Jak palić świece sojowe?

4. 1. 2023 · 5 minut czytania

Świece zapachowe pomagają wprowadzić do wnętrza przytulną, romantyczną atmosferę. Zamiast tanich świec parafinowych wybierz świece sojowe, które są bezpieczniejsze i zdrowsze. Sprawdź, jak palić świece sojowe, by starczyły na dłużej.

Iwona Bąkowska
Iwona Bąkowska
Jak palić świece sojowe?

Świece sojowe to zdrowszy i bardziej ekologiczny zamiennik wosków parafinowych, na których bazuje większość tanich i łatwo dostępnych świec zapachowych. W przeciwieństwie do świec parafinowych wytwarzane są z naturalnej soi, dzięki czemu nie wpływają negatywnie na środowisko. Zobacz, jak palić świece sojowe, by dłużej cieszyć się ich właściwościami.

Świece sojowe - dlaczego warto?

Bez wątpienia  świece zapachowe na bazie wosku sojowego są nieco droższe od parafinowej alternatywy. Co jednak za tym się kryje? Parafina jest tanim surowcem pozyskiwanym z ropy naftowej, węgla brunatnego albo smoły łupkowej. Nierzadko parafina znajdująca się w tanich świecach zapachowych to odpad pozostały po procesie rafinacji ropy naftowej. Podczas spalania wosku parafinowego wydziela się do atmosfery mnóstwo szkodliwych substancji, takich jak benzen czy toluen. Regularnie wdychane mogą powodować szereg konsekwencji zdrowotnych, w tym problemy z układem oddechowym. Na domiar złego świece parafinowe wzbogacane są sztucznymi barwnikami, substancjami aromatyzującymi i syntetycznymi wzmacniaczami, które jeszcze bardziej wpływają na ich szkodliwość.

Czy to oznacza, że musisz raz na zawsze pożegnać się z romantyczną i przytulną atmosferą świec? Oczywiście, że nie! Warto jednak wybrać zdrowszą alternatywę, czyli świece sojowe, wytwarzane z naturalnej soi, dzięki czemu w trakcie spalania nie emitują szkodliwych związków chemicznych. Mniejsza ilość wytwarzanej sadzy nie wpływa destrukcyjnie na meble, ściany czy inne elementy wyposażenia mieszkania. Wosk sojowy jest biodegradowalny, łatwy do usunięcia w przypadku rozlania oraz bezpieczniejszy, ponieważ spala się w niższej temperaturze. Wymienione cechy przekładają się na cenę świec sojowych. Wyższe koszty pozyskania surowca sprawiają, że jest on droższy od parafiny. Choć z drugiej strony czas palenia jest nawet dwukrotnie dłuższy, więc niska cena parafiny może być jedynie pozorna. 

Świece sojowe dlaczego warto

Należy jednak mieć na uwadze, że wykonanie wosku z soi nie musi oznaczać, że świeca jest naturalna. Producenci często wykorzystują niewiedzę klientów, przez co napis naturalna świeca sojowa może być obietnicą bez pokrycia. Dlaczego? Świeca sojowa może być nazywana naturalną, jeśli każda substancja wchodząca w skład świecy taka jest. Dość częstą praktyką jest wzbogacanie wosku sojowego syntetycznymi zapachami oraz sztucznymi barwnikami. Warto więc przed zakupem dokładnie zapoznać się ze składem produktu. 

    Jak palić świeczki sojowe?

    Pomimo tego, że woski sojowe palą się dłużej od parafiny, na ostateczną wydajność świecy ogromny wpływ ma sposób palenia. Trzymając się podstawowych zasad, można nie tylko wydłużyć czas palenia świecy, ale też poprawić jego jakość, dzięki czemu wykorzystasz świecę do ostatniej kropli wosku.

    Jak palić świeczki sojowe?

