Jak nauczyć dziecko myć zęby? Praktyczny poradnik!

20. 9. 2022 · Magdalena Ślaska · 6 minut czytania
Jak nauczyć dziecko myć zęby? Praktyczny poradnik!

Odpowiednia profilaktyka, regularne szczotkowanie, właściwa dieta – to tylko niektóre czynniki wpływające na stan zębów. Prawidłowe nawyki higieniczne należy kształtować już  od najmłodszych lat. O czym pamiętać? Jak zachęcić dzieci do mycia zębów? Sprawdź!

Dlaczego warto dbać o higienę jamy ustnej u najmłodszych i jak myć zęby dziecku?

Mycie zębów i dziąseł stanowi ważny element przeciwdziałania próchnicy i chroni przed tworzeniem się ubytków. Żeby utrzymać zęby w czystości, trzeba je dokładnie szczotkować. Do najpopularniejszych technik zaliczają się:

 • Metoda Fonesa polega na wykonywaniu okrężnych ruchów (włosie szczotki powinno być ustawione prostopadle do długiej osi zębów). W ten sposób oczyszcza się przestrzenie wargowe i policzkowe zębów,
 • Metoda obrotowo-wymiatająca – poleca się ją dzieciom po wyrżnięciu pierwszych zębów trzonowych stałych, włosie szczoteczki powinno być skierowane do dziąsła pod kątem 45 stopni, w trakcie szczotkowania wykonuje się ruchy obrotowo-wymiatające.

Sprawdź pasty do zębów.

Od kiedy i jak nauczyć dziecko myć zęby? Sprawdź nasze porady!

Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej o higienę jamy ustnej należy dbać już od pierwszych miesięcy życia. Sposób czyszczenia należy dopasować do wieku i potrzeb pociechy. Jak, czym i od kiedy myć zęby dziecku? Zapoznaj się z naszymi radami.

jak zachęcić dziecko do mycia zębów

Pierwsze mycie zębów dziecka

Na początku warto zacząć od czyszczenia dziąseł za pomocą gazika, bawełnianej chusteczki, naparstka z mikrofibry. W ten sposób kształtujesz prawidłowe nawyki i zmniejszasz dyskomfort towarzyszący wyrzynaniu mleczaków. Żeby złagodzić ból dziąseł, możesz też zastosować żel na ząbkowanie Pro32 First Teeth Relief Gel Kids Dr.Max. Od kiedy myć zęby niemowlakowi? Po pojawieniu się  pierwszego siekacza higiena jamy ustnej powinna stać się codziennym rytuałem. Najlepiej używać szczoteczki z miękkim włosiem, np. Pro32 Toothbrush Extra Soft Kids Dr.Max.

Jak myć zęby rocznemu dziecku?

Choć za prawidłowe szczotkowanie odpowiadają rodzice, dobrze zachęcać maleństwo do samodzielnego czyszczenia jamy ustnej. Czym myć zęby rocznemu dziecku? Warto zaopatrzyć się w szczoteczkę z wyprofilowaną rączką. Pociechy w wieku 12-18 miesięcy są zainteresowane światem. Uwielbiają wkładać wszystko do buzi. Dobrze więc wykorzystać ich naturalną ciekawość, ucząc prawidłowego trzymania i posługiwania się szczoteczką do zębów.

Mycie zębów u dzieci w wieku od 2 do 6 lat

Z każdym kolejnym rokiem dzieci rozwijają umiejętności manualne. Pociechy coraz sprawniej radzą sobie ze szczotkowaniem, jednak cały czas wymagają nadzoru dorosłej osoby. To odpowiedni moment na naukę właściwej techniki mycia zębów. Żeby codzienna higiena stała się przyjemnością, warto kupić odpowiednią pastę. Do wyboru są produkty o wielu zapachach i „smakach”. Można także zdecydować się na pasty zawierające drobne cząsteczki ścierające, jak np. pasta do zębów mlecznych Pro32 Toothpaste Kids Dr.Max.

