Jak usunąć żółte plamy pod pachami – skuteczne sposoby
Na Twojej bluzce pojawiły się żółte plamy pod pachami? Przeczytaj, jak skutecznie walczyć z zabrudzeniami – domowe i drogeryjne sposoby na usunięcie żółtych plam pod pachami.
Spis treści
Żółte plamy pod pachami są najbardziej widoczne na jasnych tkaninach. Pojawienie się przebarwień na ulubionej bluzce czy koszuli bywa kłopotliwe, dlatego warto poznać skuteczne metody na pozbycie się wstydliwych zabrudzeń. W artykule wyjaśniamy, jakie są przyczyny żółtych plam pod pachami oraz podpowiadamy, w jaki sposób je usunąć.
Skąd się biorą żółte plamy pod pachami?
Żółte plamy pod pachami to problem, z którym najczęściej zmagają się osoby z nadpotliwością.
- Pocenie się to naturalny mechanizm regulujący temperaturę organizmu w odpowiedzi na wzrost temperatury otoczenia lub wewnętrznej temperatury ciała.
- Wśród czynników potęgujących potliwość znajdują się także stres, używki oraz dieta zawierająca dużą ilość pikantnych przypraw, soli oraz kofeiny.
- Ludzki pot składa się niemal w 99% z wody. Pozostałą część stanowią różnego rodzaju związki chemiczne, takie jak mocznik, kwas mlekowy, amoniak czy sole mineralne, które osadzają się na odzieży.
- Na skutek łączenia się potu z substancjami znajdującymi się w używanym antyperspirancie lub dezodorancie tworzy się swoista mieszanka, która wnikając w tkaninę, powoduje powstawanie charakterystycznych plam.
- Żółte plamy mogą ponadto pojawić się w wyniku bezpośredniego działania na włókna materiału soli aluminium zawartych w produktach blokujących nadmierną potliwość.
- Nie bez znaczenia pozostają takie kwestie, jak rodzaj używanych środków do prania, skład materiału, z którego wykonana jest bluzka czy pH potu.
Żółte plamy pod pachami to niekoniecznie skutek braku higieny, gdyż mogą mieć różnorodne przyczyny. Choć nieestetyczne przebarwienia bywają źródłem dużego dyskomfortu, to za żółknięcie tkanin w głównej mierze odpowiadają reakcje chemiczne, zachodzące w wyniku połączenia się potu ze składnikami antyperspirantów. Jak pozbyć się zabrudzeń? Przede wszystkim należy działać szybko, ponieważ im dłużej plamy pozostaną na koszulce, tym trudniej będzie je usunąć.
Przeczytaj również, jak usunąć plamy z krwi oraz jak usunąć rdzę z ubrania.
Sprawdź powiązane kategorie:
Czym usunąć żółte plamy pod pachami?
Co zrobić, gdy plamy już się pojawiły, a Ty nie chcesz rezygnować z noszenia ulubionej bluzki? Pomocne w usuwaniu zażółceń są gotowe preparaty o właściwościach wybielających, dostępne na drogeryjnych półkach. Wśród różnorodnych środków czystości bez trudu znajdziesz produkty przeznaczone do konkretnego rodzaju tkaniny i plamy, której chcesz się pozbyć. Warto wymienić chociażby:
- Dr. Beckmann spray do plam z dezodorantu i potu do białych i kolorowych tkanin ze specjalnym kompleksem rozpuszczającym zabrudzenia, dzięki czemu eliminuje uporczywe plamy oraz przykre zapachy. Forma sprayu ułatwia aplikację bezpośrednio na przebarwienie,
- Dr. Beckmann mydełko do odplamiania do usuwania zaschniętych i utrwalonych plam z tkanin, ale również dywanów czy tapicerek. W składzie produktu znajduje się wyciąg z aloesu oraz mydło galasowe, a brak barwników, środków zapachowych i konserwujących przekłada się na bezpieczeństwo czyszczonych powierzchni oraz skóry rąk,
- Dr. Beckmann odplamiacz w kulce przeznaczony do usuwania bardzo uporczywych zabrudzeń różnego pochodzenia i wyróżniający się łatwą aplikacją umożliwiającą delikatne wprowadzenie substancji aktywnych w głąb tkaniny.
