Jak wzmocnić paznokcie?

19. 1. 2023 · 6 minut czytania

Łamliwe, kruche paznokcie to bardzo powszechny problem powodowany wieloma czynnikami. Szukasz domowych sposobów na wzmocnienie paznokci? Przeczytaj nasz poradnik o diecie i pielęgnacji.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jak wzmocnić paznokcie?

Kruche, łamliwe paznokcie to problem, który dotyczy bardzo wielu kobiet. Może być spowodowany różnymi czynnikami, m.in. nieprawidłową pielęgnacją, źle wykonywanymi zabiegami, niedoborami składników pokarmowych, a także poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Jak w naturalny sposób wzmocnić paznokcie i zadbać o ich kondycję? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj sprawdzone metody na piękne paznokcie. 

Czym wzmocnić paznokcie?

Istnieje bardzo wiele sposobów na wzmocnienie paznokci. Najprostsza jest często zmiana metod pielęgnacji dłoni i stosowanie kosmetyków nawilżających, regenerujących oraz bogatych w składniki odbudowujące strukturę paznokci. To bardzo ważne, zwłaszcza jeśli często wykonujesz np. manicure hybrydowy, manicure żelowy lub inne zabiegi obarczone ryzykiem uszkodzenia płytki. Zmiana pielęgnacji nie zawsze jest jednak wystarczająca, dlatego o paznokcie należy zadbać również od wewnątrz. 

Na kondycję paznokci w bardzo dużym stopniu wpływa stan odżywienia organizmu, zatem w celu ich wzmocnienie niezbędne jest zadbanie o codzienną dietę i nawodnienie. Powinna być urozmaicona, zbilansowana, bogata w witaminy i składniki mineralne oraz zgodna z ogólnymi zasadami zdrowego żywienia. Zadbaj o to, zanim sięgniesz po jakiekolwiek suplementy na paznokcie. Powinny być one jedynie dodatkiem i uzupełnieniem. Jeśli Twoja dieta będzie niedoborowa i wysoko przetworzona, żaden preparat nie rozwiąże problemu kruchych i łamliwych paznokci.

Czym wzmocnić paznokcie?

Jak wzmocnić paznokcie? Domowe sposoby

Aby wzmocnić paznokcie, nie musisz od razu decydować się na profesjonalne zabiegi. W wielu przypadkach pomocna będzie samodzielna pielęgnacja oraz domowe sposoby. Pamiętaj jednak, że nie wystarczy ich jednorazowe, doraźne zastosowanie. O skórę dłoni i paznokci należy dbać codziennie przez cały rok. Mogą pomóc Ci w tym:

  • Regularnie stosowane odżywki do paznokci np. odżywka do cienkich paznokci Paese Instant hard,
  • Kremy do rąk codziennie dokładnie nawilżaj całe dłonie, wmasowując produkt nie tylko w skórę, ale również w paznokcie,
  • Serum do paznokci, które wzmacnia ich strukturę i zapobiega złamaniom np. regeneracyjne serum utwardzające do paznokci Regenerum,
  • Masaże witaminą A i E w tym celu wystarczy przebić kapsułkę, dokładnie wmasować w paznokcie zawarty w niej olej i pozostawić na co najmniej kilkanaście minut,
  • Kąpiele w wodzie z mlekiem, oliwą lub olejkiem rycynowym, które nawilżają paznokcie i działają ochronnie. Wystarczy wykonywać je 2-3 razy w tygodniu po 10 minut.

Zrób sobie również przerwę od malowania paznokci, noszenia hybrydy lub żelu. Daj paznokciom czas na odpoczynek od ciągłych zabiegów, narażenia na uszkodzenia płytki i działania produktów chemicznych.

 

    Jak wzmocnić paznokcie od wewnątrz?

    Zewnętrzna pielęgnacja dłoni i paznokci nie zawsze jest wystarczająca, aby rozwiązać problem i zapobiec jego nawrotom. O paznokcie, tak jak o skórę i włosy należy zadbać przede wszystkim od wewnątrz. Jak to zrobić? 

