Książki dla wysoko wrażliwych

13. 1. 2023 · 5 minut czytania

Wysoka wrażliwość to przede wszystkim silne odczuwanie bodźców oraz wysoki poziom empatii. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Sprawdź, jakie książki dla wysoko wrażliwych warto przeczytać!

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Książki dla wysoko wrażliwych

WWO to pojęcie określające osoby wysoko wrażliwe, które w wielu sytuacjach zachowują się i czują inaczej niż inni. Osoby utożsamiające się z WWO oraz ich najbliżsi często w różnych źródłach szukają informacji na temat wysokiej wrażliwości oraz tego jak sobie z nią poradzić. Ty również należysz do tego grona? Sprawdź nasz ranking najlepszych książek dla wysoko wrażliwych!

Książki dla wysoko wrażliwych czym jest WWO? 

WWO, czyli wysoko wrażliwe osoby, jest pojęciem, które po raz pierwszy opisała amerykańska psycholożka Elaine Aron. Według niej wysoka wrażliwość charakteryzuje się silniejszym odczuwaniem bodźców (zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych) i doświadczaniem różnych sytuacji, jednak nie jest klasyfikowana jako zaburzenie, ani nie wymaga leczenia. To zespół cech, który obejmuje wysoki poziom empatii oraz reaktywności emocjonalnej, a także wrażliwość na bodźce, często niezauważalne przez inne osoby (np. dźwięki czy zapachy). 

  • Dodatkowo WWO szybko mogą ulegać zmęczeniu psychicznemu i wypaleniu, charakteryzuje je także skłonność do refleksji oraz dokładnego, głębokiego przetwarzania informacji
  • Wszystko to sprawia, że WWO narażone są na stres oraz przemęczenie psychiczne w wyniku przebodźcowania, przejmowania się innymi osobami oraz analizowania każdej sytuacji. 
  • Mimo że wysoka wrażliwość nie jest stanem wymagającym terapii, jeśli jesteś osobą WWO lub jest nią ktoś z Twoich bliskich, warto wiedzieć, jak postępować, aby zapewnić sobie maksymalny komfort psychiczny na co dzień.

Książki o WWO ranking

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy ranking 5 książek poruszających tematykę wysokiej wrażliwości. Na pewno znajdziesz wśród nich taką, która pomoże Ci lepiej zrozumieć emocje (swoje lub innych) oraz radzić sobie w wielu codziennych sytuacjach. 

Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo, Joanna Kozłowska

Książka autorstwa Joanny Kozłowskiej dedykowana jest osobom, które chcą lepiej zrozumieć siebie, swoje myśli i zachowania. Pomaga zweryfikować, czy cechy charakteru czytelnika oraz problemy, z którymi mierzy się na co dzień, wpisują się w definicję wysokiej wrażliwości. 

  • Autorka uczy, jak ją zaakceptować, zrozumieć i uczynić z niej swoją mocną stronę. Pokazuje również, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach nie doprowadzając do przebodźcowania i wypalenia. 
  • Książka przedstawia wskazówki, dotyczące tego, jak komunikować swoje potrzeby oraz tworzyć bezpieczne relacje z ludźmi niebędącymi WWO. 

Joanna Kozłowska prowadzi bloga Dziewczyno, działaj!, gdzie normalizuje wysoką wrażliwość, przedstawia ją jako atut i dzieli się swoimi własnymi doświadczeniami, ponieważ tę problematykę zna z autopsji. Wysoka wrażliwość to książka od WWO dla WWO, warto jednak podkreślić, że opiera się przede wszystkim na odczuciach autorki. Mimo to, czytelnicy w opiniach na temat tej pozycji podkreślają, że doceniają podzielenie się własnymi doświadczeniami i czują, że ktoś w końcu ich zrozumiał. Pozycja dedykowana jest osobom, które chcą lepiej zrozumieć siebie, swoje uczucia i zachowania oraz nauczyć się, jak traktować swoją wrażliwość w sposób wyjątkowy.

Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo, Joanna Kozłowska

Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie, Natalia de Barbaro

Czuła przewodniczka stała się bestsellerem 2021 roku. Jej autorka psycholożka i felietonistka czasopisma Wysokie Obcasy pomaga kobietom znaleźć odpowiedzi na pytania kim są, czego tak naprawdę chcą i o czym marzą, w momencie, w którym zrzucą z siebie ciężar oczekiwań narzuconych przez społeczeństwo. Książka zawiera elementy rzetelnej psychologii oraz literackie wstawki, dzięki czemu pokazuje nową perspektywę, skłania do refleksji, ale również bawi i jest przyjemna w odbiorze. 

