Swędzące powieki – jakie są przyczyny i jak temu zaradzić?

8. 2. 2024 · 7 minut czytania

Dlaczego powieki swędzą? Co pomaga złagodzić tę dolegliwość? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Poznasz możliwe przyczyny dyskomfortu.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Swędzące powieki – jakie są przyczyny i jak temu zaradzić?

Swędzenie powiek to bardzo nieprzyjemny problem, z którym boryka się wiele osób. Jakie są przyczyny dolegliwości i co zrobić, aby skutecznie poradzić sobie ze swędzeniem oczu? Przeczytaj nasz poradnik – zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze wskazówki!  

Swędzenie powiek oczu

Swędzenie powiek oczu to dość powszechny problem, który może mieć bardzo wiele przyczyn. Często towarzyszą mu: zaczerwienienie, suchość i łzawienie oczu. Mimo że wiele osób uznaje objaw za błahy, zdecydowanie nie warto go bagatelizować. Przy długotrwałym swędzeniu powiek ciężko powstrzymać się od ich pocierania, co może doprowadzić do przeniesienia drobnoustrojów z dłoni do oczu i rozwoju zakażeń.  

Co więcej, swędzące powieki mogą być też objawem poważniejszych problemów zdrowotnych wymagających specjalistycznego podejścia (np. niektórych chorób autoimmunologicznych). Jeśli swędzenie powiek dotyczy również Ciebie, koniecznie zapoznaj się z możliwymi przyczynami i sposobami na swędzące powieki przedstawionymi w naszym artykule. Pamiętaj jednak, że brak poprawy, wyraźne nasilenie problemu lub jakiekolwiek inne niepokojące objawy powinny skłonić Cię do wizyty u okulisty.  

Swędząca powieka górna

Górna powieka pełni główną funkcję ochronną gałki ocznej. Zabezpiecza przed środowiskiem zewnętrznym i wysychaniem poprzez rozprowadzanie cieczy łzowej. Reguluje też dopływ światła do oka. Swędząca górna powieka może być efektem stanu zapalnego, dostania się ciała obcego pod powiekę, a także stosowania kosmetyków do makijażu oczu zawierających substancje uczulające. 

Swędzenie dolnej powieki

Swędzenie dolnej powieki występuje rzadziej niż powieki górnej. Jest mniejsza i rzadziej obciąża się ją kolorowymi kosmetykami. Potencjalne przyczyny swędzenia dolnej powieki są jednak identyczne i mogą obejmować np. stany zapalne, obecność ciała obcego czy drobne urazy mechaniczne.  

Swędzenie powiek oczu

Swędzenie powieki – przyczyny 

Swędzenie powiek wywołuje wiele czynników. Z pewnością do wystąpienia problemu może się przyczynić Twój codzienny tryb życia. Zmęczenie, niedospanie, spędzanie wielu godzin przed ekranem telefonu, tableta, czy komputera zdecydowanie nie sprzyja naszym oczom.  

Swędzenie powiek i oczu może być też konsekwencją: 

 • Alergii, 
 • Uczulenia na składniki kosmetyków, 
 • Częstego tarcia mechanicznego, 
 • Długiego i częstego noszenie tuszu do rzęs, cieni do powiek, braku dokładnego demakijażu, 
 • Długotrwałej ekspozycji na bardzo jasne światło,  
 • Obecności ciała obcego, 
 • Zapalenia spojówek, 
 • Zespołu suchego oka. 

Na swędzenie powiek narażone są również osoby noszące soczewki kontaktowe. Nieprawidłowo dobrane soczewki, ich nieumiejętne zakładanie i zdejmowane, brak prawidłowej higieny – to czynniki, które mogą podrażniać oczy i powieki i powodować nieprzyjemne swędzenie powiek.  

Znalezienie przyczyny swędzących powiek jest bardzo ważne, aby skutecznie rozprawić się z problemem. Przykładowo, jeśli cierpisz na chroniczny niedobór snu, przemęczenie i przepracowanie, a ponadto nie dbasz o odpoczynek i regenerację, trudno będzie Ci pozbyć się dyskomfortu.  

Jeśli nie wiesz, dlaczego swędzą Cię powieki, zauważasz, że problem nasila się z czasem i nie jesteś w stanie sobie z tym poradzić, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Specjalista oceni, czy swędzenie powieki wynika z problemów zdrowotnych, wymagających indywidualnego podejścia.  

Co zrobić, gdy swędzą powieki?

Jeśli swędzą Cię powieki, przede wszystkim powstrzymaj się od ich pocierania. To często pierwszy odruch, jednak takie działanie przynosi jedynie krótkotrwałą ulgę. Co więcej, pocieranie może nasilać problem, powodować niewielkie uszkodzenia mechaniczne i wysuszenie oka. Tarcie powiek i oczu sprzyja ponadto przenoszeniu drobnoustrojów z dłoni, a tym samym zwiększa ryzyko zakażeń, które mogą nasilać swędzenie powiek. Częste dotykanie oczu i powiek może również zwiększać ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, co jest niebezpieczne dla funkcjonowania całego narządu wzroku. Co więc robić, gdy swędzą powieki? 

