Trądzik różowaty – jakie kosmetyki naprawdę pomagają?
Skóra z trądzikiem różowatym wymaga odpowiedniego podejścia. Wybór kosmetyków do codziennego stosowania powinien być przemyślany. Jak znaleźć produkty, które poprawią stan skóry? Poznaj nasze propozycje.

Spis treści
Trądzik różowaty to przewlekła, zapalna choroba skóry objawiająca się przede wszystkim silnym rumieniem. W jej przebiegu występują zarówno okresy zaostrzenia, jak i remisji objawów. Niezależnie od nasilenia kluczowa jest prawidłowa pielęgnacja, która pozwoli utrzymać skórę w dobrej kondycji. Jak dbać o cerę z trądzikiem różowatym i dlaczego to tak ważne? Dowiesz się tego z naszego artykułu!
Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?
Znalezienie czynników nasilających rumień to kluczowy krok, który pozwala na ograniczenie ekspozycji i zapobieganie zaostrzeniom. Domowa pielęgnacja skóry z trądzikiem różowatym polega jednak nie na leczeniu przyczyn choroby, a na łagodzeniu objawów choroby. Ważne są nie tylko odpowiednio dobrane kosmetyki na trądzik różowaty, ale również sposób ich stosowania. W tym przypadku minimalizm w pielęgnacji to podstawa. Kluczowe elementy rutyny pielęgnacyjnej obejmują:
- nawilżanie,
- oczyszczanie,
- delikatne złuszczanie,
- ochronę przeciwsłoneczną.

Jakie kosmetyki warto stosować na trądzik różowaty?
Jakie kosmetyki należy włączyć do codziennej rutyny pielęgnacyjnej?
- Krem do twarzy to podstawowy kosmetyk na trądzik różowaty – powinien złagodzić zaczerwienienie, pieczenie i uczucie ściągnięcia skóry, a także odbudowywać naruszoną barierę hydrolipidową i nawilżać skórę. Dobrze, aby był bezzapachowy i hipoalergiczny, co znacznie ograniczy powstawanie rumienia.
- Jeśli oprócz trądziku różowatego zmagasz się z niedoskonałościami, przebarwieniami czy zmarszczkami, możesz włączyć do swojej pielęgnacji również serum. Skoncentrowana formuła kosmetyku zapewni skórze ujędrnienie, nawilżenie oraz zmatowienie.
- Do oczyszczania najlepiej wybierać delikatne pianki, żele lub emulsje o działaniu nawilżającym i zatrzymującym wilgoć w skórze. Dobrym wyborem są także dermokosmetyki, które oczyszczają skórę z zanieczyszczeń w łagodny i delikatny sposób, jednocześnie chroniąc przed czynnikami zewnętrznymi nasilającymi rumień.
Podczas oczyszczania skóry unikaj tarcia jej powierzchni, ponieważ cera trądzikowa tego nie lubi i może zareagować zaczerwienieniem. Dobrym sposobem na usunięcie makijażu i zanieczyszczeń jest użycie olejku, który po kontakcie z wodą staje się delikatną pianką. Jego pozostałości możesz następnie zmyć żelem. Staraj się, aby oczyszczanie twarzy było przeprowadzone dokładnie. Raz w tygodniu możesz zastosować peeling enzymatyczny, który złuszczy martwy naskórek, ureguluje wydzielanie sebum i ograniczy powstawanie zaskórników.
Sprawdź powiązane kategorie

Naturalne kosmetyki na trądzik różowaty
Naturalne kosmetyki na trądzik różowaty muszą mieć krótkie, dobrze dobrane składy, bez alkoholu, barwników czy substancji zapachowych. Podstawą produktów kosmetycznych powinny być substancje o działaniu nawilżającym, redukującym zaczerwienienia i chroniącym skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Warto poszukiwać kosmetyków zawierających:
- aloes,
- witaminę C,
- ekstrakt z ruszczyka,
- wyciąg z kasztanowca,
- ekstrakt z wąkroty azjatyckiej,
- pantenol,
- kwas azelainowy,
- białą glinkę,
- witaminę B3,
- rumianek,
- proteiny owsa.

Jakich kosmetyków nie używać przy trądziku różowatym?
Lista kosmetyków, których nie należy stosować przy trądziku różowatym, ma charakter rekomendacyjny. Wykluczenie ich z pielęgnacji powinno pozytywnie wpłynąć na kondycję cery, jednak – jak wiadomo – każda skóra jest inna, więc warto podejść do tej kwestii indywidualnie.
- Do oczyszczania skóry niewskazane są wszelkie myjki, gąbki czy szczoteczki, ponieważ mogą nasilić i utrwalić rumień. Należy również ograniczyć kosmetyki myjące z dodatkiem drobinek, mentolu i kamfory. Stan skóry może się również pogorszyć po zastosowaniu toniku na bazie alkoholu.
- Bardzo kontrowersyjnym składnikiem jest retinol na trądzik różowaty. Jest to substancja, która przynosi dobre efekty terapeutyczne w pielęgnacji problematycznej cery, ale wymaga ostrożności. Podczas budowania tolerancji na retinol może pojawić się podrażnienie skóry i zaczerwienienie, dlatego swoją przygodę z tym składnikiem najlepiej rozpocząć od niskich stężeń. Można również wybrać retinal, zamiast retinolu. Wykazuje podobne działanie, jednak jest lepiej tolerowany przez skóry z trądzikiem różowatym.
- Zmagając się z rumieniem, należy ostrożnie podchodzić do nowinek kosmetycznych. Każdy nowy składnik może nasilić zaczerwienienie skóry, doprowadzić do jej pieczenia czy jeszcze mocniejszego przesuszenia. Chcąc wypróbować nowy produkt, zobacz, jak działa na niewielkim fragmencie skóry. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko nasilenia objawów.
Sprawdź, czym jest trądzikowa mapa twarzy.
Podsumowanie
Wiedza, jakie kosmetyki stosować przy trądziku różowatym, pozwoli Ci uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości skórnych, takich jak zaczerwienienie, pieczenie i nadmierne przesuszenie. Opracowanie własnego planu pielęgnacyjnego sprawi, że Twoja skóra będzie mogła cieszyć się dobrym wyglądem przez dłuższy czas.
Źródła:
- Noszczyk M., Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2019.
- Czarnecka A., Tymicka J.: Trądzik różowaty – postacie kliniczne i leczenie. Postępy Dermatologii i Alergologii XXII; 2005/3, s. 156-160.
- Barańska-Rybak W., Antoszewska M., Trądzik różowaty – co nowego?, Wiadomości dermatologiczne, 06/2021.