Okulary czy soczewki kontaktowe – co wybrać?

17. 1. 2023 · Aleksandra Dziura · 7 minut czytania

Wiele osób staje przed wyborem między soczewkami a okularami. Każde rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników oraz wady i zalety. Jednocześnie to, co będzie lepszym wyborem dla jednej osoby, nie musi być wcale równie dobre i komfortowe dla wszystkich. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, na co zwrócić uwagę oraz nad czym się zastanowić, zanim zdecydujesz się na soczewki lub okulary.

Soczewki a okulary

Wybór między soczewkami a okularami to odwieczny dylemat osób z wadami wzroku, niezależnie od stopnia ich zaawansowania. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, ale również pewne ograniczenia, które należy wciąż pod uwagę, aby dokonać najlepszego dla siebie wyboru. Cena, sposób i komfort noszenia oraz bezpieczeństwo dla zdrowia oczu to główne czynniki, które warto dobrze przemyśleć przed podjęciem decyzji.

Zalety i wady okularów

Jakie zalety mają okulary korekcyjne

 • Okulary zapewniają możliwość zakładania i zdejmowania w dowolnym momencie oraz miejscu w ciągu dnia, bez konieczności wcześniejszego mycia czy dezynfekcji rąk. Wystarczy schować je do specjalnego, przeznaczonego do tego celu pudełka. To bardzo pomocne szczególnie dla tych osób, które nie muszą nosić okularów cały dzień i potrzebują ich tylko do czytania lub pracy przy komputerze. Posługiwanie się okularami w takich przypadkach jest zdecydowanie prostsze i mniej wymagające niż korzystanie z soczewek. Sprawdź np. okulary do czytania, +3,0 Brandex, okulary do czytania, +3,5 Brandex lub okulary do czytania, +1,0 Brandex.
 • Noszenie okularów wiąże się również z mniejszym ryzykiem infekcji oczu lub uszkodzeń rogówki, które mogą wystąpić u osób noszących soczewki, w wyniku nieprawidłowej higieny i ich aplikacji. Nie podrażniają również oczu i nie powodują ich wysuszania, dlatego można je nosić np. podczas przeziębienia, po nieprzespanej nocy, czy długiej pracy przed ekranem, kiedy oczy są zmęczone, zaczerwienione i łzawiące.
 • Kolejną zaletą może być fakt, że odpowiednio dobrane pod kątem kształtu i kolorystyki oprawek okulary przez wiele osób traktowane są jako dodatek do stylizacji, który może dodawać oryginalności i charakteru nawet codziennym ubraniom. 
 • Co więcej, nowoczesne szkła do okularów często są wzbogacane w specjalistyczne powłoki o różnych funkcjach. Dostępne są m.in. powłoki fotochromowe, które powodują ciemnienie szkieł po wpływem słońca, spełniając funkcję okularów przeciwsłonecznych, powłoki antyrefleksyjne chroniące przed odbiciami światła oraz hydrofobowe, dzięki której na szkłach nie osadza woda.
Zalety i wady okularów

 

Okulary nie są jednak pozbawione wad. 

 • Mogą być niewygodne do codziennego noszenia dla dzieci, osób bardzo aktywnych i uprawiających sport. 
 • Jeśli zostaną nieprawidłowo dobrane, mogą uciskać nos oraz obszar za uszami, powodując dyskomfort podczas ich użytkowania. 
 • Dla niektórych osób noszenie okularów może być również problemem natury estetycznej i kompleksem
 • Szkła okularowe mają też tendencję do parowania np. podczas wchodzenia z zimna do ciepłych pomieszczeń czy gotowania.

Zalety i wady soczewek

Soczewki kontaktowe to coraz częściej wybierana metoda korekcji wzroku. Po opanowaniu tego, jak prawidłowo je zakładać, zdejmować i jak dbać o ich higienę, są bardzo proste i wygodne w użytkowaniu. Można wręcz zapomnieć o tym, że ma się je na oczach oraz o posiadaniu jakiejkolwiek wady wzroku. 

 • Zdecydowaną zaletą w stosunku do okularów jest fakt, że nie ograniczają pola widzenia oraz są bardziej komfortowe podczas uprawiania sportu czy w przypadku dużej intensywności codziennych aktywności.
 • Nie brudzą się i nie parują tak szybko jak okulary. 
 • Można bezproblemowo łączyć je z okularami przeciwsłonecznymi, dowolnym makijażem i stylizacją. 
 • Dostępne są również soczewki zmieniające kolor oczu, idealne dla osób, które lubią eksperymentować z wyglądem. 

Nie oznacza to jednak, że używanie soczewek kontaktowych jest pozbawione minusów.

