Zioła likwidujące przebarwienia – jakie zioła są skuteczne w walce z przebarwieniami?

27. 6. 2024 · 5 minut czytania

Zioła na przebarwienia. Czy są skuteczne i bezpieczne w walce z przebarwieniami skóry? Jakie zioła stosować? Odpowiadamy na te i inne pytania!!

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Zioła likwidujące przebarwienia – jakie zioła są skuteczne w walce z przebarwieniami?

Przebarwienia skóry stanowią powszechną dolegliwość. Powstają zwykle w wyniku nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, choć mogą być również wynikiem naturalnych zmian związanych ze starzeniem lub działaniem hormonów. Odbijają się negatywnie na samopoczuciu i samoocenie. Jednym ze sposobów na zmniejszenie widoczności przebarwień są zioła. Podpowiadamy, jak skutecznie walczyć z nieestetycznymi zmianami na skórze.  

Jakie zioła na przebarwienia skóry? 

Zioła to rośliny charakteryzujące się wysoką zawartością substancji aktywnych, które znajdują zastosowanie zarówno w lecznictwie, przemyśle spożywczym, jak i kosmetologii. Można stosować je samodzielnie w formie np. domowych maseczek, płukanek, odżywek czy toników, a także wybierać kosmetyki powstałe na bazie surowców zielarskich. Wysoka zawartość substancji o działaniu rozjaśniającym, antyoksydacyjnym, przeciwstarzeniowym i nawilżającym sprawia, że wiele z nich wykorzystywanych jest w leczeniu i pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Sprawdź, jakie zioła mogą pomóc Ci w walce z przebarwieniami skóry.  

 • Pierwszą grupą są rośliny zawierające arbutynę. Jest to jedna z najskuteczniejszych i najczęściej wykorzystywanych substancji o działaniu rozjaśniającym. Jej działanie polega na hamowaniu melanogenezy, czyli procesu powstawania melaniny (głównego barwnika skóry) poprzez wiązanie się z tyrozynazą ‒ enzymem kontrolującym produkcję melaniny. Naturalnymi źródłami arbutyny są: 
  • Gruszka (Pyrus communis L.), 
  • Czarna jagoda (Vaccinium myrtillus L.), 
  • Żurawina (Vaccinium sect. Oxycoccus), 
  • Mącznica lekarska (Arctostaphylos uva-ursi L.), 
  • Majeranek (Origanum majorana),  
  • Oregano (Origanum vulgare).  
 • Stokrotka pospolita (Bellis parennis L). Wiele osób kojarzy ją wyłącznie jako roślinę ozdobną, ale znajduje zastosowanie również w kosmetyce. Ma właściwości rozjaśniające przebarwienia dzięki obecności saponin, polisacharydów oraz polifenoli.  
 • Aloes (Aloe vera L.). Znany głównie ze swoich właściwości łagodzących, często stosuje się go na skórę z podrażnieniami i oparzeniami słonecznymi. Na tym jednak nie kończy się jego działanie. Zawarte w aloesie substancje, takie jak aloina, aloesyna i jej pochodna 2-O-feruloiloaloesyna, hamują aktywność tyrozynazy, dzięki czemu znajduje on zastosowanie w leczeniu przebarwień.  
 • Lukrecja gładka (Glycyrrhiza glabra). Jej korzeń zawiera duże ilości glabrydyny, substancji zaliczanej do flawonoidów, która skutecznie hamuje aktywność tyrozynazy oraz kontroluje rozmieszczenie melaniny w skórze.  
 • Zielona herbata (Camellia sinensis). Ma silne działanie antyoksydacyjne i zmniejsza produkcję wolnych rodników. Wpływa też na aktywność tyrozynazy i produkcję melaniny w komórkach skóry. W kosmetykach na przebarwienia często występuje w połączeniu z witaminą C oraz witaminą E, które wzmacniają działanie antyoksydacyjne i rozjaśniające.  
 • Berberys pospolity (Berberis vulgaris L.). Jego owoce są źródłem witaminy C, kwasów organicznych, flawonoidów i karotenoidów. Wyciągi z berberysu są częstym składnikiem kosmetyków przeznaczonych do skóry z przebarwieniami oraz trądzikiem. Mogą pomóc również w przypadku poparzeń słonecznych oraz pierwszych oznak starzenia.  
 • Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia L.). Olej z nasion owoców jarzębiny jest bogatym źródłem karotenu. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, ściągające i zmiękczające. Sprawdzi się w przypadku drobnych przebarwień oraz skóry suchej z objawami zmęczenia.  
 • Malina (Rubus sp.). Olej z malin zawiera likopen i β-karoten. Poprawia barierę hydrolipidową, reguluje pracę gruczołów łojowych, chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym. Występuje w kosmetykach dla skóry trądzikowej, z przebarwieniami oraz przed i po opalaniu.  
 • Rumianek (Matricaria chamomilla L.). Znany jest głównie ze swoich właściwości łagodzących. Działa przeciwzapalnie, antyseptycznie i nawilżająco. Może zmniejszać widoczność przebarwień oraz chronić przed powstawaniem nowych. Szukasz kosmetyków z rumiankiem? Sprawdź Petitfee Chamomile Lightening hydrożelowe płatki pod oczy z ekstraktem z rumianku. Jeśli wolisz rumianek do picia, sprawdź Napar ziołowy Rumianek Dr.Max.  
Jakie zioła na przebarwienia?

