Pieluchomajtki dla dorosłych

  (66)

Przy poważnych zaburzeniach kontrolowania oddawania moczu i kału niezbędne są pieluchomajtki, czyli pampersy dla dorosłych. Te specjalistyczne produkty chłonne chronią przed zabrudzeniem ubranie i pościel oraz zapewniają choremu dobre samopoczucie.

Sortuj według
Pieluchy dla dorosłych

Pieluchy dla dorosłych

Pieluchomajtki – charakterystyka i chłonność

Pieluchomajtki to środki higieniczne specjalnego przeznaczenia, z których najczęściej korzystają seniorzy. Zdarza się jednak, że młodsze osoby z różnych przyczyn są trwale lub czasowo unieruchomione, przez co nie mogą samodzielnie załatwić swoich potrzeb fizjologicznych. Dzieje się tak np. po operacji, urazie czy przy przewlekłej chorobie (np. stwardnieniu rozsianym).

Pieluchomajtki dla dorosłych przypominają wyglądem te dziecięce, są jednak odpowiednio większe. Pampers dla dorosłych oczywiście ma również dużo większą chłonność niż ten dla niemowlęcia.

Jakie są rodzaje pieluchomajtek dla dorosłych?

Pieluchy dla dorosłych rozróżniamy ze względu na ich stopień chłonności oraz rozmiar. Pieluchomajtki mają na opakowaniu oznaczenia informujące, do jakiego stopnia nietrzymania moczu dostosowano poziom absorpcji. Często przedstawia się je symbolicznie (np. w postaci kropelek). Stopień inkontynencji określa się na podstawie objętości mimowolnie oddanego moczu w ciągu 4 godzin:

 • do 50 ml – kropelkowy,
 • 50-100 ml – lekki,
 • 100-200 ml – średni,
 • 200-300 ml – ciężki,
 • powyżej 300 ml – bardzo ciężki.

Niektóre pieluchomajtki są przeznaczone dla chorych tylko z nietrzymaniem moczu. Jeśli osoba, która je nosi, ma problem również z nietrzymaniem kału, musisz kupić pieluchy dla dorosłych o dostosowanej do tego konstrukcji.

Pieluchomajtki mają rozmiary, których używa się do opisywania również tradycyjnej bielizny (np. S, M czy L). Jednak kupując pampersy dla dorosłych, nie należy sugerować się jedynie tą rozmiarówką. Aby właściwie dobrać pieluchomajtki dla dorosłych, trzeba wykonać pewne pomiary.

Jak dobrać rozmiar pieluchomajtek?

Jak ustalić, jakiej wielkości pieluchomajtki kupić? Pampersy dla dorosłych zazwyczaj mają podany nie tylko rozmiar, ale również pewien zakres wartości (np. M 75-110 cm, L 100-150 cm). Wielkości i oznaczenia mogą się różnić w zależności od producenta, dlatego zawsze sprawdzaj informacje na opakowaniu.

Aby dobrać wielkość pieluchomajtek, zmierz obwód talii i bioder chorego, a następnie porównaj wynik z tabelą rozmiarów. Jeśli obie wartości mieszczą się w jednym zakresie (np. przypisanym do M), sprawa jest prosta. A co zrobić, jeżeli obwód talii pasuje do M, a bioder do L? Praktyka pokazuje, że lepiej sprawdzają się wtedy pieluchomajtki dla dorosłych w większym rozmiarze, jednak warto poeksperymentować. Kup pieluchomajtki w obydwu rozmiarach, ale za to w mniejszym opakowaniu.

Pieluchy dla dorosłych niektórych producentów mają również pewne wspólne zakresy dla kolejnych rozmiarów. W takiej sytuacji osoba leżąca zazwyczaj czuje się lepiej, gdy nosi większe, luźniejsze pieluchomajtki (łatwiej je również zmienić). W miarę samodzielny, chodzący pacjent może zaś woleć mniejszy pampers dla dorosłych.

