Zmiana mleka modyfikowanego – jak zrobić to dobrze?

13. 9. 2022 · Magdalena Ślaska · 6 minut czytania
Zmiana mleka modyfikowanego – jak zrobić to dobrze?

Choć karmienie piersią stanowi najlepszy sposób żywienia niemowląt, w niektórych sytuacjach rodzice decydują się na wprowadzenie mieszanek mlecznych. O czym pamiętać, dobierając właściwy produkt? Jak powinna przebiegać zmiana mleka modyfikowanego? Wyjaśniamy!

Zmiana mleka modyfikowanego na inne u noworodka i niemowlaka – podstawowe zasady

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiŻD) przez pierwsze pół po urodzeniu należy karmić wyłącznie piersią lub podawać gotowe mieszanki mleczne. Pomiędzy 17 a 26 tygodniem życia stopniowo rozszerza się menu maleństwa o inne produkty. Zmiana mleka modyfikowanego na inne powinna odbywać się stopniowo najlepiej pod okiem lekarza. Preparaty trzeba bowiem dopasować do stanu zdrowia i ewentualnych nietolerancji pokarmowych.

Zawartość substancji odżywczych oraz wartość kaloryczną mieszanki mlecznej reguluje Rozporządzenie Delegowane Komisji Europejskiej z 2015 roku, co sprawia, że produkty dostępne na rynku charakteryzują się podobną kompozycją składników. Niestety, zmiana mleka modyfikowanego nie zawsze przebiega bezproblemowo. U niektórych dzieci mogą pojawiać się objawy w postaci:

 • Bólu brzucha,
 • Wymiotów,
 • Kolki,
 • Biegunki lub zaparć,
 • Płaczu po zakończonym posiłku.
zmiana mleka z naturalnego na modyfikowane

Kiedy jest najlepszy moment na zmianę mleka modyfikowanego 1 na 2?

Wraz z rozwojem organizmu i zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze konieczna staje się zmiana mleka modyfikowanego na inne. Produkty do dalszego żywienia niemowląt wprowadza się po ukończeniu 6 miesiąca życia. Mleko następne, oznaczone cyfrą 2, zawiera zdecydowanie więcej żelaza. Wynika to z faktu, że zapasy tego pierwiastka zgromadzone podczas życia płodowego zaczynają się uszczuplać. Mieszanki dla starszych dzieci posiadają w składzie więcej białka stanowiącego podstawowy budulec tkanek. Pokarm dostarcza także dodatkowe węglowodany będące źródłem energii.

Sprawdź kaszki i kleiki dla dzieci.

Bywa, że zmiana mleka modyfikowanego u niemowlaka na następne nie zawsze jest zalecana. Zgodnie ze stanowiskiem PTGHiŻD preparaty do początkowego żywienia niemowląt można podawać również dzieciom do 1 roku życia, które nie są karmione piersią. Podobne założenie prezentuje brytyjski National Health Service, tłumacząc, że jeśli przejście na mleko modyfikowane 2 nie przynosi dziecku korzyści, można wrócić do początkowej mieszanki.

Rezygnując z produktów mlecznych dedykowanych dla starszych pociech, trzeba zwrócić szczególną uwagę, by w codziennej diecie znajdowały się produkty bogate w żelazo. Decyzję o zmianie mleka modyfikowanego na inne u noworodka warto wcześniej skonsultować z pediatrą. Niedostarczenie odpowiedniej ilości żelaza grozi anemią, dlatego należy zachować ogromną ostrożność.

Skutki uboczne zmiany mleka modyfikowanego – co powinno niepokoić?

Skutki uboczne spowodowane zmianą mleka modyfikowanego stanowią normalny objaw. Zanim układ trawienny dziecka przyzwyczai się do nowej mieszanki, mija kilka lub kilkanaście dni. W tym czasie wiele mam obserwuje zaparcia. Trzeba przygotować się również, że pociechy będą bardziej marudne i płaczliwe. Zmiana mleka modyfikowanego a ból brzuszka niemowlaka idą ze sobą w parze i nie stanowią powodów do niepokoju. Warto wspomagać się wówczas probiotykami.

Problem zaczyna się w przypadku, kiedy w stolcu zaobserwuje się krew lub śluz. Do konsultacji lekarskich powinny skłonić również długotrwałe biegunki. Pediatra stwierdzi, czy skutki uboczne zmiany mleka modyfikowane mieszczą się w normie. Może zalecić też dodatkowe badania lub zaproponować inny rodzaj mleka modyfikowanego. Nie wolno samodzielnie decydować o powrocie do mleka początkowego lub przerzucać się na inne mieszanki bez wcześniej wizyty w gabinecie pediatrycznym.

