Pęcherze na stopach – jak powstają i jak się ich pozbyć?

19. 5. 2023 · 5 minut czytania

Pęcherze na stopach to powszechny problem będący konsekwencją nieprawidłowego doboru obuwia. Jak sobie z nimi radzić i jak je usunąć? Przeczytaj nasz poradnik, aby poznać sprawdzone porady.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Pęcherze na stopach – jak powstają i jak się ich pozbyć?

Pęcherze na stopach mogą być bardzo nieprzyjemne, bolesne i znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie oraz aktywność fizyczną. Skąd się biorą, jak im zapobiec oraz leczyć? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Jak powstają pęcherze na stopach?

Pęcherze na stopach są najczęściej wynikiem nieprawidłowego doboru obuwia. Związane z tym ucisk i tarcie skóry powodują naruszenie prawidłowych struktur i połączeń oraz oddzielenie się naskórka. Oddzielony naskórek tworzy pokrywę pęcherza, który szybko wypełnia się płynem surowiczym. Ma to za zadanie ochronę głębszych warstw skóry przed negatywnym wpływem mocnego tarcia. Powstawanie zmian jest więc naturalnym mechanizmem ochronnym organizmu.

Pęcherze mogą być efektem noszenia butów niedopasowanych do kształtu i rozmiaru stopy, a także długotrwałego chodzenia w nowym, nierozchodzonym jeszcze obuwiu. W miejscu powstania pęcherza często odczuwalny jest ból i dyskomfort, które utrudniają chodzenie, a nawet wykonywanie codziennych czynności. Pęcherze najczęściej powstają na piętach, palcach oraz podbiciu stopy, czyli miejscach, które są najbardziej narażone na długotrwały ucisk i tarcie.

Jak powstają pęcherze na stopach

Pęcherze na stopach – domowe sposoby

Jeśli zauważysz u siebie pęcherze na stopach, w pierwszej kolejności dokładnie, ale delikatnie przemyj skórę czystą gazą lub wacikiem namoczonym w wodzie. Usuń pot i zanieczyszczenia. Możesz spryskać też uszkodzone miejsce płynem do dezynfekcji.

    • Pamiętaj, aby nie przebijać pęcherzy na stopach samodzielnie. Mimo że przez wiele lat ten domowy sposób na pęcherze uznawano za najlepszy, obecnie wiadomo, że przynosi więcej szkody niż pożytku. Pęcherz i zamknięty w nim płyn surowiczy stanowią ochronę dla głębszych warstw skóry przed tarciem i naciskiem. Zapobiegają również przedostawaniu się zanieczyszczeń powodujących zakażenia po kontakcie z naruszoną warstwą skóry. Dlatego dbaj o higienę i zabezpiecz pęcherze, ale unikaj ich przebijania,
    • Jeśli dojdzie do samoistnego pęknięcia lub naruszeniu struktury pęcherza, zabezpieczenie skóry będzie równie istotne. Utrata naturalnej, fizjologicznej ochrony pod postacią płynu surowiczego stwarza ryzyko uszkodzeń głębszych warstw skóry i zakażeń. Regularnie przemywaj stopę i zabezpieczaj ją plastrem z opatrunkiem,
    • Pamiętaj, aby zapewnić skórze dopływ powietrza. Kiedy tylko możesz pozostań w domu, zdejmij plaster i daj ranie oddychać,
    • Wiele osób decyduje się również na inne, domowe metody walki z pęcherzami. Bardzo popularne są m.in. smarowanie żelem aloesowym lub olejem, przemywanie wacikiem nasączonym octem lub sokiem z cytryny, a także okłady z naparów ziołowych (najczęściej dziurawca). Niestety ich skuteczność w przyśpieszaniu leczenia pęcherzy jest wątpliwa. Co więcej, nie stosuje się ich na przebite lub naruszone pęcherze, kiedy skóra cechuje się wyjątkową wrażliwością i podatnością na uszkodzenia.