    • Podstawą jest zdrowa dieta i odpowiednie nawodnienie. W razie potrzeby możesz też wspomóc się suplementami lub preparatami ziołowymi, pamiętaj jednak, że powinny być one jedynie uzupełnieniem, a nie podstawą działania.
    • Jeśli oprócz złej kondycji paznokci obserwujesz u siebie jakiekolwiek inne objawy, warto udać się do lekarza i wykonać profilaktyczne badania krwi. Mimo że łamliwe paznokcie często uważane są wyłącznie za problem natury estetycznej, mogą być one zwiastunem poważniejszych problemów i zmian chorobowych toczących się w organizmie. Rozmowa z lekarzem oraz odpowiednie badania pomogą zdiagnozować i wykluczyć problem, a tym samym dobrać jak najlepszy sposób postępowania. 

    Jak naturalnie wzmocnić paznokcie?

    W medycynie naturalnej jako sposób na wzmocnienie paznokci (a także skóry, włosów i paznokci) często wykorzystywano napary i preparaty ziołowe, głównie na bazie: 

    • Pokrzywy, 
    • Skrzypu polnego, 
    • Bratków, 
    • Rokitnika, 
    • Łopianu, 
    • Rumianku. 

    Mimo że współczesna nauka i wyniki badań nie potwierdzają jednoznacznie ich wpływu i zasadności stosowania w przypadku problemów z paznokciami, wykorzystanie u większości osób jest bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych. Dlatego mogą stanowić urozmaicenie prawidłowej pielęgnacji, diety i suplementacji, jednak nie należy ich traktować jako remedium na kruche i łamliwe paznokcie.

    Jak wzmocnić paznokcie? Domowe sposoby

    Dieta na mocne paznokcie

    Aby Twoja dieta korzystnie wpływała na stan paznokci, musi opierać się na jak najmniej przetworzonych produktach. Podstawą powinny być świeże warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał i zdrowe tłuszcze. Dla zdrowych, mocnych paznokci niezbędne są następujące składniki:

    • Żelazo - jego niedobór może doprowadzić do anemii, która czasami objawia się pogorszeniem stanu paznokci. Głównym źródłem żelaza jest mięso, jednak obecne jest również w produktach roślinnych głównie strączkach, orzechach, nasionach i zielonych warzywach. Warto pamiętać, że żelazo roślinne jest zdecydowanie mniej przyswajalne przez organizm, dlatego na ryzyko jego niedoborów narażone są osoby ograniczające lub całkowicie eliminujące mięso. Pamiętaj też, że kawa i herbata zmniejszają wchłanianie żelaza (oraz innych składników pokarmowych) z posiłków, dlatego unikaj ich popijania tymi napojami. Aby zwiększyć wchłanianie żelaza w jelitach, zadbaj o to, żeby w każdym posiłku znajdowały się źródła witaminy C, czyli zawierające ją świeże warzywa i/lub owoce. 
    • Witaminy z grupy B - obecne są w wielu produktach m.in. zbożach, mięsie, nabiale, rybach, jajach, grzybach, orzechach oraz strączkach, dlatego niedobory obserwuje się dość rzadko, jeśli stosowana dieta jest urozmaicona. Wyjątkiem jest jednak witamina B12, która występuje wyłącznie w produktach odzwierzęcych. W związku z tym, na dietach wegańskich lub wegetariańskich niezbędna jest jej suplementacja. Przy problemach z paznokciami bardzo często polecane są preparaty z biotyną, jednak realizacją zapotrzebowania na tą witaminę w większości przypadków jest w pełni możliwa za pomocą diety, dlatego nie ma wskazań do jej rutynowego suplementowania.  
    • Cynk - niedobór cynku może prowadzić do przebarwień na paznokciach oraz ich łamliwości. Występuje głównie w mięsie, rybach, owocach morza (jego najlepszym źródłem są ostrygi), pełnoziarnistych zbożach i orzechach. Jego niedobory są dość rzadkie, jednak jeśli lekarz lub dietetyk zaleci Ci zwiększenie jego spożycia, możesz włączyć cynk w tabletkach.
    • Witamina E - to jedna z najważniejszych witamin dla zdrowych paznokci, włosów i skóry, która poprawia ich kondycję, działa nawilżająco, regenerująco i antyoksydacyjnie. Występuje głównie w olejach roślinnych, kiełkach, orzechach oraz jajkach. Pamiętaj, że jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego nie ograniczaj nadmiernie ich ilości.
    • Magnez - występuje w pełnoziarnistych produktach zbożowych, orzechach, nasionach, pestkach, gorzkiej czekoladzie i bananach.