Wskazania do stosowania pampersów dla dorosłych

Przy kropelkowym lub lekkim stopniu nietrzymania moczu lepiej sprawdzą się dyskretne majtki chłonne albo wkładki anatomiczne. Pampersy dla dorosłych są przeznaczone przede wszystkim dla osób z poważniejszą inkontynencją oraz trwale unieruchomionych (czyli starszych, przewlekle chorych). Pieluchomajtki bardzo skutecznie chronią ubranie, materac czy pościel przed zabrudzeniem odchodami.

W przypadku pacjentów, którzy wcale nie wstają z łóżka, najlepiej zaopatrzyć się zarówno w pieluchy dla dorosłych, jak i podkłady higieniczne. Nie tylko stanowią one dodatkową ochronę w czasie leżenia na łóżku, ale również pomogą Ci nie zabrudzić prześcieradła, gdy będziesz zmieniać choremu zużyte pieluchomajtki.

Jak prawidłowo zakładać pieluchomajtki?

Niektóre pieluchomajtki dla dorosłych (np. marki Seni) należy aktywować przed założeniem, aby maksymalnie wykorzystać chłonność wkładu. W tym celu trzeba rozłożyć pampers dla dorosłych i pociągnąć za jego końce, a następnie złożyć wzdłuż na pół. Dalszy sposób zakładania pieluchy zależy od tego, czy użytkownik może stać, czy nie.

Zakładanie na stojąco

Jeśli chcesz założyć pieluchomajtki dla dorosłych na stojąco (samodzielnie lub z opiekunem), postępuj tak:

 • ułóż pieluchomajtki w formę łódki i włóż między nogi,
 • dopasuj pieluchę tak, aby dobrze przylegała z przodu i z tyłu (jeśli pieluchomajtki mają indykator wilgotności, wskaźnik powinien znajdować się na przedłużeniu kręgosłupa),
 • dolne rzepy/przylepce przyklej lekko ukośnie do góry, a za pomocą górnych zapięć dostosuj rozmiar wielkość pieluchy do talii,
 • upewnij się, że pieluchomajtki dobrze leżą (np. osłonki nie są podwinięte, krawędzie nie wpijają się w ciało).

Zakładanie na osobę leżącą

Jak założyć pieluchomajtki dla dorosłych osobie leżącej? To trudniejsze niż w przypadku kogoś, kto może samodzielnie stać, jednak po kilku próbach na pewno dojdziesz do wprawy. Zrób tak:

 • stań przy krawędzi łóżka i zegnij jedną nogę chorego (tę, która leży bliżej Ciebie),
 • połóż leżącego na boku (podobnie jak w przypadku układania nieprzytomnej osoby w tzw. pozycji bezpiecznej),
 • wykonaj niezbędne czynności higieniczne, a potem podłóż pieluchomajtki pod plecy pacjenta (skrzydło dalej od Ciebie podwiń w swoim kierunku, aby łatwiej było Ci je wyjąć spod chorego). Możesz od razu włożyć pieluchę między nogi, aby ją równo ułożyć,
 • obróć chorego na plecy, wyjmij skrzydło pieluchy (możesz obrócić leżącego lekko do siebie) i dopasuj pampers dla dorosłych do krocza,
 • najpierw przymocuj dolne rzepy/przylepce, przyklejając je nieco skośnie do góry, a przy pomocy górnych zapięć dostosuj szerokość pieluchy do talii,
 • upewnij się, że pielucha dobrze leży i nie uwiera chorego.

Pieluchomajtki dla dorosłych na noc. Jakie wybrać?

Pieluchomajtki dla dorosłych w nocy zmienia się rzadziej niż w ciągu dnia. Z tego powodu pieluchy na noc powinny się charakteryzować większą chłonnością, aby nie przeciekły i dobrze absorbowały mocz.

Marki powiązane z kategorią: Pieluchy dla dorosłych