Jak pozbyć się żółtych plam pod pachami?
Aby zwiększyć szansę na efektywne pozbycie się niechcianych plam na ubraniu, wykonaj czyszczenie wstępne przy użyciu wybranego środka – drogeryjnego lub przyrządzonego samodzielnie w domu. Do odplamiania zażółceń wykorzystywane są najczęściej mieszanki z octu i sody oczyszczonej, a nawet pasta do zębów czy tabletki do czyszczenia protez. Środek o działaniu wybielającym należy równomiernie rozprowadzić na zaplamionym obszarze tkaniny i pozostawić na określony czas, aby preparat miał szansę zadziałać, a następnie uprać zgodnie z zaleceniami producenta, wybierając odpowiedni program.
Do prania możesz użyć:
- Derma Biel płyn do prania zapewniający efektywność również w niskich temperaturach, z zawartością wybielaczy tlenowych bezpiecznych dla tkaniny, ale też dla skóry oraz środowiska,
- Ludwik Ekologiczne kapsułki do prania tkanin białych i kolorowych 2 in 1 spierające trudne zanieczyszczenia z ubrań i domowych tekstyliów, pozbawione szkodliwych substancji chemicznych. Kapsułki pozostawiają pranie miękkie, pachnące i idealnie czyste,
- BIOstar Natural Lawendowe kapsułki do prania 2w1 niezawierające formaldehydu, reaktywnych związków chloru, EDTA, nanosrebra i mikroplastiku. W składzie produktu znajdziesz między innymi 100% naturalny ekstrakt z lawendy oraz naturalne czynniki bioaktywne, przyjazne dla delikatnej skóry.
Wszystkie wymienione wyżej preparaty zostały stworzone z myślą o bezpieczeństwie tkanin, skóry oraz środowiska, dlatego sprawdzą się w ekologicznym praniu i będą doskonałą alternatywą dla detergentów zawierających agresywne substancje chemiczne.
Domowy sposób na żółte plamy pod pachami
Do usuwania żółtych plam pod pachami możesz wykorzystać nie tylko gotowe preparaty, ale również wiele produktów dostępnych w domu.
Jak uniknąć żółtych plam pod pachami?
Metod na usunięcie żółtych plam pod pachami jest wiele, jednak najlepiej jest im zapobiegać. Jak uniknąć nieestetycznych zabrudzeń?
- Przede wszystkim wybieraj ubrania z naturalnych, przewiewnych materiałów, które zapewniają dobrą cyrkulację powietrza i ograniczają pocenie. Unikaj ubrań o zbyt ciasnym lub przylegającym kroju.
- Zwróć uwagę, by używane antyperspiranty nie zawierały soli aluminium, które mogą barwić odzież.
- Ważne jest również dbanie o higienę osobistą oraz regularne pranie ubrań. Ograniczysz w ten sposób namnażanie się bakterii, przyczyniających się do powstawania plam.
Profilaktycznie warto co jakiś czas moczyć białe koszule i ubrania w roztworze sody, co pomoże utrzymać odzież w dobrej kondycji na dłużej. Wystarczy zanurzyć je w roztworze zawierającym pół szklanki sody rozpuszczonej w 3 l wody, pozostawić w mieszance przez co najmniej godzinę, a następnie wyprać w pralce. Soda oczyszczona przywraca biel i usuwa plamy, ale też przedłuża trwałość materiałów. W przypadku tkanin kolorowych zaleca się wcześniejsze sprawdzenie, czy soda nie spowoduje ich odbarwienia.
Podsumowanie
Podstawową zasadą, którą należy się kierować, aby usuwanie plamy zakończyło się sukcesem, jest szybkie działanie, aby nie dopuścić do wniknięcia zabrudzenia we włókna tkaniny. Warto poświęcić trochę czasu i przetestować jeden z wymienionych wyżej sposobów – drogeryjnych lub domowych. Te drugie mają tę przewagę, że są tanie i ekologiczne, a większość potrzebnych produktów z pewnością masz w zasięgu ręki. Zanim więc spiszesz swoją ulubioną bluzkę lub koszulę na straty, wykorzystaj sprawdzone metody, które pomogą przywrócić ubraniom czystość i nieskazitelny wygląd.