Tytułowa czuła przewodniczka jest niczym innym, jak kobiecą intuicją, od której współcześnie wiele kobiet się odsuwa i przestaje jej słuchać. Tymczasem, autorka opisuje ją jako najlepszy drogowskaz oraz źródło wiedzy o sobie i swoich potrzebach. Książka Czuła przewodniczka dedykowana jest kobietom, które czują, że utraciły sens i radość życia. Pozwala na nowo odkryć swoje potrzeby, marzenia i cele, nauczyć się dbać o siebie, a swoją wrażliwość wykorzystywać w jak najlepszy sposób.

Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie, Natalia de Barbaro

Wysoko wrażliwe dziecko. Jak zrozumieć dziecko i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie?, Elaine Aron 

Ta książka to jedna z niewielu pozycji na rynku, które skupiają się na wysokiej wrażliwości wśród najmłodszych. Napisana została przez Elaine Aron, psycholożkę, której publikacje stanowią główne źródło wiedzy o WWO w społeczeństwie oraz wśród innych specjalistów. Dedykowana jest rodzicom dzieci kreatywnych, wrażliwych, które cechuje ogromna empatia, ale również podatność na przebodźcowanie, złe znoszenie zmian, krytyki oraz łatwe przejmowanie nastroju otaczających je osób

To praktyczny poradnik pozwalający zrozumieć potrzeby wysoko wrażliwego dziecka i pomóc mu dorastać w świecie, który bywa przytłaczający. Książka skupia się również na tym, jak zbudować w dziecku przekonanie, że jego wrażliwość jest jego atutem, a nie ograniczeniem. Dedykowana jest nie tylko rodzicom, ale również osobom na co dzień zajmującym się i pracującym z dziećmi, którzy chcą zapewnić im atmosferę zrozumienia i poszanowania ich potrzeb. W opiniach czytelnicy wspominają, że żałują, że na książkę trafili dopiero tak późno oraz podkreślają, że zmieniła ich sposób myślenia, podejście do dzieci oraz pozytywnie wpłynęła na relację i atmosferę w rodzinie. 

Wysoko wrażliwe dziecko. Jak zrozumieć dziecko i pomóc mu żyć w przytłaczającym świecie, Elaine Aron 

Dbaj. Jak czule, życzliwie i mądrze zaopiekować się sobą?, Brooke McAlary 

Książka Brook McAlary porusza temat odpoczynku i dbałości o siebie, o czym w XXI w. wiele osób po prostu zapomina. W prosty sposób uświadamia, jak ważne dla relacji ze sobą oraz z innymi ludźmi, jest zauważanie i poszanowanie własnych potrzeb oraz emocji. Autorka przekazuje czytelnikom 9 sposobów na to, jak na co dzień zadbać o siebie, wyjaśnia, czym jest prawdziwy odpoczynek i jak zapewnić go sobie bez względu na to, ile czasu możemy na niego przeznaczyć.

Dbaj. Jak czule, życzliwie i mądrze zaopiekować się sobą?, Brooke McAlary 

Moc szacunku. Jak wzmacniać innych i samemu stawać się silniejszym, Reinhard Haller

Książka Reinharda Hallera porusza tematykę szacunku do samego siebie i innych. Przypomina jego definicję oraz podkreśla, że nie jest to dodatek, ale podstawa każdej relacji i funkcjonowanie w społeczeństwie, ponieważ potrzeba szacunku to jedna z najbardziej podstawowych potrzeb człowieka. Autor uczy, jak akceptować i okazywać zrozumienie osobom o całkowicie innych poglądach i spojrzeniu na świat, a także jak okazywać szacunek samemu sobie i dbać o poczucie własnej wartości. 

Sprawdź też najlepsze książki o rozwoju osobistym.

Moc szacunku. Jak wzmacniać innych i samemu stawać się silniejszym, Reinhard Haller

Podsumowanie

Wysoka wrażliwość może przytłaczać i utrudniać codzienne funkcjonowanie, ale wcale nie musi tak być. Można, a nawet powinno się traktować ją jako atut. Aby to zrobić, trzeba najpierw zrozumieć, czym jest, przyjrzeć się swoim potrzebom i emocjom, a następnie wprowadzić zmiany podnoszące komfort życia. Pomogą Ci w tym książki pisane przez specjalistów oraz inne WWO, które dzielą się swoim doświadczeniem.

Więcej artykułów na ten temat

  • Brakuje Ci motywacji? Czujesz, że potrzebujesz zmiany? Chcesz spojrzeć na swoje życie z nowej perspektywy? Przygotowaliśmy dla Ciebie ranking najlepszych książek o rozwoju osobistym. Sprawdź, które z nich warto przeczytać!
  • Jaka jest najlepsza książka dla dzieci? Na co zwracać uwagę przy wyborze? Poznaj nasze wskazówki i sprawdź ranking 6 polecanych książek. Na pewno znajdziesz coś dla siebie i swojego dziecka! 
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
Przeczytaj więcej od tego autora