    Najlepszym domowym sposobem na pęcherze jest dbałość o higienę stóp, ochrona naruszonej skóry za pomocą plastrów z opatrunkiem oraz unikanie samodzielnego przebijania pęcherzy. Są to skuteczne, bezpieczne i w pełni wystarczające metody, dzięki którym poradzisz sobie z pęcherzami i zapewnisz skórze odpowiednią regenerację.

    Pęcherze na stopach domowe sposoby

    Jak leczyć pęcherze na stopach?

    W przypadku bardzo dużych, licznych pęcherzy uniemożliwiających podejmowanie aktywności wskazana jest konsultacja podologiczna. Na podstawie wywiadu i badania specjalista będzie w stanie ocenić skalę problemu, dobrać indywidualny sposób leczenia oraz przekazać wskazówki na temat profilaktyki powstawania pęcherzy w przyszłości. Jeśli konieczne będzie usunięcie pęcherza, zostanie to przeprowadzone w sterylnych, bezpiecznych warunkach, minimalizujących ryzyko zakażeń i powikłań.

    Mimo że najczęstszą przyczyną pęcherzy jest nieprawidłowy dobór obuwia, zmiany mogą pojawiać się w konsekwencji niektórych chorób czy problemów zdrowotnych. Zwiększoną podatność na problemy ze stopami i powstawanie pęcherzy obserwuje się m.in. u osób z cukrzycą lub grzybicą. W takich sytuacjach niezbędne jest leczenie przyczyny i profilaktyka powstawania pęcherzy.

    Jak uniknąć pęcherzy na stopach?

    W przypadku pęcherzy na stopach zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak ich uniknąć?

    • Najlepszym sposobem na zapobieganie powstawaniu pęcherzy na stopach jest dobór właściwego obuwia,
    • Powinno być dopasowane do stóp pod względem rozmiaru i kształtu. Wybieraj również buty o miękkiej, wyprofilowanej podeszwie,
    • Co więcej, jeśli zdecydujesz się na długie wędrówki lub planujesz intensywną aktywność, wybierz sprawdzone, rozchodzone buty,
    • Latem zakładaj lekkie obuwie zapewniające dostęp powietrza do stóp, ponieważ wysokie temperatury oraz wilgoć sprzyjają powstawaniu pęcherzy.
    • Pomocne są również produkty ochraniające skórę przed nadmiernym tarciem. W tej roli dobrze sprawdzi się m.in. taśma ochronna na stopę, 5 m x 2,5 cm Viscoplast lub sztyft SOS przeciw otarciom i pęcherzom Floslek Balerina. Możesz zastosować je np. przed długimi wycieczkami górskimi lub podczas noszenia butów na obcasie,
    • Nie bez znaczenia jest również codzienna, prawidłowa pielęgnacja stóp. Wiele osób ją bagatelizuje, jednak skóra na stopach również wymaga regularnego nawilżania i złuszczania. Jest wówczas mniej podatna na uszkodzenia, a procesy regeneracyjne przebiegają zdecydowanie sprawniej. Regularnie stosuj kosmetyki do stóp o właściwościach nawilżających lub regeneracyjne maski do stóp. Jeśli Twoje stopy są podatne na różnego rodzaju uszkodzenia, zaopatrz się w kremy i plastry na odciski i zrogowacenia i zawsze miej je ze sobą podczas dłuższych wędrówek, czy intensywnych aktywności.
    Jak leczyć pęcherze na stopach

    Podsumowanie

    Pęcherze na stopach to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Powstają w wyniku nadmiernego ucisku i tarcia, które najczęściej jest spowodowane przez nieprawidłowy dobór obuwia. W przypadku pojawienia się pęcherzy zadbaj o higienę stóp oraz ochronę uszkodzonych miejsc za pomocą plastrów z opatrunkiem.

    Źródła:

    1. Rubas K., Nockowski P. Dermatozy wywołane przewlekłym działaniem czynników mechanicznych. Kosmetologia Estetyczna, 2018
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
    Przeczytaj więcej od tego autora