, ale też śmiechu, kaszlu lub kichania. Wkładki urologiczne pomagają wtedy w codziennym funkcjonowaniu, a ćwiczenia wzmacniające mięśnie Kegla prowadzą do zmniejszenia, a nawet ustąpienia objawów.

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem wywołuje zazwyczaj tzw. zespół nadreaktywnego pęcherza. Inne przyczyny to zapalenie UM, choroby neurologiczne (np. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane), a u mężczyzn – choroby gruczołu krokowego. Gdy pojawi się tego rodzaju inkontynencja, warto nie tylko nosić wkładki urologiczne, ale również leczyć główną przyczynę nietrzymania moczu.

W przypadku tej formy inkontytencji potrzeba natychmiastowego oddania moczu pojawia się nagle, czasami w konkretnych sytuacjach (stosunek seksualny, zmiana pozycji, usłyszenie lejącej się wody). Odczucie potrzeby oddania moczu i wysłanie przez mózg sygnału do opróżnienia pęcherza dzieli zaledwie kilka sekund, więc chory ma małe szanse na dojście do toalety. Wkładki anatomiczne są więc niezbędne do zachowania higieny i komfortu.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza

Trzeci rodzaj choroby to nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza. Pęcherz jest wypełniony, a często również nadmiernie rozciągnięty, ale w odpływie moczu pojawia się przeszkoda. Przez to mocz wycieka bezwiednie (stale lub okresowo). Najczęściej problem dotyka panów z przerostem prostaty, a lekarz oprócz specjalistycznej terapii zaleca wkładki urologiczne dla mężczyzn.

Wkładki urologiczne – czym się różnią od podpasek?

Zwykłe podpaski nie powinny być stosowane jako podpaski na nietrzymanie moczu, zwłaszcza w przypadku średniego i ciężka stopnia NTM. Dlaczego? Przede wszystkim podpaski nie sprawdzą się u mężczyzn, co wiąże się z oczywistymi różnicami w budowie ich układu rodnego. Panowie muszą nosić dedykowane im wkładki anatomiczne, które skutecznie chronią bieliznę przed wydostaniem się moczu.

Poza tym również w przypadku kobiet z NTM wkładki urologiczne są lepszym rozwiązaniem. Charakteryzują się mocno wydłużonym kształtem oraz większą chłonnością i absorpcją zapachów. Często mają w podkładzie substancje zapobiegające rozwojowi bakterii (w przeciwieństwie do zwykłych podpasek).

Czym kierować się przy wyborze wkładek na nietrzymanie moczu?

Czym się kierować, kupując wkładki urologiczne? Oto kilka najważniejszych czynników:

  • płeć użytkownika – z oczywistych względów to pierwsze kryterium wyboru,
  • stopień inkontytencji – wkładki urologiczne mają różne oznaczenia, np. „light”, „normal”, „super” albo „plus” (często obok w sposób symboliczny przestawia się chłonność wkładek). Osoby z kropelkowym lub lekkim NTM powinny sięgnąć po mniej chłonne produkty niż te ze średnim lub ciężkim,
  • materiał wykonania – najlepsze są naturalne, przewiewne materiały, które nie powodują podrażnień ani odparzeń okolic intymnych. Wkładki powinny też mieć fizjologiczne pH (ok. 5,5),
  • certyfikaty – produkty chłonne muszą być przebadane dermatologicznie, ponieważ stanowi to gwarancję ich bezpieczeństwa,
  • sposób neutralizacji zapachów – perfumowane wkładki nie zapewnią wystarczającej ochrony przed brzydkimi woniami, a poza tym mogą powodować podrażnienia. Najlepiej, gdy podkład przeciwdziała rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach,
  • opakowanie – jeśli kupisz większe opakowanie albo nawet kilka opakowań w zestawie, koszt jednej wkładki będzie sporo niższy.

Wkładki anatomiczne – wygoda stosowania

Wkładki anatomiczne są bardzo wygodne, ponieważ zaprojektowano je z uwzględnieniem budowy ciała. Ich zakładanie nie sprawia żadnego problemu – wkładkę po prostu przykleja się do bielizny. Jeśli masz potrzebę wymienić ten środek higieniczny poza domem, wybrać wkładki pakowane pojedynczo. Dzięki kompaktowym rozmiarom i dyskretnemu opakowaniu nie rzucają się w oczy ani nie zajmują dużo miejsca w torbie, a nawet wewnętrznej kieszeni kurtki.

Wkładki urologiczne dla każdego

Każda osoba zmagająca się z NTM znajdzie w szerokiej ofercie naszej drogerii internetowej wkładki urologiczne dopasowane do swoich potrzeb. Warto postawić na renomowanych producentów, którzy przez lata udoskonalali środki chłonne, aby zapewniały niezwykły komfort użytkowania.

Wkładki urologiczne to nie jedyne produkty absorpcyjne, które sprawdzają się przy inkontytencji. Wiele osób doceni zalety dyskretnej bielizny chłonnej takiej jak majtki chłonne. Można też stosować majtki siatkowe, w które wkłada się specjalne, większe podkłady. Natomiast u pacjentów unieruchomionych oraz leżących seniorów najlepszym wyborem są pieluchomajtki.

Wkładki urologiczne dla mężczyzn

Wkładki urologiczne dla mężczyzn to produkty chłonne dedykowane właśnie panom. Duże, boczne skrzydełka szczelnie obejmują członek, co zapobiega wypływowi moczu poza wkładkę. Takie wkładki są również dostosowane do męskiej bielizny – najlepiej nosić je w slipkach, a nie luźnych bokserkach.

Marki powiązane z kategorią: Wkładki urologiczne