Dzieci powyżej 2 lat należy również poinstruować, w jaki sposób wyciskać pastę i co zrobić po umyciu zębów. Wiele z tych czynności może sprawiać pociechom trudność. Rodzice często zastanawiają się, jak nauczyć dziecko płukać zęby. Wypracowanie tego nawyku bywa bardzo ciężkie, ale trzeba być wytrwałym. Musisz wszystko dokładnie tłumaczyć i na własnym przykładzie pokazywać, jak posługiwać się szczoteczką i jak płukać jamę ustną po zakończonym czyszczeniu zębów.

Jak troszczyć się o zęby u dzieci w wieku szkolnym?

Od kiedy dziecko powinno myć zęby bez pomocy rodzica? Specjaliści podpowiadają, że po zakończeniu 7 lub 8 roku życia pociechy stają się na tyle samodzielne, aby zadbać o stan jamy ustnej. Rolą rodziców jest pilnowanie systematyczności i pamiętanie o wizytach kontrolnych w gabinecie stomatologicznym. Do czyszczenia zębów stałych używa się past z fluorem, np. pasty do zębów Pro32 Toothpaste Junior Dr.Max. Jak namówić dziecko do regularnego mycia zębów? Uświadamiaj, że niewłaściwa pielęgnacja przyczynia się do ubytków w szkliwie oraz powoduje próchnicę. A to z kolei prowadzi do częstszych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Spotkanie z dentystą może w skuteczny sposób zachęcić do codziennej higieny jamy ustnej.

Jak przekonać dziecko do mycia zębów? Nie na siłę!

Rodzice powinni wypracowywać u pociechy właściwe nawyki. Mycie zębów na siłę nie należy do dobrych rozwiązań. Zniechęca do codziennej pielęgnacji jamy ustnej, co w przyszłości może skutkować większym ryzykiem rozwoju bakterii próchnicotwórczych. Co zrobić, gdy dziecko nie chce myć zębów? Poniżej nasze rady:

 • Szczotkuj zęby wspólnie z dzieckiem – maluchy chętnie naśladują rodziców,
 • Dopasuj odpowiednie akcesoria – kolorowe szczoteczki, pasty do zębów stanowią doskonałą motywację do czyszczenia jamy ustnej,
 • Chwal dziecko za sprawne szczotkowanie zębów,
 • Tłumacz, jak ważna jest higiena – możesz posługiwać się w tym celu zabawnymi piosenkami lub wierszykami.

Sprawdź też nici dentystyczne.

mycie zębów u dzieci

Przeczytaj, jak nauczyć dziecko myć zęby i kształtuj prawidłowe nawyki!

Prawidłowa higiena jamy ustnej stanowi ważny element walki z próchnicą. O profilaktykę stomatologiczną należy dbać już od najmłodszych lat. Choć nauka mycia zębów trwa latami, warto dopilnować, by dzieci prawidłowo szczotkowały zęby i wykształciły odpowiednie nawyki.

Źródła:

 1. J. Szczepańska, M. Daszkowska, A. Hilt, G. Marczuk-Kolada, Zalecenia higieniczne w obrębie jamy ustnej dla dzieci i młodzieży; w: Nowa Stomatologia 3/2015, s. 125 -130.
 2. J. Szczepańska, M. Daszkowska, A. Hilt, G. Marczuk-Kolada, Zalecenia w zakresie higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży w kolejnych grupach wiekowych, PTSD 2014.
 3. Próchnica dzieci – materiał edukacyjny polskiego oddziału Alliance for a Cavity-Free Future, https://chapters.acffglobal.org/poland/wp-content/uploads/sites/11/2019/07/Pr%C3%B3chnica-dzieci.pdf, [dostęp 14.09.2022].
 4. M. Kuźnik, Zalecenia higieny jamy ustnej dla dzieci i młodzieży, https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/pielegnacja/274642,zalecenia-higieny-jamy-ustnej-dla-dzieci-i-mlodziezy [dostęp 14.09.2022].
 5. M. Wójcik, K. Szajkowska, Jak nauczyć dziecko myć zęby? Te gadżety ułatwią szczotkowanie twojemu dziecku!, w: Magazyn M jak mama, https://www.mjakmama24.pl/dziecko/maluch/jak-nauczyc-dziecko-myc-zeby-te-gadzety-ulatwia-szczotkowanie-twojemu-dziecku-7-propozycji-aa-T4k7-MNed-NjLr.html [dostęp 14.09.2022].