Poznaj sprawdzone metody zmiany mleka modyfikowanego!

Nowe mieszanki wprowadza się powoli, żeby zminimalizować dyskomfort ze strony układu trawiennego i uniknąć bólu brzuszka. Do popularnych metod zmiany produktów mlecznych zaliczają się:

 • Miarka za miarkę – podczas przygotowywania pokarmu 1 miarkę dotychczasowego mleka zastępuje się 1 miarką nowej mieszanki, stopniowo zwiększając proporcje i dodając więcej miarek mleka następnego,
 • Porcja za porcję – sposób polega na zastępowaniu porcji dotychczasowego mleka modyfikowanego nowym, na początku podaje się 1 porcję nowej mieszanki mlecznej w ciągu dnia.

Sprawdź jedzenie dla dzieci z drogerii.

zmiana mleka modyfikowanego z 1 na 2

Często zadawane pytania związane ze zmianą mleka modyfikowanego

Jak powinna wyglądać zmiana mleka modyfikowanego? Kiedy efekty związane z wprowadzeniem nowej mieszanki przestaną być uciążliwe dla dzieci? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.

Czy można mieszać różne mleka modyfikowane?

Nie powinno łączyć się ze sobą różnych mieszanek mlecznych. Warto trzymać się preparatów jednego producenta, np. zastępując mleko w proszku Bebelo 1mlekiem w proszku Bebelo 2. Nawet zmiana mleka naturalnego na modyfikowane powinna odbywać się  stopniowo. Przy podawaniu gotowych produktów mlecznych należy ściśle dostosować się do zaleceń znajdujących się na opakowaniu.

Po czym poznać, że mleko modyfikowane nie pasuje?

Produkty mleczne różnych marek powinny mieć podobny skład. Mieszanki posiadają jednak inną konsystencję i smak. Jak powinna przebiegać prawidłowa zmiana mleka modyfikowanego? Objawy w postaci dyskomfortu trawiennego z reguły się zmniejszają. Jeśli ból brzucha, nadmierna płaczliwość, wzdęcia i inne dolegliwości nasilają się, skonsultuj się z lekarzem.

Sprawdź również suplementy na odporność dla dzieci.

Ile czasu dziecko przyzwyczaja się do mleka modyfikowanego?

U większości dzieci przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego zanikają w ciągu 1-2 tygodni. W tym czasie trzeba trzymać się jednego produktu. Częsta zmiana mleka modyfikowanego grozi zaburzeniami trawienia.

Czy potrzebna jest zmiana mleka modyfikowanego z 2 na 3?

Po skoczeniu 1 roku życia można przejść z mleka modyfikowanego 2 na 3, np. wybierając mleko w proszku Bebelo 3. Nie jest to jednak obligatoryjne. Zgodnie z zasadami żywienia zdrowych niemowląt (PTGHiŻD) po ukończeniu 12 miesięcy życia do diety dziecka można włączać mleko krowie lub produkty mleczne.

Zmieniaj mleko stopniowo i pod okiem pediatry!

Zmiana mleka początkowego na następne wymaga czasu i powinna nastąpić po wcześniejszej konsultacji z pediatrą. Nowe mieszanki mleczne wprowadza się stopniowo, jednocześnie obserwując zachowanie dziecka. Trzeba przygotować się na przejściowe dolegliwości trawienne i większą płaczliwość. Na szczęście ból brzuszka, kolki, zaparcia oraz inne objawy ustępują po kilku lub kilkunastu dniach.

Źródła:

 1. Poradnik żywienia dziecka  wieku od 1 do 3 roku życia, praca zbiorowa 2020, Instytut Matki i Dziecka, Zakład Żywienia, Warszawa 2020;
 2. Rozporządzenie delegowane komisji (UE) 2016/137 z dnia 25 września 2015 r. uzupełniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 609/2013 w odniesieniu do szczegółowych wymogów dotyczących składu preparatów do początkowego żywienia niemowląt i preparatów do dalszego żywienia niemowląt oraz informacji na ich temat, a także w odniesieniu do informacji dotyczących żywienia niemowląt i małych dzieci https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32016R0127, [dostęp 08.09.2022];
 3. Types od formula, stanowisko NHS dotyczące karmienia mlekiem modyfikowanym; https://www.nhs.uk/conditions/baby/breastfeeding-and-bottle-feeding/bottle-feeding/types-of-formula/ [dostęp 08.09.2022];
 4. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, praca zbiorowa; w: Standardy Medyczne, 2014, t.11;
 5. Stanowisko Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk w sprawie zasad żywienia dzieci w wieku 1-3 lat, praca zbiorowa Komitetu Nauki o Żywieniu Człowieka Polskiej Akademii Nauk; w: Standardy Medyczne 2022, t.19.