Jak chronić psa przed kleszczami?

13. 4. 2023 · 5 minut czytania

Kiedy i czym zabezpieczyć psa przed kleszczami i przenoszonymi przez nie chorobami? W naszym poradniku znajdziesz informacje o sprawdzonych, skutecznych metodach ochrony swojego pupila.

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jak chronić psa przed kleszczami?

Kleszcze przysparzają wielu zmartwień właścicielom psów. Wiosną i latem kontakt z pajęczakami jest jednak niemal nieunikniony. Trzeba więc podąć działania ochronne i zabezpieczyć czworonoga, aby zmniejszyć ryzyko ugryzienia i rozwoju choroby. Jak chronić psa przed kleszczami? Poznaj nasze porady!

Kiedy zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Zabezpieczanie psów przed kleszczami jest jednym z najważniejszych, ale czasem też najtrudniejszych wyzwań, z jakimi muszą poradzić sobie właściciele czworonogów.

  • Ugryzienie psa przez kleszcza, choć samo w sobie nie stanowi większego zagrożenia i przebiega bezboleśnie, wiąże się z transmisją chorób odkleszczowych i ich rozwojem u Twojego pupila. Kleszcze mogą być nosicielami wielu wirusów i bakterii, które u psa oznaczają ryzyko wywoływania wielu poważnych, a nawet śmiertelnych problemów zdrowotnych, takich jak babeszjoza, anaplazmoza, erlichioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu.
  • Prawidłowa ochrona psa przed kleszczami pozwala na zmniejszenie ryzyka jego ugryzienia, a tym samym uniknięcia rozwoju chorób odkleszczowych. Ważne jest, aby zrobić to odpowiednio wcześnie. Kiedy zabezpieczyć psa przed kleszczami? Największą aktywność kleszczy obserwuje się wiosną i latem, zwłaszcza w maju, czerwcu, sierpniu i wrześniu. Środki ochronne i przeciwkleszczowe najczęściej stosuje się od wiosny aż do pierwszych, jesiennych przymrozków. 
  • Mamy coraz mniej mroźne zimy. Tymczasem kleszczom wystarczy zaledwie kilka cieplejszych dni, kiedy temperatury oscylują w okolicy 5-7 stopni, aby się uaktywniły. W związku zwracaj uwagę na pogodę i panujące na zewnątrz temperatury. Na tej podstawie podejmuj decyzję o rozpoczęciu stosowania ochrony przed kleszczami.
Kiedy zabezpieczyć psa przed kleszczami

Czym zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Aby zabezpieczyć swojego psa przed kleszczami, możesz wybierać spośród szerokiego asortymentu środków odstraszających i kleszczobójczych, takich jak spraye, krople czy obroże. Popularne są również tabletki podawane doustnie. W celu doboru metody chroniącej psa przed kleszczami skonsultuj się z weterynarzem. Specjalista, uwzględniając kwestie, takie jak wiek, stan zdrowia, rasa i tryb życia pupila, doradzi Ci, które przeciwkleszczowe artykuły dla zwierząt sprawdzą się najlepiej.

Preparaty przeciwkleszczowe dla psów różnią się między sobą m.in.:

  • Składem,
  • Zawartością substancji aktywnych,
  • Czasem działania,
  • Sposobem stosowania,
  • Ceną.

Zobacz, czym charakteryzują się:

  • Krople na kark – większość z nich wykazuje właściwości kleszczobójcze i odstraszające,
  • Działają już po 24 godzinach od aplikacji i zapewniają ochronę średnio przez ok. 4 tygodnie,
  • Są bardzo proste w użyciu, ważne jest jednak, aby zaaplikować je bezpośrednio na skórę, a nie na sierść psa. W przeciwnym razie nie spełnią swojej roli,
  • Niezbędna jest regularność i powtarzanie aplikacji zgodnie z zaleceniami producenta. Po zaaplikowaniu kropli na skórę psa przez kilka dni unikaj kąpieli i spacerów w deszczu, ponieważ wówczas preperat może nie zadziałać prawidłowo,
  • Jedną z najpopularniejszych substancji przeciwkleszczowych w kroplach jest dimetikon. Zawierają go m.in. krople przeciwpchelne dla psów Beaphar Vermicon Line-On DOG M.
  • Obroże na kleszcze – mogą mieć właściwości zarówno odstraszające, jak i kleszczobójcze,
  • Spraye przeciw kleszczom – bardzo dobrze sprawdzają się u małych psów, jednak u starszych i większych pupili są zdecydowanie mniej wydajne. Wykazują głównie właściwości odstraszające,
  • Tabletki na kleszcze – są bardzo skutecznym środkiem kleszczobójczym, jednak na ogół nie mają właściwości odstraszających. Pamiętaj więc, że znalezienie kleszcza wbitego w skórę psa, nie oznacza, że tabletki są nieskuteczne. Obecne w nich substancje dostają się do krwioobiegu i powodują, że kleszcz obumiera po wbiciu się. Produkty zapewniają ochronę najczęściej na okres od 1. do 3. miesięcy. Wybierając tą metodę, pilnuj, aby pies na pewno połknął tabletkę, ponieważ niektóre zwierzaki mają tendencję do ich wypluwania.

Każda z dostępnych metod posiada swoje plusy i minusy, dlatego bardzo trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która jest najlepsza. Preparat należy dopasować do wieku, rasy, rodzaju sierści, gabarytów psa i warunków, w jakich codziennie przebywa oraz Twoich możliwości finansowych. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z weterynarzem.

Czym zabezpieczyć psa przed kleszczami

Jak chronić psa przed kleszczami – domowe sposoby

Niestety, oprócz wymienionych wcześniej metod, nie istnieją żadne naturalne, domowe sposoby, które pozwoliłyby skutecznie ochronić psa przed kleszczami.

  • Co możesz zrobić dodatkowo? Pamiętać, aby po każdym spacerze dokładnie obejrzeć sierść i skórę psa. Dzięki temu możliwe będzie zlokalizowanie i usunięcie kleszcza, zanim dojdzie do ugryzienia,
  • Jeśli znajdziesz wbitego kleszcza, nie zwlekaj z jego usunięciem. Do transmisji choroby nie dochodzi od razu w momencie ugryzienia. Im szybciej wyciągniesz pajęczaka, tym mniejsze ryzyko zakażenia. Najlepiej usunąć go za pomocą pęsety, łapiąc go jak najbliżej skóry psa. Nie smaruj kleszcza żadnym tłuszczem, maścią. Nie ucinaj go nożyczkami, nie rozgniataj ani nie wykręcaj. Miejsce po ugryzieniu zdezynfekuj i obserwuj. Jeśli zauważysz u psa niepojące objawy, od razu zgłoś się do weterynarza, ponieważ czas ma bardzo duże znaczenie dla skutecznego leczenia.
Jak chronić psa przed kleszczami domowe sposoby

Podsumowanie

Ochrona psów przed kleszczami jest bardzo ważna dla ich zdrowia. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie ryzyka zakażenia niebezpiecznymi, a nawet śmiertelnymi chorobami. Najskuteczniejszymi metodami zabezpieczającymi psy przed kleszczami są specjalistyczne spraye, krople, obroże i tabletki, które powinny być indywidualnie dobrane do konkretnego zwierzęcia. Niestety żadne inne, domowe metody nie mają potwierdzonej skuteczności.

Źródła:

  1. Jak chronić siebie i psa przed kleszczami? https://www.kleszcze.info.pl/jak-chronic-siebie-i-psa-przed-kleszczami [dostęp: 17.04.2023 r.]
  2. Preventing ticks on your pets https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_pets.html [dostęp: 17.04.2023 r.]

    Więcej artykułów na ten temat

    • Co robić, kiedy znajdziesz kleszcza u dziecka? Jak go usunąć? Kiedy trzeba zgłosić się do lekarza? Jeśli nurtują Cię te pytania, koniecznie przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak postępować.
    • Jak odstraszyć komary?

      Jak odstraszyć komary?

      · 7 minut czytania
      Jak odstraszyć komary? Czy olejki eteryczne, komarzyca i ultradźwięki to skuteczne i bezpieczne sposoby? Przeczytaj nasz poradnik, aby poznać najskuteczniejsze metody odstraszające komary.
    • Zmniejsz swędzenie i obrzęk po ugryzieniach komarów za pomocą sprawdzonych domowych i aptecznych rozwiązań. Odkryj, jak szybko i skutecznie złagodzić dyskomfort i przywrócić spokój skórze. 
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się podczas indywidualnych konsultacji w gabinecie, warsztatów grupowych oraz merytorycznych, ale też przystępnych dla każdego artykułów.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Dziura
    Aleksandra Dziura
    Jestem dietetyczką ze specjalizacją kliniczną i sportową oraz copywriterką. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia oraz wpływu codziennej diety na stan zdrowia i profilaktykę chorób....
    Przeczytaj więcej od tego autora