Robaki u psa – jak rozpoznać i jak leczyć pasożyty u psa?

23. 5. 2023 · 5 minut czytania

Jak rozpoznać i jak leczyć pasożyty u psa? Czy są one niebezpieczne również dla ludzi? Przeczytaj nasz poradnik, z którego dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat robaków u psów.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Robaki u psa – jak rozpoznać i jak leczyć pasożyty u psa?

Robaki u psa to bardzo częsty i trudny do uniknięcia problem. Jak rozpoznać pasożyty u czworonoga? Jak ich uniknąć i jak postępować w przypadku choroby? Przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz odpowiedni na te oraz wiele więcej pytań.

Jak wyglądają robaki u psa?

Na każdym właścicielu psa ciąży duża odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo czworonoga. Jedną z podstawowych kwestii, o które należy dbać już od samego początku, jest zabezpieczenie pupila przed pasożytami. Dodatkowo musisz być wyczulony na objawy, świadczące o trwającym zakażeniu. Zlekceważenie tego tematu niesie ze sobą wiele poważnych konsekwencji i naraża psa na problemy zdrowotne.

  • Na świecie występuje wiele rodzajów robaków stanowiących potencjalne zagrożenie dla psów. Najczęściej obserwuje się zakażenia tasiemcami, glistami, pierwotniakami jelitowymi i pozajelitowymi oraz tęgoryjcami. Ponieważ bytują wewnątrz organizmu zwierząt, stwierdzenie ich obecności przez właścicieli nie jest możliwe. Mogą o tym świadczyć jedynie niektóre objawy,
  • Uciążliwymi pasożytami, które zauważysz gołym okiem, są pchły i kleszcze. Mogą być nosicielami bardzo poważnych, a nawet śmiertelnych chorób. Pchły osiągają wielkość ok. 6 mm i są dość ruchliwe, dlatego podczas oglądania sierści psa, nie powinno być problemu z ich znalezieniem. Dotyczy to również kleszczy, które mają ciemny, niemal czarny kolor, a po wbiciu w skórę psa, tworzą duży bąbel.
Jak wyglądają robaki u psa

Robaki u psa – objawy

Każdy pasożyt może nieco inaczej wpływać na funkcjonowanie organizmu i zdrowie psa, jednak objawy zakażeń pasożytniczych są bardzo podobne.

  • Ze względu na to, że miejscem ich bytowania jest głównie przewód pokarmowy, często występują biegunki i wymioty,
  • Dodatkowo dochodzi do spadku masy ciała, pogorszenia kondycji sierści, rozdrażnienia i nadpobudliwości lub apatii,
  • U niektórych psów wyraźnie spada również apetyt, chęć do zabawy i spacerów,
  • Często można zaobserwować również tzw. saneczkowanie, czyli pocieranie odbytem o podłoże.

Niestety, są to objawy niespecyficzne, które łatwo zbagatelizować lub pomylić z innymi chorobami. Aby jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć obecność robaków u psa niezbędna jest konsultacja u weterynarza. Specjalista przeprowadzi analizę pobranych próbek kału, zbierze dokładny wywiad i wykona dodatkowe badania laboratoryjne. Pamiętaj, aby nie lekceważyć żadnych sygnałów. Jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek symptomy u swojego pupila, zasięgnij pomocy i porady lekarza.

Skąd robaki u psa?

Psy są narażone na kontakt z robakami niemal każdego dnia. Inwazyjne, czyli zdolne do zarażenia formy pasożytów, obecne są m.in. w odchodach innych zwierząt, w glebie, na roślinach i trawie. Podczas spacerów bardzo trudno uchronić psa. Czasem wystarczy samo powąchanie odchodów innego czworonoga, polizanie swojej łapy, wypicie wody z kałuży, gryzienie znalezionego patyka, czy zjedzenie źdźbła trawy. Nie ma znaczenia czy mieszkasz na wsi, czy w dużym mieście ani, czy wyprowadzasz psa na smyczy. Uniknięcie kontaktu z pasożytami i całkowita ochrona zwierzaka przed zakażeniami jest niemal niemożliwa.

Robaki u psa objawy

Leczenie pasożytów u psa

Ze względu na wysokie ryzyko zakażeń pasożytniczych zaleca się rutynowe odrobaczenie psów. Powinno się je wykonywać również profilaktycznie, nawet kiedy pupil nie przejawia żadnych objawów.  Pierwsze odrobaczanie zaleca się przeprowadzić już w okolicach 3. tygodnia życia psa. U dorosłych psów profilaktyczne odrobaczanie można realizować 4 razy w roku. 

Domowe sposoby na robaki u psa

Jedyną metodą radzenia sobie z robakami u psa jest profilaktyka, a w przypadku wystąpienia zakażenia – podawanie specjalistycznych leków. Niestety nie istnieją domowe, naturalne sposoby, które byłyby w pełni wystarczające do rozwiązania problemu. Popularne metody – takie jak podawanie psu pestek z dyni, siemienia lnianego, czy mieszanki z mleka i czosnku – nie tylko nie będą skuteczne w zwalczaniu robaków, ale mogą zaszkodzić czworonogom. Dlatego leczenie nie powinno odbywać się na własną rękę. Pamiętaj, że zawsze należy skonsultować się z weterynarzem w kwestii podejmowanych kroków.

Leczenie pasożytów u psa

Czy robaki u psa są groźne dla człowieka?

Niektóre pasożyty, np. tasiemce i glisty, mogą przenosić się ze zwierząt na organizm ludzki i wywoływać choroby tzw. zoonozy. Wiele z nich powoduje bardzo nieprzyjemne objawy i wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. To bardzo ważny argument przemawiający za tym, aby regularnie odrobaczać psy i nie lekceważyć żadnych objawów. Dodatkowo bardzo ważne jest częste mycie rąk po bliskim kontakcie z czworonogami oraz sprzątaniu ich odchodów.

Podsumowanie

Robaki u psa to powszechny problem. Na właścicielach spoczywa odpowiedzialność za profilaktykę zakażeń oraz szybką reakcję w momencie zauważenia u swojego pupila niepokojących objawów. Ze względu na bardzo duże ryzyko zakażeń pasożytniczych regularnie odrobaczaj psy – nawet 4 razy w roku. Pamiętaj, że niektóre robaki mogą przenosić się ze zwierząt na ludzi i wywoływać poważne problemy zdrowotne. Dlatego ani profilaktyka, ani leczenie zakażeń pasożytniczych nigdy nie powinny być bagatelizowane.

Źródła:

  1. Czym można zarazić się od zwierząt?, https://stoppasozytom.pl/artykuly/czym-mozna-zarazic-sie-od-zwierzat, [dostęp: 21.05.2023 r.]
  2. O pasożytach, https://stoppasozytom.pl/o-pasozytach, [dostęp: 21.05.2023 r.]
  3. Robaki u psa — objawy, zagrożenia, zapobieganie, https://stoppasozytom.pl/artykuly/robaki-u-psa-objawy-zagrozenia-zapobieganie, [dostęp: 21.05.2023 r.]
  4. Dlaczego trzeba odrobaczać zwierzęta?, [dostęp: 21.05.2023 r.]

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora