Cera wrażliwa – charakterystyka i pielęgnacja skóry wrażliwej od A do Z! Poradnik

7. 7. 2022 · 5 minut czytania

Skóra wrażliwa jest szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych. Żeby wzmocnić jej naturalną warstwę ochronną, stosuje się odpowiednie kosmetyki. O czym jeszcze należy pamiętać? Sprawdź!

Magdalena Ślaska
Magdalena Ślaska
Cera wrażliwa – charakterystyka i pielęgnacja skóry wrażliwej od A do Z! Poradnik

Pielęgnacja cery wrażliwej stanowi ogromne wyzwanie. Trzeba starannie dobierać kosmetyki, a także unikać czynników wywołujących podrażnienia. Na co jeszcze uważać? Co powoduje zaostrzenie zmian na skórze? Szczegóły poznasz w naszym przewodniku!

Cera wrażliwa charakterystyka i objawy skóry wrażliwej

Cera wrażliwa definiowana jest jako zespół subiektywnych odczuć w postaci świądu, ściągnięcia, kłucia, pieczenia. Do jej charakterystycznych objawów zaliczają się również zaczerwienie, obrzęk, skłonność do podrażnień. Skóra nadmiernie reaguje na działanie niskich temperatur, silnego wiatru lub mrozu. Nie służą jej też detergenty, substancje zapachowe oraz zanieczyszczenie środowiska. Wśród czynników powodujących wrażliwość wskazuje się także:

  • Predyspozycje genetyczne,
  • Niezdrowy tryb życia (w tym używki, stres, zmęczenie),
  • Choroby (np. łojotokowe zapalenie skóry, trądzik różowaty, alergie),
  • Niewłaściwą pielęgnację.

Zauważono, że objawy często nasilają się w okresach wytężonej pracy i nadmiernego stresu. Zmiany w zakresie funkcjonowania bariery naskórkowej zależą także od pory roku, dlatego pielęgnacja cery wrażliwej jest bardzo trudna. Bywa, że sprawdzone i stosowane wcześniej kosmetyki przestają działać w okresie nasilenia rumienia, świądu lub suchości skóry. Trzeba więc starannie dobierać kosmetyki do skóry wrażliwej, a w razie zaostrzenia objawów zgłosić się po fachową pomoc.

Sprawdź suplementy na stres!

Czego unikać i co szkodzi cerze wrażliwej?

Pielęgnacja cery suchej i wrażliwej wymaga dużego wysiłku. Żeby nie dopuścić do zaostrzenia objawów, należy unikać:

  • Kosmetyków zawierających substancje drażniące lub wysuszające naskórek, jak np. alkohol etylowy, kwas salicylowy, SLS, SLES, ALS, SCS,
  • Przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • Spożywania ostrych potraw,
  • Gorących kąpieli,
  • Twardej, chlorowanej wody,
  • Proszków i innych środków czyszczących zawierających detergenty (najlepiej wybierać produkty na bazie naturalnych substancji),
  • Ekspozycji na promienie UV.

 Wypróbuj krem do twarzy z SPF!

pielęgnacja cery wrażliwej

Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej o czym trzeba wiedzieć?

Skóra wrażliwasilniej reaguje na bodźce zewnętrzne. Aby osłonić ją przed alergenami, bakteriami, detergentami i innymi drażniącymi czynnikami, trzeba wzmocnić naturalną barierę ochronną. W tym celu zaleca się stosowanie kosmetyków, które tworzą warstwę okluzyjną. Substancje zawarte w kremach, żelach lub produktach takich jak płyn micelarny, często odznaczają się również właściwościami przeciwalergicznymi i przeciwzapalnymi.

Składniki aktywne dla cery wrażliwej

Jak dbać o cerę wrażliwą? Najlepiej wybierać produkty wolne od substancji zapachowych, alkoholu, konserwantów, barwników. Warto sięgać po kosmetyki zawierające składniki pochodzenia roślinnego. W formule kremów, toników i innych artykułów do skóry wrażliwej często znajdują się m.in.:

  • Alantoina to pochodna mocznika. Działa wielokierunkowo. Stymuluje podziały komórkowe i przyspiesza procesy związane z odbudową zniszczonego naskórka. Substancję ceni się za zdolność zatrzymywania wody w głębokich warstwach skóry, co chroni przed nadmiernym przesuszeniem. Dodatkowo składnik łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia, obrzmienia. Wykazano również, że posiada właściwości stopniowego lub całkowitego niwelowania drażniącego działania innych związków chemicznych (m.in. glinowych wodzianów chloru obecnych w antyperspirantach),
  • D-Pantenol (prekursor witamy B5) intensywnie nawilża, a także zatrzymuje wodę w naskórku. Chroni przed przesuszeniem skóry oraz niweluje uczucie swędzenia, kłucia i ściągnięcia. Substancja stymuluje podziały komórkowe, poprawiając strukturę naskórka, a dodatkowo łagodzi podrażnienia. Wykazuje ponadto działanie przeciwzapalne, przeciwświądowe oraz wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry,
  • Wyciąg z aloesu właściwości tej rośliny były znane już w starożytnym Egipcie. Miąższ aloesowy zawiera aminokwasy, enzymu, polisacharydy, witaminy o dobroczynnym wpływie a skórę wrażliwą. Substancja wyróżnia się wszechstronnym działaniem Przywraca równowagę kwasowo-zasadową. Wnika w głąb naskórka, usuwając martwe komórki. Wykazuje właściwości keratolityczne. Poprawia ukrwienie i odżywienie, a ponadto nawilża i ujędrnia. Cera wrażliwa naczynkowa jest szczególnie narażona na stany zapalne. Stąd też w okresach nasilenia objawów poleca się kosmetyki zawierające aloes,
  • Mocznik to związek występujący naturalnie w organizmie, dlatego można go bezpiecznie stosować. Posiada właściwości nawilżające i keratolityczne. Skutecznie zmniejsza szorstkość skóry, redukuje świąd. Dodatkowo zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej, dzięki czemu substancje aktywne zawarte w formule kosmetyków szybciej wnikają w głąb skóry. Składnik wspomaga też procesy związane ze złuszczaniem martwego naskórka oraz wzmacnia barierę ochronną,
  • Ceramidy wyróżniają się wyjątkowymi właściwościami. Wypełniają przestrzenie międzykomórkowe, zapobiegając utracie wody. Wspomagają odnowę bariery lipidowej skóry. Chronią przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, jak wiatr, mróz, zmiany temperatur.