 • Chroń oczy przed czynnikami drażniącymi. W słoneczne dni noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Kiedy to tylko możliwe, rób przerwy w korzystaniu z telefonu lub komputera. Możesz też zainwestować w specjalne okulary z filtrami blokującymi światło niebieskie.  
 • Nie bagatelizuj roli snu! Wyśpij się, a Twoje oczy z pewnością Ci za to podziękują.  
 • Kosmetyki do makijażu i pielęgnacji skóry mogą zawierać składniki drażniące oczy. Jeśli zauważysz, że po zastosowaniu konkretnego produktu zaczynają Cię swędzieć powieki lub piec oczy, najlepiej zaprzestań jego używania i poszukaj łagodniejszego zamiennika. Dopóki problem swędzących powiek nie ustanie, całkowicie zrezygnuj z makijażu oczu lub ogranicz go do minimum. 
 • Upewnij się, że codziennie wieczorem dokładnie usuwasz makijaż. Na rzęsach i powiekach nie powinny pozostać żadne resztki kolorowych kosmetyków. Bardzo ważny jest też sposób zmywania makijażu. Unikaj mocnego pocierania oczu, ponieważ może to dodatkowo podrażniać powieki. Olejek, płyn lub mleczko do makijażu nałóż na miękki, bawełniany wacik, przyłóż do zamkniętego oka, przytrzymaj chwilę i delikatnie przetrzyj, starając się nie wywoływać zbyt mocnego nacisku.  
 • Blephasol, płyn micelarny do codziennej pielęgnacji wrażliwych powiek zawiera micele BELPHASOL, które skutecznie usuwają wszystkie zanieczyszczenia i kosmetyki, jednocześnie nie powodując podrażnień, ani uszkodzeń. 

Postaraj się dokładnie przyjrzeć swoim powiekom i oczom w lustrze i sprawdź, czy nie dostało się do nich ciało obce, nie pojawiają się obrzęki ani zaczerwienienia. Jeśli oprócz swędzenia, pojawia się uporczywe łzawienie, ból, zmiany ropne, koniecznie jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem.  

Zobacz, Demoxoft Clean, chusteczki do pielęgnacji i oczyszczania skóry powiek łagodnie, ale skutecznie oczyszczają powieki. W ich składzie znajdziesz aloes, pantenol i hialuronian sodu. 

Swędzenie powiek oczu

Co na swędzące powieki?

Na swędzące powieki stosuj specjalne preparaty przeznaczone do łagodzenia podrażnień wrażliwej skóry wokół oczu. Sprawdź produkty, które mogą przynieść Ci ulgę: 

Jeśli przyczyną swędzących powiek jest reakcja alergiczna, pomocne będą preparaty na alergie, np. krople nawilżające do oczu oraz kremy do skóry atopowej przeznaczone do pielęgnacji okolicy oczu. 

Domowe sposoby na swędzące powieki

Czy istnieją skuteczne, domowe sposoby na swędzące powieki?  

 • Przemywanie skóry naparami ziołowymi zwłaszcza z rumianku i nagietka, stosowanie maści nagietkowej, olejku rycynowego lub okładów z zimnego ogórka to metody stosowane od wielu pokoleń. Mogą przynieść ulgę, ukoić podrażnioną swędzącą skórę i przywrócić komfort. Nie zawsze będą jednak bezpieczne i wystarczające do uporania się z problemem swędzących powiek, zwłaszcza jeśli jest on wywołany stanem zapalnym lub poważniejszymi uszkodzeniami.  
 • Decydując się na domowe metody, pamiętaj, aby zachować higienę. Każdy przedmiot, który będą miały kontakt ze skórą wokół oczu powinien być idealnie czysty, aby nie doprowadzić do przeniesienia drobnoustrojów chorobotwórczych. Ponadto dokładnie myj ręce. 
 • Chcąc lepiej zadbać o oczy, nie można zapominać też o odpowiednim żywieniu. Kwasy tłuszczowe omega-3, luteina, zeaksantyna, witaminy A, E i C to składniki obecne w żywności, które wspierają kondycję oczu, skóry oraz widzenie. Do diety włącz teżzielone warzywa, kolorowe owoce, tłuste ryby morskie, awokado, orzechy, natkę pietruszki oraz jajka.  
 • Nie zapominaj też o właściwym nawodnieniu i codziennie wypijaj minimum 1,5-2 litry płynów.  

Podsumowanie

Swędzące powieki mogą mieć wiele przyczyn związanych ze stylem życia, pielęgnacją, jak również zaburzeniami funkcjonowania organizmu. Bardzo ważna jest ochrona powiek i oczu przed czynnikami zewnętrznymi. Pamiętaj też, aby unikać pocierania powiek, ponieważ może to      zaostrzyć objawy. Jeśli  dolegliwość nie ustąpi w ciągu kilku dni, skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć problemy zdrowotne.  

Źródła:

 1. Małecka H. Zapalenie spojówek. Medycyna Rodzinna, 2007 
 2. Świerczyńska-Krępa E. Alergia 
  https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57548,alergia [dostęp: 21.03.2024] 
  O autorze
  Aleksandra Dziura
  Aleksandra Dziura
  Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
  Przeczytaj więcej od tego autora
  O autorze
  Aleksandra Dziura
  Aleksandra Dziura
  Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
  Przeczytaj więcej od tego autora