 • Wadą soczewek jest ich jednorazowa cena. Można jednak obniżyć koszty, wybierając soczewki okresowe np. miesięczne czy kwartalne. Jest to opcja bardziej opłacalna finansowo niż wybór jednorazowych, dziennych soczewek.
 • Dodatkowo nosząc soczewki, niezbędne jest dbanie o higienę i bezpieczeństwo ich stosowania. Przed każdym założeniem i zdjęciem należy dokładnie umyć ręce, a soczewki okresowe również odpowiednio przechowywać. Niezbędne są do tego płyny do soczewek np. płyn do soczewek kontaktowych Contact Lens Solution Dr.Max oraz specjalne pojemniki. Brak należytej higieny zwiększa ryzyko nieprzyjemnych infekcji oczu.
 • Soczewki mogą też powodować podrażnienia i przesuszenie oczu, dlatego warto dodatkowo zaopatrzyć się w krople do oczu np. krople nawilżające do oczu Systane Ultra lub krople do oczu Suche oczy Dr.Max.
Zalety i wady soczewek

Soczewki czy okulary - co jest zdrowsze?

Ryzyko infekcji oczu czy uszkodzeń rogówki jest zdecydowanie mniejsze u osób noszących okulary, dlatego można powiedzieć, że ich noszenie jest zdrowszym rozwiązaniem. Nie oznacza to jednak, że używanie soczewek zawsze będzie wiązać się wysokim ryzykiem problemów i nie jest wskazane. Co zrobić, aby noszenie soczewek było zdrowe?

 1. Przed każdym nałożeniem i zdjęciem soczewek umyj ręce wodą z mydłem i wysusz czystym, suchym ręcznikiem lub kawałkiem papieru.
 2. Soczewki przechowuj w przeznaczonym do tego pojemniku i płynie. Nie przechowuj ich w wodzie!
 3. Nie nakładaj soczewek na łzawiące, przesuszone, zaczerwienione oczy ani podczas infekcji.
 4. Pilnuj terminu przydatności. Soczewki jednorazowe po zdjęciu należy wyrzucić. W przypadku soczewek okresowych warto zapisać sobie dzień rozpoczęcia ich stosowania, aby nie przekroczyć wskazane przed producenta czasu użytkowania.
 5. Nie każdy może nosić soczewki. Przeciwwskazaniami są np. stany zapalne rogówki lub jaskra. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej jest skonsultować się z okulistą.

Co jest tańsze: okulary czy soczewki?

Biorąc pod uwagę jednorazowych koszt, droższe są zdecydowanie okulary korekcyjne. Dobre, nowoczesne szkła, które oprócz korekcji wzroku będą też chroniły oczy przed różnymi czynnikami zewnętrznymi, to koszt nawet kilku tysięcy złotych. Jednak dobrej jakości szkła i okulary to inwestycja na kilka lat, zakładając oczywiście, że w międzyczasie nie dojdzie do pogorszenia wzroku lub zniszczenia okularów. Soczewki z kolei wiążą się ze zdecydowanie mniejszym kosztem jednorazowym, jednak w perspektywie długoterminowej wcale nie muszą być tańszym rozwiązaniem. Do kosztów ich użytkowania należy również doliczyć ceny pojemników i płynów do przechowywania, niezbędnych w przypadku soczewek okresowych.

Aby wybrać najbardziej opłacalne finansowo rozwiązanie, warto więc zastanowić się, jaki rodzaj szkieł lub soczewek najbardziej odpowiada Twoim indywidualnym potrzebom i możliwościom oraz policzyć nie tylko jednorazowy koszt, ale również rozplanować wydatki długoterminowo. Asortyment zarówno szkieł, oprawek, jak i soczewek jest bardzo szeroki, a ich ceny również zależą od wielu czynników.

Soczewki czy okulary co jest zdrowsze

Podsumowanie

Wybór między okularami a soczewkami jest kwestią bardzo indywidualną i wymaga samodzielnej oceny korzyści i potencjalnych wad każdego z tych rozwiązań. W obu przypadkach należy zwrócić uwagę na wysoką jakość produktów i materiałów, z których zostały wykonane, a także przestrzegać podstawowych zasad higieny podczas użytkowania.

Źródła:

 1. Gunec C., Advantages and Disadvantages Between Contact Glasses and Eyeglasses, Institution: Zhongshan School of Medicine, 2022
 2. Boyd K., Eye health information for adults under 40, American Academy of Ophthalmology, 2020
 3. Pesudovs K., Garamendi E., Elliott D., A quality of life comparison of people wearing spectacles or contact lenses or having undergone refractive surgery, J Refract Surg, R. 22, cz. 1 (2006), s. 19-27
 4. Cara Junior N., Safady M., Cara Jose N., Dissatisfaction with glasses, Rev Bras Oftalmol, R. 79, cz. 6 (2020), s. 416-9
 5. Glasses vs. contacts: What is the better option?
 6. https://www.medicalnewstoday.com/articles/glasses-vs-contacts [dostęp: 24.01.2023]