 

 

Naturalna pielęgnacja cery wrażliwej znacząco redukuje objawy w postaci świądu, zaczerwienienia, obrzęków, podrażnień. Trzeba jednak pamiętać, że dermokosmetyki dobiera się indywidualnie. Preparaty należy dokładnie przeanalizować pod kątem zawartości substancji drażniących. Przyjmuje się, że im krótsza lista składników, tym bezpieczniejsze działanie. Dodatkowo zaleca się na bieżąco obserwować stan skóry. Jeśli nie wiesz, jaki olejek do cery wrażliwej lub krem wybrać,  skonsultuj się z dermatologiem.

Zobacz nasze olejki do twarzy!

cera wrażliwa charakterystyka

Jak poprawić cerę wrażliwą i uniknąć nieprzyjemnych objawów?

Cera sucha i wrażliwa wymaga wielokierunkowych działań. Oprócz stosowania dermokosmetyków wzmacniających barierę ochronną skóry zaleca się:

  • Używać płynów micelarnych,
  • Stosować kosmetyki z filtrem co najmniej SPF 15,
  • W miarę możliwości unikać drażniących czynników, np. przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach czy opalania w saunie,
  • Wykonywać zabiegi dla cery wrażliwej, peeling kawitacyjny, peeling azelainowy, mezoterapię bezigłową.

Sprawdź też krem do cery wrażliwej.

Cera wrażliwa pielęgnacja to podstawa!

Skóra wrażliwa jest trudna w codziennej pielęgnacji. Wymaga zastosowania odpowiednich kosmetyków. Najlepiej sięgać po preparaty o naturalnym składzie bez dodatku substancji konserwujących, aromatów zapachowych czy barwników. W okresach nasilonych objawów często trzeba zaopatrzyć się w produkty o skoncentrowanej formule zawierające wyższe stężenie substancji aktywnych. Dodatkowo należy unikać czynników drażniących. W celu zminimalizowania objawów zaleca się również systematyczne konsultacje dermatologiczne.

Źródła

  1.  Możdżeń, B. Barabasz-Krasny, K. Szymacha, J. Oliwa; Rośliny wykorzystywane w maskach kosmetycznych; W: Polish Journal of Cosmetology 2016; 4(1); 372-377.
  2. Krysiak-Zielonka, O. Kałużna; Problemy cery naczyniowej charakterystyka i niwelowanie zmian; W: Kosmetologia Estetyczna 4/2019, cz. 8
  3. Szymańska; Alantoina właściwości gojące i przeciwzapalne; W: Pediatria i Medycyna Rodzinna; 2012//8/1; s. 73-77.
  4. Kołaczek; Pielęgnacja twarzy z niedoskonałościami; W: Chemia i biznes 2/2020; 43-46.
  5. Pytkowska, J. Arct; Kosmetyki hipoalergiczne i do cery wrażliwej; W: Beauty Forum Polska 6/2008; 1-4.
  6. Czerwonka; Aloes w kosmetologii i dermatologii; W: Kosmetologia Estetyczna; 3/2016; 263-266.
  7. Wszołek, A. Piotrowska; Analiza składu wybranych kosmetyków dla pacjentów onkologicznych; W: Kosmetologia Estetyczna; 5/2019, cz.8, 575-578.
  8. Wiśniowska, Z. Dzierżewicz, R Balwierz; Ceramidy budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka; Kosmetologia Estetyczna; 4/2019, cz.8; 452-455.
O autorze
Magdalena Ślaska
Magdalena Ślaska
Jestem absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego, a prywatnie mamą dwójki chłopców w wieku szkolnym i przedszkolnym. Staram się łączyć opiekę nad dziećmi z pracą zawodową. Interesuję się zdrowym trybem życia. Uwielbiam wysiłek na świeżym powietrzu i górskie wędrówki. Na co dzień sięgam po kosmetyki i środki czyszczące pochodzenia naturalnego. Dokładnie czytam skład na etykietach i unikam produktów zawierających substancje drażniące. Nieustannie poszerzam swoją wiedzę na temat diety i wpływu aktywności fizycznej na funkcjonowanie organizmu.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Magdalena Ślaska
Magdalena Ślaska
Jestem absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego, a prywatnie mamą dwójki chłopców w wieku szkolnym i przedszkolnym. Staram się łączyć opiekę nad dziećmi z pracą zawodową. Interesuję się zdrowym trybem życia....
Przeczytaj więcej od tego autora