    Urozmaicona, dobrze zbilansowana dieta w większości przypadków jest wystarczająca do tego, aby wzmocnić paznokcie i zadbać o ich dobrą kondycję. Pamiętaj, że suplementacja jest tylko dodatkiem i powinna być dobierana indywidualnie, najlepiej po konsultacji ze specjalistą. Nie tylko niedobory składników mineralnych i witamin są niebezpieczne dla zdrowia, ale również ich nadmiar może mieć negatywne konsekwencje, dlatego nie warto ich nadużywać.

    Suplementy, na które warto zwrócić uwagę w przypadku problemów z paznokciami to m.in. suplement diety Misie Na Zdrowe Paznokcie Noble Health, suplement diety Krzem Oceaniczny z Alg Czerwonych Solgar, suplement diety Włosy Skóra Paznokcie MyVita oraz suplement diety Witaminum A+E Extra Plus.

    Dieta na mocne paznokcie

    Podsumowanie

    O paznokcie należy dbać nie tylko za pomocą pielęgnacji, ale również od wewnątrz. To bardzo ważne, aby do organizmu dostarczać wszystkich witamin i składników mineralnych niezbędnych do ich budowy i wzmacniających ich strukturę. Dobrej jakości kosmetyki oraz urozmaicona, odżywcza dieta to podstawowe kroki, które pomogą Ci cieszyć się mocnymi, długimi, błyszczącymi paznokciami.

    Źródła:

    1. Chessa M., Iorizzo M., Richert B., Pathogenesis, Clinical Signs and Treatment Recommendations in Brittle Nails: A Review, Dermatol Ther, R. 10, cz. 1 (2020), s. 15-27 
    2. Reinecke J., Hinshaw M., Nail health in women, Int J Womens Dermatol, R. 6, cz. 2 (2020), s. 73-79 
    3. Seshadri D. Nails in nutritional deficiencies. Indian J Dermato,l Venereol Leprol, 2012 
    4. Piccardi N., Manissier P., Nutrition and nutritional supplementation Impact on skin health and beauty, Dermato-Endocrinology, R. 1, cz. 5 (2009), s. 271-274
    5. Singal A., Arora R., Nail as a window of systemic diseases, Indian Dermatology Online Journal, R. 6, cz. 2 (2015), s. 6774
    6. Scheinfeld N., Dahdah M., Scher R., Vitamins and minerals: their role in nail health and disease, Journal of Drugs in Dermatology, R. 6, cz. 7 (2007), s. 782787

      Więcej artykułów na ten temat

      • Jak prawidłowo malować paznokcie?

        Jak prawidłowo malować paznokcie?

        · 8 minut czytania
        Malowanie paznokci nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Jaki lakier wybrać? Jak malować pod skórki? Co zrobić, aby lakier nie odpryskiwał? Poznaj nasze porady i wskazówki!
      • Paznokcie na wiosnę 2023

        Paznokcie na wiosnę 2023

        · 5 minut czytania
        Zadbane paznokcie, w modnych kolorach, kształtach i zdobieniach to ważny element Twojego wyglądu. Poznaj inspiracje, dzięki którym zrobisz modny manicure na wiosnę 2023.
      • Co zrobić, żeby paznokcie szybciej rosły? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak dbać o paznokcie od wewnątrz i na zewnątrz. Dzięki temu będą długie, zdrowe i zadbane.
      O autorze
      Aleksandra Dziura
      Aleksandra Dziura
      Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Dziura
      Aleksandra Dziura
      Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
      Przeczytaj więcej od tego autora