    • Podczas pierwszego palenia ważne jest, by roztopić całą górną warstwę wosku, aż do zewnętrznych krawędzi pojemnika. Trzymanie się tej zasady sprawi, że podczas kolejnych sesji wosk będzie topił się równomiernie, bez charakterystycznych zagłębień i tuneli wokół knota.
    • Jednorazowe palenie świecy nie powinno trwać dłużej niż 4 godziny. Po tym czasie należy świece zgasić i pozwolić woskowi, by się scalił. Wielogodzinne palenie powoduje szybsze uwalnianie się olejków zapachowych, przez co kolejne sesje nie będą już tak aromatyczne.
    • Przed zapaleniem świecy warto skrócić knot na długość ok. 0,5 cm, dzięki czemu świeca będzie paliła się jednostajnym, równym płomieniem, a sam knot będzie trwalszy i mniej podatny na kruszenie.
    • Na długość palenia świecy ma również wpływ sposób przechowywania. Świece sojowe należy przechowywać z dala od źródła ciepła, np. światła słonecznego lub grzejnika, ponieważ stała ekspozycja na wysokie temperatury może odkształcać i odbarwiać wosk.
    Jak palić świeczki sojowe

    Ile pali się świeca sojowa?

    Długość palenia zależy od konkretnego produktu i jest odgórnie wskazana przez producenta. Oczywiście zakładając, że cały rytuał palenia jest przeprowadzany zgodnie ze sztuką, o czym pisałam powyżej. Innym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest pojemność świecy. Te o mniejszej gramaturze będą paliły się krócej, co jest zupełnie naturalnym zjawiskiem. Oprócz typowych świec w słoikach, w sprzedaży dostępne są również świece przeznaczone do podgrzewania kominków do aromaterapii czy ozdobnych latarenek, np. tealight sojowy Flagolie, bez zawartości pestycydów i sztucznych dodatków. Małe tealighty nie będą tak wydajne, jak świece w standardowych rozmiarach i służą do krótkotrwałego palenia.

    Ile pali się świeca sojowa? Poniżej kilka przykładów:

    Co ciekawe, świece sojowe możesz wykorzystać nie tylko w charakterze dekoracyjnym, umożliwiającym wprowadzenie do pomieszczenia przytulnej atmosfery. Przykładem jest świeca do masażu Cytrusowe Nawilżenie + mała świeca sojowa jaśmin i karmel Flagolie. Świeca Cytrusowe Nawilżenie zawiera między innymi wosk pszczeli, masło shea i witaminę E. Masaż ciepłym woskiem zapewnia głębokie nawilżenie skóry, a intensywny zapach owoców cytrusowych odpręży i doda energii. W zestawie z małą świecą sojową o pojemności 70 g, której czas palenia wynosi maksymalnie 15 godzin.

    Ile pali się świeca sojowa

    Podsumowanie

    Świece sojowe to naturalna alternatywa dla tanich wosków parafinowych. Są nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska, ale również dla naszego zdrowia. Można wykorzystać je na wiele różnych sposobów, w zależności od wskazań producenta oraz formy podania. Świece sojowe sprawdzą się jako element dekoracyjny lub podgrzewacz do kominków do aromaterapii.

    Źródła: 

    1. American Chemical Society, Romantic, candle-lit dinners: An unrecognized source of indoor air pollution, https://www.acs.org/pressroom/newsreleases/2009/august/romantic-candle-lit-dinners-an-unrecognized-source-of-indoor-air-pollution.html [dostęp 19.01.2023]
    2. R. Oleniacz, A. Idzik, Emisja zanieczyszczeń gazowych z palenia świec i kadzidełek oraz jej potencjalny wpływ na jakość powietrza wewnętrznego, [dostęp 19.01.2023]
    3. J. A. Szymańska, B. Frydrych, Parafina stała dymy, https://bibliotekanauki.pl/articles/137959 [dostęp 19.01.2023]

      Więcej artykułów na ten temat

      • Jak dbać o piękny zapach w domu?

        Jak dbać o piękny zapach w domu?

        · 5 minut czytania
        Szukasz pomysłów na ładny zapach w domu? Zastanawiasz się, co zrobić, żeby aromat długo się utrzymywał? Przeczytaj nasze porady i propozycje produktów, dzięki którym wypełnisz wnętrze piękną wonią.
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów. W wolnych chwilach pochłaniam kolejne książki, eksperymentuję kulinarnie i uczę się języka włoskiego.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Iwona Bąkowska
      Iwona Bąkowska
      Copywriterka specjalizująca się w branży beauty, tematach około zdrowotnych i szeroko pojętej pielęgnacji ciała. Składy kosmetyków nie mają przede mną tajemnic. Zdobytą wiedzę przekazuję w postaci wartościowych i merytorycznych artykułów....
      Przeczytaj więcej od tego autora