Mniej popularne i słabiej przebadane zioła, które mają potencjał w walce z przebarwieniami to:  

 • Borówka brusznica (Vaccinium vitis idaea L.), 
 • Żeń-szeń (Panax ginseng L.), 
 • Krwawnik pospolity (Achillea millefolium L.), 
 • Morwa biała (Morus alba L.), 
 • Tarczyca bajkalska (Scutellaria baicalensis L.), 
 • Wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris L.),  
 • Bergenia grubolistna (Bergenia crassifolia L.), 
 • Czeremcha zwyczajna (Prunus Padus L.). 

W walce z przebarwieniami na twarzy bardzo ważne jest nie tylko działanie ukierunkowane na ich rozjaśnianie, ale również na nawilżanie skóry i wspieranie naturalnej bariery hydrolipidowej. Sprawdź Baroness Kojąca maska w płachcie z ekstraktem z kwiatu nagietka o działaniu łagodzącym. Pamiętaj o codziennym stosowaniu kremów z filtrami UV, ponieważ nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne to główny czynnik odpowiedzialny za powstawanie przebarwień. Dzięki ochronie przeciwsłonecznej zmniejszysz ryzyko podrażnień, nowych przebarwień oraz powiększania się już istniejących zmian barwnikowych. 

Przeczytaj również nasz artykuł „Domowe sposoby na przebarwienia”. 

Zioła wchodzą w skład nie tylko kosmetyków do pielęgnacji skóry, ale również suplementów diety. Brakuje jednoznacznych informacji na temat tego, jak ich przyjmowanie wpływa na ilość, widoczność i skłonność do powstawania przebarwień skórnych. Suplementy mogą jednak uzupełniać dietę w składniki niezbędne do utrzymania skóry w dobrej kondycji.  

Pamiętaj, że choć zioła są w pełni naturalne i ogólnodostępne, mogą też wywoływać skutki uboczne oraz wchodzić w interakcje z innymi składnikami kosmetyków, suplementów lub leków. Jeśli masz problemy dermatologiczne, skłonność do reakcji alergicznych, przyjmujesz jakiekolwiek leki, jesteś w ciąży lub planujesz ją w najbliższym czasie, przed zastosowaniem ziół skonsultuj się ze specjalistą. Dzięki temu zyskasz pewność, że podejmujesz skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne działania.  

Warto wiedzieć...
Pamiętaj, że choć zioła są w pełni naturalne i ogólnodostępne, mogą też wywoływać skutki uboczne oraz wchodzić w interakcje z innymi składnikami kosmetyków, suplementów lub leków. Jeśli masz problemy dermatologiczne, skłonność do reakcji alergicznych, przyjmujesz jakiekolwiek leki, jesteś w ciąży lub planujesz ją w najbliższym czasie, przed zastosowaniem ziół skonsultuj się ze specjalistą. Dzięki temu zyskasz pewność, że podejmujesz skuteczne, a przede wszystkim bezpieczne działania.  
Zioła na przebarwienia skórne

Podsumowanie 

Przebarwienia to problem, z którym boryka się wiele osób. Jednym ze sposobów na ich rozjaśnienie jest wykorzystanie właściwości ziół. Surowce roślinne o wysokiej zawartości substancji aktywnych mogą skutecznie wpływać na zachodzące w skórze procesy odpowiedzialne za produkcję barwników i powstawanie przebarwień. Warto jednak pamiętać, że zioła mogą mieć bardzo silne działanie i powodować skutki uboczne, dlatego należy stosować je z rozwagą, najlepiej po konsultacji ze specjalistą.  

Źródła:

 1. Zasada M., Substancje biologicznie czynne stosowane w rozjaśnianiu hiperpigmentacji skóry, https://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.5-2.pdf [dostęp: 16.05.2024]
 2. Janowiak W., Cywińska E., Postępowanie z przebarwieniami skórnymi, https://violmedica.pl/publikacje/postepowanie-z-przebarwieniami-skornymi.pdf [dostęp: 16.05.2024]
 3. Moliszewska E., Substancje naturalne o właściwościach rozjaśniających skórę i ich znaczenie kosmetologiczne, https://www.researchgate.net/publication/273002117_Substancje_naturalne_o_wlasciwosciach_rozjasniajacych_skore_i_ich_znaczenie_kosmetologiczne [dostęp: 16.05.2024] 
   
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora